LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49467 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
Ευχαριστώ για τις ευχές. Αυτά για τα χχχχχ, τα ξέρει ο γείτονας ο Ερημίτης. Δύο ήταν, το ένα έκλεισε, δεν ξέρω ποιό είναι το χχχχχ, αυτό στην είσοδο του Λαγκαδά, ή το άλλο πιό πριν?
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by GT.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49632 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
Ας με συγχωρήσουν οι διαχειριστές.

ΜΙΧΑΛΗΣ
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GT, Sp4wN

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49639 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

MICK έγραψε: Ας με συγχωρήσουν οι διαχειριστές.


Δεν πειράζει, συμβαίνουν αυτά! :P

Απλά πρέπει να είμαστε λίγο προσεκτικοί, καταλαβαίνεις. Το θέμα είναι λεπτό. ;)

Για την ιστορία, διέγραψα κάποιες "επωνυμίες" με χχχχχχχ που περιείχαν στοιχεία που κατά την προσωπική μου άποψη δεν πρέπει να αναφέρονται στο διαδίκτυο, ενώ διέγραψα και κάποια post που ομοίως ανέφεραν όμοια στοιχεία, όντας επίσης τελείως off topic. :)

Συνεχίζουμε! :cheer:


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49679 από ar
Απαντήθηκε από ar στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
εχω την ιδια κασεττα (nordica crystal 80) με 2 αεραγωγους στο σαλονι στη μεση του χωρου (70τμ).
το σπιτι ειναι μεζονετα 105 ισογ + 75 οροφος.
ο πρωτος αεραγωγος ειναι στο τζακι (1μετρο φ150), ο 2ος στον πανω οροφο (6 μετρα φ150-σεφ120).
χθες αναμμα μετα 40-45 λεπτα εναρξη βεντιλαντερ . τοτε οι αεραγωγοι εβγαζαν θερμοκασια 62 του τζακιου
και 66 του α οροφου??? μετα απο 1:40ωρ ειχα 87 κατω & 85 πανω αεραγωγο και μπροστα στο τζακι 122-125
οταν ανοιγω την περσιδα του τζακιου μπροστα οι αεραγωγοι χανουν λιγο θερμοτητα
μετα 5:30ωρ λειτουργια ειχα 71 στους αεραγωγους και το τζακι ειχε μονο με καρβουνα

Δεν πιανω ομως πανω απο 90 στους αεραγωγους.. ειναι φυσιολογικο???

Η τοποθετηση δεν εχει θερμοθαλαμο (δεν μπορουσα να σπασω πολυ την καμιναδα και φοβηθηκα μυρωδια παλιας καπνιλας). ουτε περσιδα εκτονωσης (εκανα στην παλια καμιναδα 4 τρυπες με 12 τρυπανακι σε σημειο εξωτερικα του σπιτιου)
φρεσκος αερας ερχεται με φ100 για εισοδο φρεσκου αερα κατω στη βαση
της κασετας (εισοδο στην υποδοχη του δικου της θερμοθαλαμου)

μπορω να βελτιωσω κατι?? γιατι δεν εχω υψηλες θερμοκρασιες στους αεραγωγους? η μηπως οι 88 βαθμοι ειναι καλα?
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by ar. Αιτία: συμπληρωση

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49695 από mtbmtb13
Απαντήθηκε από mtbmtb13 στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
Καλωσόρισες στην παρέα μας ,Πρώτον νομίζω έπρεπε να κάνεις θερμοθαλαμο,Γιατί στον δικό μου τζάκι που είναι σε ένα χώρο 42 τετραγωνικά με πολύ καλή μόνωση,ζεσταίνεται μόνο με τον θερμοθαλαμο και την ακτινοβολία.
Η θερμοκρασίες που ανεβάζει το τζάκι σου είναι πολύ καλές,στο δικό μου είναι σχεδόν ίδιες.

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49754 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

ar έγραψε: εχω την ιδια κασεττα (nordica crystal 80) με 2 αεραγωγους στο σαλονι στη μεση του χωρου (70τμ).
το σπιτι ειναι μεζονετα 105 ισογ + 75 οροφος.
ο πρωτος αεραγωγος ειναι στο τζακι (1μετρο φ150), ο 2ος στον πανω οροφο (6 μετρα φ150-σεφ120).
χθες αναμμα μετα 40-45 λεπτα εναρξη βεντιλαντερ . τοτε οι αεραγωγοι εβγαζαν θερμοκασια 62 του τζακιου
και 66 του α οροφου??? μετα απο 1:40ωρ ειχα 87 κατω & 85 πανω αεραγωγο και μπροστα στο τζακι 122-125
οταν ανοιγω την περσιδα του τζακιου μπροστα οι αεραγωγοι χανουν λιγο θερμοτητα
μετα 5:30ωρ λειτουργια ειχα 71 στους αεραγωγους και το τζακι ειχε μονο με καρβουνα

Δεν πιανω ομως πανω απο 90 στους αεραγωγους.. ειναι φυσιολογικο???

Η τοποθετηση δεν εχει θερμοθαλαμο (δεν μπορουσα να σπασω πολυ την καμιναδα και φοβηθηκα μυρωδια παλιας καπνιλας). ουτε περσιδα εκτονωσης (εκανα στην παλια καμιναδα 4 τρυπες με 12 τρυπανακι σε σημειο εξωτερικα του σπιτιου)
φρεσκος αερας ερχεται με φ100 για εισοδο φρεσκου αερα κατω στη βαση
της κασετας (εισοδο στην υποδοχη του δικου της θερμοθαλαμου)

μπορω να βελτιωσω κατι?? γιατι δεν εχω υψηλες θερμοκρασιες στους αεραγωγους? η μηπως οι 88 βαθμοι ειναι καλα?

Καλώς ήρθες και από εμένα. Έχω την 70 crystal, που η μόνη διαφορά από την δική σου είναι περ. 10 πόντους στενότερη. Ούτε και εγώ έχω θερμοθάλαμο. Τα μοτέρ ενεργοποιούνται περ, σε 30-45 λεπτά, ανάλογα με το πόσο έντονη είναι η αρχική φωτιά. Όμως σχετικά με τις θερμοκρασίες που αναφέρεις, μήπως είχες ελάχιστα ξύλα, και δεν υπήρχε αξιόλογη φωτιά στην εστία;; Εμένα η θερμοκρασία από τις περσίδες 'η την κεντρική περσίδα, με τα μοτέρ στο 1 απο 5, είναι 110+ βαθμούς. Αν έχεις τα μοτέρ στο πχ5 τότε θα έχεις μεγαλύτερη παροχή αέρα με μικρότερη θερμοκρασία. Αυτό γίνεται γιατί ο αέρας δεν παραμένει αρκετή ώρα στις θερμές επιφάνειες, λόγω μεγάλης ταχύτητας.Ενώ αν τα μοτέρ τα έχεις στο 1 τότε θα έχεις μικρότερη παροχή αέρα με μεγαλύτερη θερμοκρασία. Η διάμετρος της σωλήνας του εξωτερικού αέρα για την καύση πρέπει να είναι 120mm (οδηγία κατασκευαστή) και όχι Φ 100mm. Γράφεις ότι μετά από 5.30 ώρες λειτουργίας το τζάκι είχε μόνο κάρβουνα. Κάθε πότε τροφοδοτούσες το τζάκι με ξύλα;; Για να έχει μετά από 5.30 ώρες λειτουργίας το τζάκι ΜΟΝΟ ΚΑΡΒΟΥΝΑ, νομίζω ότι του έβαλες 1 φορά ξύλα και περίμενες να ανεβάσει θερμοκρασία, και ίσως γι'αυτό να είχες χαμηλές θερμοκρασίες. Τα τζάκι το δικό σου έχει κατανάλωση 2,6 κιλά ανά ώρα (οδηγία κατασκευαστή). Πότε το τοποθέτησες;;; Το έχεις κάψει για να φύγουν οι μυρωδιές;;; Αν δεν το έχεις κάψει κάνετο τώρα που ο καιρός είναι καλός, γιατί θα χρειαστεί να αφήσεις πόρτες και παράθυρα ανοικτά. Η καινούργια καμινάδα αν έχει περάσει μέσα στην παλιά έχουν κλείσει τα κενά μεταξύ των 2 διατομών. Αν ΟΧΙ τότε χάνεται θερμότητα από το κενό αυτό.

ΜΙΧΑΛΗΣ
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ar

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.136 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ