Kratki Oliwia 18kW by caftis

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #119419 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Re:Απ: Kratki Oliwia 18kW by caftis
Αγαπητέ @caftis:

Μια απλή ερώτηση: Από την κατανάλωση που μόλις ανέφερες προκύπτει ότι οι απώλειές σου ήταν της τάξης των 4 kW (περίπου). Μήπως αυτό είναι λίγο αισιόδοξο? Μήπως συμβαίνει και κάτι άλλο? Και εξηγώ:

1 μπρικέτα 800 gr/45 min = 1.07 kg/h μπρικέτας (από ξύλο φαντάζομαι). Αν υποθέσουμε ότι το ξύλο δίνει θερμική ισχύ 4 kW/kg με ένα τζάκι απόδοσης 0.80, τότε η μπρικέτα σου απέδωσε: 0.80 * 1.07 kg * 4.00 kW/kg = 3.42 kW.

Να γίνω και λίγο "χουβαρντάς", άντε να απέδωσε 4.00 kW. Μα με 6 βαθμούς εξωτερική και 22 εσωτερική θερμοκρασία, το σπίτι σου εμφανίζει μόνο 4 kW απωλειών?

Θέλω να πω (ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΘΙΞΩ, ΜΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΩ), ότι τα ψυχρά νούμερα δε βγαίνουν.. Μήπως αγνοούμε κάτι άλλο σε αυτήν την περίπτωση?

Για να την πούμε και στη Norpeis, που όντως έχει πολύ καλές εστίες, ή...... τζακόσομπες τέλος πάντων, γιατί για τζάκια τα δίνει (και πολύ καλά μάλιστα, η αλήθεια να λέγεται), αλλά μήπως αυτές οι μικρές εστίες λειτουργούν ως σόμπες τελικά?
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #119424 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Re:Απ: Kratki Oliwia 18kW by caftis
@Φουσκιτάκης
Πολυ σωστή η σκέψη σου
Μόνο μία παρατήρηση (έτσι για να το έχεις στο νού σου σε υπολογισμούς μιας και προσωπικά με αρέσουν και εμένα.... :) :) )
Τις μπριγκέτες υπολόγιζέ τες με 5 kw/h. Η κάθε εταιρεία βέβαια λέει τα δικά της αλλά γύρω στο 5 νομίζω είναι το σωστό νούμερο.
Είναι ξύλο αλλά με πολύ λίγη υγρασία.
4 kwh έχει το ξύλο με 20% υγρασία.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #119435 από caftis
Απαντήθηκε από caftis στο θέμα Re:Kratki Oliwia 18kW by caftis
Δεν έχω ασχοληθεί μέχρι στιγμής με τόσο εξειδικευμένους υπολογισμούς οπότε δεν μπορώ να σου απαντήσω με νούμερα ακόμα και χθες το βράδυ που γύρισα σπίτι κατά τη 01:00 εξω είχε 1c έβαλα τρία ξύλα δλδ 5-6 κιλά και το πρωί στις 07:00 με την ίδια εξωτερική θερμοκρασία είχα στο σαλονι 21, 5 .γενικά φέτος εχω παρατηρήσει ότι η θερμοκρασία κρατιέται πολύ σπάνια να πέσει κάτω από τους 21c ενώ πέρσι έβλεπα και 17, 5 τα πρωινά.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #119498 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Re:Kratki Oliwia 18kW by caftis
Και γω δεν είμαι ειδικός με τα τζάκια, απλά παρέθεσα τα "ξερά" μαθηματικά.

Ίσως λοιπόν, εσύνα ναι μεν να το ταΐζεις με 1kg/h, αλλά η εστία να έχει πυρώσει για τα καλά από πρίν, και παρά το ότι την τροφοδοτείς με λίγα ξύλα, αυτή να αποδίδει περισσότερο λόγω του ότι έχει θερμοσυσσωρεύσει από πριν. Απλά δεν ξέρω για πόση ώρα κρατάνε αυτές οι "μπαταρίες".

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #119512 από caftis
Απαντήθηκε από caftis στο θέμα Re:Kratki Oliwia 18kW by caftis
Αν είναι έτσι μακάρι οι μπαταρίες να μην τελειώσουν πότε. Χαχαχα.Τωρα πέρα από την πλάκα η εστία όταν την άναψα ήταν κρύα είχε σβήσει κατά τις 12:00 το βράδυ. Όταν θα ξανά μπορέσω θα το δοκιμάσω πάλι και θα δω.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128662 από caftis
Απαντήθηκε από caftis στο θέμα Re:Απ: Kratki Oliwia 18kW by caftis
Είχα πει ότι θα ανέβαζα βιντεακι με την εστία τώρα που έβαλα βερμικουλιτη , απλά το ανεβάζω εδώ για να είναι μαζί με την εστία και να μην χαθεί σε κάποιο άλλο τοπικ.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.105 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ