Εναλλάκτης υπεραπόδοσης by Στελιος1

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #108334 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα Kratki Zuzia 19kW υδραυλικό by Nikkal
Φιλιππακοπουλε.
Υπαρχει εφευρεση για τον εναλλακτη υπεραποδοσης (εναλλακτης καπνοδοχου ειναι) που πιθανοτατα μπορει να παρει ΔΕ ευρωπαικο, σε ενδιαφερει η ασχολεισαι μονον εμπορικα? Θα μπορουσες ενδεχομενως να πουλας εσυ στους Πολωνους, η να τα φτιαχνουν αυτοι και να πουλας στους Γαλλους πχ η στους Γερμανους.
Ειμαι οριακα στο να χαθει η διεθνης προτεραιοτητα και τοτε θα παραμεινει εθνικο ΔΕ.
Θα σ ενδιεφερε να το δουμε το θεμα? Μπορω να στον δειξω εκτενως και να τον δοκιμασουμε στην πραξη πανω απο οποιοδηποτε τζακι με πορτα.


ΥΓ. Μην μου σβησετε το μηνυμα γιατι δεν δινεται σε αυτο το φορουμ η δυνατοτητα πμ. Δεν προκειται για καμια εμπορικη συναλλαγη ουτε για πωληση, μια απλη προσεγγιση ειναι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #108362 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
κύριε Στέλιο καλημέρα !
όσο αφορά τους εναλλάκτες απο όσο έχω ενημερωθεί (το ρωτάμε για πιο σίγουρα επίσημα )γενικός ο νόμος και στην Γερμανία και στην Πολωνία απαγορεύουν να κυκλοφορεί αέρας με βεβιασμένη ροή αέρα απο μέσα τους !!
το σκεπτικό τους είναι ότι η απαγωγή θερμοκρασίας απο τα καπναέρια ειδικά προς το σβήσιμο του τζακιού θα επηρεάζει τον ελκυσμό της καμινάδας και ανάλογα το τζάκι θα μπορούσε να δημιουργήσει και υγροποιήσεις.
Αυτός είναι και ο λόγος που είμαι κατά αυτού του εναλλάκτη που βάζουν πολύ εδώ μέσα .
Αν δεν κάνω λάθος και ο δικός σας είναι με βεβιασμένη ροή !!
Αλλά δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να το συζητήσουμε αλλά και να σας πω τις εντυπώσεις μου αν το δοκιμάσω .
Αμα θα μπείτε στο site της εταιρίας μου θα βρείτε και το τηλέφωνό μας (να μην το δίνω εδώ) .Αν δεν με βρείτε αφήστε το τηλ. σας και θα σας πάρω εγω .
(παρακαλώ εναν διαχειριστή αν ενοχλεί που βγήκαμε εδώ εκτός θέματος να μεταφέρει αυτά τα post στο θέμα που έχει ξεκινήσει ο κύριος Στέλιος για τον εναλλάκτη του !)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #108364 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Kratki Zuzia 19kW υδραυλικό by Nikkal

Στελιος1 έγραψε: ΥΓ. Μην μου σβησετε το μηνυμα γιατι δεν δινεται σε αυτο το φορουμ η δυνατοτητα πμ. Δεν προκειται για καμια εμπορικη συναλλαγη ουτε για πωληση, μια απλη προσεγγιση ειναι.

Υπάρχει η δυνατότητα ΠΜ πλέον μέσω της κοινότητας.
energ.gr/index.php?option=com_community&...Kratki&Search=Search

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Last edit: 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #108437 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα Kratki Zuzia 19kW υδραυλικό by Nikkal
Κυριε Φιλιππακοπουλε. Τι εννοειτε οτι ο εναλλακτης της Κρατκι δεν εχει σοβαρη αποδοση και γ αυτο και επιτρεπεται να κυκλοφορει? Σαφως και δεν θελετε να πειτε αυτο. Σημερα υπαρχει η δυνατοτητα με χιλιους δυο τροπους να ορισθει ο βαθμος απαγωγης. Δηλαδη.. να μην φυσσα καθολου πχ αλλα αν σε μια δεδομενη χρονικη στιγμη υπαρξει θερμικο πλεονασμα στην καπνοδοχο τοτε αυτο να το εκμεταλευτουμε! Θελω απλα να πω οτι ολοι οι νομοι τους παρακαμπτονται (οχι η ουσια των νομων, αλλα τα αρνητικα τους και μονον).
Last edit: 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν by Στελιος1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128679 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα Kratki Zuzia 19kW υδραυλικό by Nikkal
Δεν ειναι βολικο να δειξω τον εναλλακτη (τι παρουσιαση να κανω?) οποτε θα δειξω ενα τζακι φτιαγμενο εξ ολοκληρου χειροποιητο οπου φυσικα τοποθετηθηκε και ο εναλλακτης.
Υπηρχε οικονομικη δεσμευση να μην ξεπερασουμε τα 2 χιλιαρικα τελειωμενο, οποτε εγιναν καποιες περικοπες σε ολη την κατασκευη, το σπιτι ειναι καινουριο με κελυφος ενεργειακα κουφωματα τζαμια και οτι πιο καλο υπαρχει σημερα στην μονωση. Οποτε και θα το καλυψει σιγουρα, δεν χρειαζοταν μεγαλυτερης ισχυος δηλαδη.
Φοβομουν πολυ τον θορυβο γιατι εχει μεγαλη ακουστικοτητα (λογω μονωσης?) τωρα που ειναι αδειο, ετσι μπηκαν 2 μηχανακια 220 κυβικων σε ενα ενιαιο κουτι μαζι με την αναρροφηση τους στον εξωτερικο τοιχο με προσβαση σ αυτα απο εξω και αναρροφηση απο μεσα.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128680 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα Kratki Zuzia 19kW υδραυλικό by Nikkal
Για τον θορυβο μπηκαν 2 ηχοπαγιδες στ εξοδους των μοτερ και μια μεγαλη στην αναρροφηση τους, αυτη περνα κατω απο την εστια και ανρροφα απο τ απεναντι πλευρα (δεν θα χωρουσε διαφορετικα γιατι το μηκος της επρεπε να ειναι αναλογα μεγαλο με την διατομη. Στην αναρροφηση απο τ χωρο εφαρμοσα δοκιμαστικα κατι εξτρα που σκεφτομουν καιρο και τελικα αποδειχθηκε η καλυτερη λυση, κανενας σχεδον θορυβος στην περσιδα εισροης..
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.089 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ