Kratki Oliwia 18kW by caftis

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #130148 από caftis
Απαντήθηκε από caftis στο θέμα Re:Kratki Oliwia 18kW by caftis
Κλαπετο μεσα στον εναλλάκτη να βάλεις μόνο άν δεν έχει η εστια σου δικό της. Τρύπες στην καμινάδα ούτε να το σκέφτεσαι αν θες αργότερα κανεις μια τρύπα και παίρνεις κατευθείαν την ζέστη από τον θερμοθαλαμο για να ζεστανεις τα πάνω μελλοντικά δωμάτια.

Στάλθηκε από το Nexus 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #130149 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Re:Kratki Oliwia 18kW by caftis
Σορρυ για το off-topic....

@casftis επειδή έχω την "ιδανική εστία" ως υλοποίηση στο μυαλό μου, τι λες...?ΑΠό λαμαρίνα και εσωτερική επένδυση με βερμικουλίτη? Και η λαμαρίαν, 3 ή 4 ή 5 mm πάχος?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #130150 από caftis
Απαντήθηκε από caftis στο θέμα Re:Kratki Oliwia 18kW by caftis
Εγώ πιστεύω ότι πρέπει να βάλουμε 5χιλ και μέσα να βάλουμε ενα υλικό πιο σκληρό από τον βερμικουλιτη σπάει πολύ εύκολα ο ατιμος.Να έχει ενσωματωμένο εναλλάκτη και κλαπετο στο πάνω μέρος του εναλλάκτη.

Στάλθηκε από το Nexus 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by caftis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #130179 από eightball2020
Απαντήθηκε από eightball2020 στο θέμα Kratki Oliwia 18kW by caftis
Σας ευχαριστω GGEOR7777 κ stavrax για τις αμεσες απαντησεις.
Stavrax οταν λες σφιχτηρες εννοεις στις ενωσεις μεταξυ αρσενικου και θυληκου της καμινάδας?
Και κατι άλλο,όταν περνάς την νέα καμιναδα μεσα στην παλια για να μπορεσεις να έχεις ιδιες αποστασεις μεσα στα τοιχώματα(αυτο δεν γινεται βεβαια με ακριβεια),σχεδον ιδιες,αυτο γίνεται με το μάτι ετσι? Απλα με ορυκτοβαμβακα και με πυροτσίμεντο η περλίτη?(πυροτσιμεντο και περλιτης είναι το ίδιο?)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #130181 από caftis
Απαντήθηκε από caftis στο θέμα Re:Kratki Oliwia 18kW by caftis
Δεν έχει καμία σημασία το κενό αν είναι μεγαλύτερο η μικρότερο .Βάλε απο κάτω πυροτσιμεντο ή d8 της durostick και μετά ρίξε απο πάνω περλιτη μέχρι να γεμίσει και είσαι κομπλέ.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #130426 από eightball2020
Απαντήθηκε από eightball2020 στο θέμα Kratki Oliwia 18kW by caftis
Οταν λες να ριξω απο πάνω περλίτη,δλδ να γεμίσω ολο το κενο ανάμεσα στην παλια και νέα καμινάδα?Η να σφηνώσω και απο πάνω ορυκτοβάμβακα και πάνω απο αυτον να κλείσω με περλίτη και απο πάνω πυροτσίμεντο?
Οι ιδιότητες του περλίτη τι λένε ομως. Όσο η θερμοκρασία αυξάνεται το νερό που εμπεριέχει εξατμίζεται, ωστόσο, η δομή του υλικού εμποδίζει τη διαφυγή του ατμού που δημιουργείται στο περιβάλλον. Αυτό, έχει ως αποτέλεσμα τον εγκλωβισμό του εντός της δομής του υλικού, το οποίο αυξάνει κατά συνέπεια τον αρχικό του όγκο κατά 7-16 φορές. Αυτο μπορει να προκαλέσει σκάσιμο στην καμινάδα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.218 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ