Invicta Selenic 700 by Pontios 74

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #126399 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Invicta Selenic 700 by Pontios 74
Άσχετο , αλλά το από πάνω κείμενο , το οποίο στερείται παραγραφοποίησης και κομμάτων , το διάβασα 3 φορές για να καταλάβω τι λέει.

Την εστία την ενδιαφέρει αν είναι ο από πάνω χώρος είναι στους 150C ή στους 250C?
Αυτή καίει ξύλα και ζεστένεται. Η δικιά μου , με μπουμπούνισμα την μετράω στους 350C.
Ίσα ίσα που έτσι όπως το σκέφτομαι ίσως κ είναι καλύτερα για την εστία.
Έχει μικρότερο ΔΤ.
Εκτός και αν η μικρότερη ροή αέρα , υπερθερμάνει την εστία.
Αλλά είναι όντως μικρότερη? Μήπως με τα τούνελ + υψηλή θερμοκρασία τελικά επιταχύνεται άρα είναι το ίδιο ή και περισσότερο?
Δέν ξέρω.
Απλά με τις διατομές μου που έχω έξοδο 1800εκ2 είμαι στους 100~120C.
Εσύ είσαι στα 80Χ6 = 480εκ2 , λογικό είναι να δεις πολύ παραπάνω.
Για αυτό μπαίνει κ το izol. Ο πετροβάμβακας θα είχε θέμα.

Αν παρόλα αυτά με το τούνελ στους 120C είσαι ζεστά στο σπίτι , τότε δεν έχει νοήμα να πάς παραπάνω. Κάνεις έτσι τρελή οικονομία.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #126400 από pontios74
Απαντήθηκε από pontios74 στο θέμα Invicta Selenic 700 by Pontios 74

tas έγραψε: Γράψε μας κάποια στιγμή και καταναλώσεις, για να δούμε αν υπάρχει καμιά διαφορά στο selenic με μεθοδολογία της kratki.
+1 από μένα, γιατί είσαι και Πόντιος και συνονόματος!

Ευχαριστώ Τάσαρε! περίπου 2-2.5 κιλά την ώρα καίει εγώ όμως τη βγάζω πιο πολλές ώρες τι εννοώ.
Αφου έχω καθαρίσει την εστία και δεν ειναι τελειως κρυα βάζω 2 κιλά ελιά κι ενα κιλά οξυά με μισανοιχτο τον αέρα σε 1.5 ωρα εχω την πρώτη καρβουνιά ρίχνω 1.5 κιλο ελιά και 1 κιλο οξυα (τα εχω κοψει σε μικρα κομματια τα ξυλα απο 800-1.5κιλο)
σε μια ωρα εχει γινει κι αυτο καρβουνο κι εχω θερμοκρασια ροης απο την περσιδα 120 βαθμους δε βαζω άλλο ξύλο ανοιγω λιγο περισσοτερο τον αερα και καιγεται το καρβουνο 50 λεπτα καιω το καρβουνο μεχρι να πεσει η ροη του αέρα στους 70 βαθμους κι ενω εχει μεινει πιο λιγο καρβουνο πετάω μια μπρικέτα βουλγαριας 2 κιλα ή 2 κυβους μπρικ.κρατκι και ενα κουτσουρο ελιας 1 μεχρι 2 κιλα με μισοκλειστο τον αερα και βαζω αλλο ξυλο μετα απο 2 ωρες!Αυτα σε γενικες γραμμες αυτο που κοιταω ειναι να εχω καρβουνια καλη και να πεταω 1 κιλο οξυα μεσα αν εχει σωθει το καρβουνο βαζω ελια και καμμια φορα και μπρικετα!βεβαια ρυθμιζω στο ελαχιστο τον αερα απο το συρταρακι
απο 20 Οκτωβρη μεχρι 10 Νοεμβρη το αναβα 4-5 ωρες απο 10 Νοεμβρη μεχρι ΣΗΜΕΡΑ το εχω 24ωρο Μεχρι σημερα εχω καψει 100 κιλα μπρικετα και 2-2.5 κυβικα ξυλα (ΕΛΙΑ -ΟΞΥΑ)
Πάντως σωστη μετρηση δεν μπορει να γινει γιατι πιστευω πως παιζει ρόλο και η μονωση του καθενος εγω εχω σχετικα καλη μονωση κοιμαμαι με 18 στο δωματιο μου και ξυπναω με 18 το πρωι τελαυταιος εφοδιασμος της εστιας με 2 μπρικετες και 2 κιλα ελια και τελειως κλειστο τον αερα γινεται στις 2 το βραδυ!ΚΑΙ ΣΤΙς 8 ΤΟ πρωι βρισκω αρκετα καρβουνα μικρα και ΜΑΑΑΑΥΡΟ το τζάμι. :lol: :lol: :lol: :lol:
Ολο πειραματα ειμαι εχω ενα βιντεο που σε γερη καρβουνια καιω 1 κιλο ελια για 50 λεπτα-μια ωρα!
ΠΡΟΣΕΧΩΣ!εχει και δευτερογενη!
Συγνωμη αν σε κουρασα αλλα ειμαι πολυλογας!!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": tas, row5

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #126401 από pontios74
Απαντήθηκε από pontios74 στο θέμα Invicta Selenic 700 by Pontios 74

liakjim έγραψε: Άσχετο , αλλά το από πάνω κείμενο , το οποίο στερείται παραγραφοποίησης και κομμάτων , το διάβασα 3 φορές για να καταλάβω τι λέει.

Την εστία την ενδιαφέρει αν είναι ο από πάνω χώρος είναι στους 150C ή στους 250C?
Αυτή καίει ξύλα και ζεστένεται. Η δικιά μου , με μπουμπούνισμα την μετράω στους 350C.
Ίσα ίσα που έτσι όπως το σκέφτομαι ίσως κ είναι καλύτερα για την εστία.
Έχει μικρότερο ΔΤ.
Εκτός και αν η μικρότερη ροή αέρα , υπερθερμάνει την εστία.
Αλλά είναι όντως μικρότερη? Μήπως με τα τούνελ + υψηλή θερμοκρασία τελικά επιταχύνεται άρα είναι το ίδιο ή και περισσότερο?
Δέν ξέρω.
Απλά με τις διατομές μου που έχω έξοδο 1800εκ2 είμαι στους 100~120C.
Εσύ είσαι στα 80Χ6 = 480εκ2 , λογικό είναι να δεις πολύ παραπάνω.
Για αυτό μπαίνει κ το izol. Ο πετροβάμβακας θα είχε θέμα.

Αν παρόλα αυτά με το τούνελ στους 120C είσαι ζεστά στο σπίτι , τότε δεν έχει νοήμα να πάς παραπάνω. Κάνεις έτσι τρελή οικονομία.

Μια διευκρυνηση 80Χ6 είναι το τουνελ η τρυπα ειναι 3.5Χ78=273
Για να δω 200+ βαθμους πρεπει να τη φορτωσω με ξυλα!
Κάποια στιγμη ειχα μικρυνει την διατομη στο φαρδος με αλουμινοταινια και η διαφορα ηταν,μεγαλυτερη θερμοκρασια και πιο μακρυα η ροη του αερα,ενα μετρο περιπου,στην εστια ειχα την ιδια ποσοτητα ξυλου.
Με λιγα λογια καιω 4 κιλα οξυα ή 2 δικιλες μπρικετες
με 60 εκ Χ3,5 τουνελ εχω 140- 160 max βαθμους και ροη 8 μετρα
με 80 εκΧ3,5 τουνελ εχω 100-120 max βαθμους και ροη 7 μετρα
Οταν λέω ροη μη νομιζεις πως ειναι σαν να εχεις μοτερ,απλα το καταλαβαινεις πως σου ρχετε ζεστος αερας επισης τα ντουλαπια της κουζινας που ειναι στα 7 μετρα,ειναι αρκετα ζεστα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #126408 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Invicta Selenic 700 by Pontios 74

pontios74 έγραψε: .....
ΠΡΟΣΕΧΩΣ!εχει και δευτερογενη!
....

Καλημέρα και συγχαρητήρια και από εμένα για την παρουσίαση.
Πάντως έχω να πώ (κρίνοντας και από το επάγγελμα σου) πιάνουν τα χέρια σου τελικά ;)
Και ας πάμε σε αυτό που θέλω να ρωτήσω.
Δευτερογενής καύση? Στο σελένικ? Έχει βάλει ο caftis το χεράκι του? :cheer:

Κάτι άλλο που έχω ψιλομπερδευτεί.
Στην παρουσίαση γράφεις για άνοιγμα τούνελ 3χ80. Στο βίντεο (στο 3:52) για 6 χ 80. Ποιό ισχύει? Και είναι το καθαρό άνοιγμα?

Και κάτι να σου επιστήσω λίγο την προσοχή.
Καις με πάρα πολύ λίγο αέρα τα ξύλα σου. Τώρα η καμινάδα σου είναι καινούρια, (άσε που ούτως η άλλως είναι μεγάλη η διατομή η Φ250 για τις εστίες αυτές) και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Αλλά αν συνεχίσεις να καις με τόσο λίγο αέρα τα ξύλα νομίζω πως θα χρειάζεσαι 2 φορές τον χρόνο καθάρισμα την καμινάδα. Και καλά έκανες και έβαλες ταφ κάτω αλλά η καμινάδα σου είναι ψηλά και έχεις και κεκλιμένη οροφή. Μην το αμελείς πάντως το καθάρισμα.
Επίσης, νομίζω, ότι με τόσο λίγο αέρα κάνεις πολύ ατελή καύση των ξύλων. Δλδ η απόδοση της εστίας πέφτει από το 80% πολύ παρακάτω. Όταν η ινβίκτα γράφει για 80% απόδοση γράφει και για κατανάλωση ξύλων (αν θυμάμαι καλά 3 κιλά ξύλα την ώρα).


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Gdevil.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pontios74

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #126502 από pontios74
Απαντήθηκε από pontios74 στο θέμα Invicta Selenic 700 by Pontios 74

Gdevil έγραψε:

pontios74 έγραψε: .....
ΠΡΟΣΕΧΩΣ!εχει και δευτερογενη!
....

Καλημέρα και συγχαρητήρια και από εμένα για την παρουσίαση.
Πάντως έχω να πώ (κρίνοντας και από το επάγγελμα σου) πιάνουν τα χέρια σου τελικά ;)
Και ας πάμε σε αυτό που θέλω να ρωτήσω.
Δευτερογενής καύση? Στο σελένικ? Έχει βάλει ο caftis το χεράκι του? :cheer:

Κάτι άλλο που έχω ψιλομπερδευτεί.
Στην παρουσίαση γράφεις για άνοιγμα τούνελ 3χ80. Στο βίντεο (στο 3:52) για 6 χ 80. Ποιό ισχύει? Και είναι το καθαρό άνοιγμα?

Και κάτι να σου επιστήσω λίγο την προσοχή.
Καις με πάρα πολύ λίγο αέρα τα ξύλα σου. Τώρα η καμινάδα σου είναι καινούρια, (άσε που ούτως η άλλως είναι μεγάλη η διατομή η Φ250 για τις εστίες αυτές) και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Αλλά αν συνεχίσεις να καις με τόσο λίγο αέρα τα ξύλα νομίζω πως θα χρειάζεσαι 2 φορές τον χρόνο καθάρισμα την καμινάδα. Και καλά έκανες και έβαλες ταφ κάτω αλλά η καμινάδα σου είναι ψηλά και έχεις και κεκλιμένη οροφή. Μην το αμελείς πάντως το καθάρισμα.
Επίσης, νομίζω, ότι με τόσο λίγο αέρα κάνεις πολύ ατελή καύση των ξύλων. Δλδ η απόδοση της εστίας πέφτει από το 80% πολύ παρακάτω. Όταν η ινβίκτα γράφει για 80% απόδοση γράφει και για κατανάλωση ξύλων (αν θυμάμαι καλά 3 κιλά ξύλα την ώρα).

Η τρύπα για το τουνελ είναι 3.5Χ78 το καθαρο το τουνελ ειναι 6Χ80 εγω το περιγραφω στο βιντεακι σαν τουνελ και το βιντεο το εφτιαξα επιτηδες για να μπορει να το δει και καποιος εκτος φορουμ οποτε περιγραφω αυτο που βλέπει(το τουνελ)...
Όσο για τον αέρα δεν ξέρω τώρα μαθαίνω απο εσάς,αν τον ανοίγω λίγο και δεν πρέπει δεν το γνώριζα,απλα πιστευω πως εχει περισσότερη καθυστέρηση των καπναερίων με λίγο ανοιχτό τον αέρα μιας και δεν εχω κλαπετο και είναι καλύτερα αν είναι λάθος και μειώνω έτσι την απόδοση δεν το ξερω.
Το συρταράκι έχει 6 γρίλιες,κλείνοντάς το δεξιά σιγα σιγα μένουν οι 3 απο τα δεξια γριλιες ανοιχτες,εκει το αφηνω!Λάθος?? ή Σωστό??
Για την δευτερογενή δεν εβαλε χέρι ο Τάκης....χαχαχα!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #126510 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Invicta Selenic 700 by Pontios 74
Πρέπει να τουμπάρεις το λαμακι στο συρτάρι . Αριστερά πρέπει να ειναι όλες οι γριλιες ανοικτές κ δεξιά όλες κλειστές .


Sent from my iPod touch using Tapatalk 2

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by liakjim.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ