LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47587 από mtbmtb13
Απαντήθηκε από mtbmtb13 στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
H θερμοκρασίες ενεργοποίησης μοτέρ και περσίδες δεν είναι το ίδιο δηλαδή ο θερμοστάτης για τα μοτέρ είναι σχεδόν κάτω στο μαντέμι , για αυτό υπάρχει διαφορά θερμοκρασίας,
Άμα κοιτάξεις τις φωτογραφίες του δικού μου τζακιού θα καταλάβεις τι εννοώ εγώ έχω βάλει 3 θερμόμετρα το είναι θερμοστάτης που δίνει εντολή για τα μοτέρ,
Το άλλου μετράει την φούσκα, και το τελευταίο την θερμοκρασία της περσίδες,Ποτέ η θερμοκρασίες και των τριών δεν είναι ίδιες.

ΜΙΧΑΛΗΣ
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by mtbmtb13.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47724 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

mtbmtb13 έγραψε: H θερμοκρασίες ενεργοποίησης μοτέρ και περσίδες δεν είναι το ίδιο δηλαδή ο θερμοστάτης για τα μοτέρ είναι σχεδόν κάτω στο μαντέμι , για αυτό υπάρχει διαφορά θερμοκρασίας,
Άμα κοιτάξεις τις φωτογραφίες του δικού μου τζακιού θα καταλάβεις τι εννοώ εγώ έχω βάλει 3 θερμόμετρα το είναι θερμοστάτης που δίνει εντολή για τα μοτέρ,
Το άλλου μετράει την φούσκα, και το τελευταίο την θερμοκρασία της περσίδες,Ποτέ η θερμοκρασίες και των τριών δεν είναι ίδιες.

Ο θερμοστάτης ακουμπάει στο μαντέμι;;;;

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47758 από mtbmtb13
Απαντήθηκε από mtbmtb13 στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
Νομίζω άμα ξεβιδώσεις τις 3 βίδες στην δεξιά γρίλια του μοτέρ θα δεις το θερμοστάτη.

ΜΙΧΑΛΗΣ
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48304 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

mtbmtb13 έγραψε: H θερμοκρασίες ενεργοποίησης μοτέρ και περσίδες δεν είναι το ίδιο δηλαδή ο θερμοστάτης για τα μοτέρ είναι σχεδόν κάτω στο μαντέμι , για αυτό υπάρχει διαφορά θερμοκρασίας,
Άμα κοιτάξεις τις φωτογραφίες του δικού μου τζακιού θα καταλάβεις τι εννοώ εγώ έχω βάλει 3 θερμόμετρα το είναι θερμοστάτης που δίνει εντολή για τα μοτέρ,
Το άλλου μετράει την φούσκα, και το τελευταίο την θερμοκρασία της περσίδες,Ποτέ η θερμοκρασίες και των τριών δεν είναι ίδιες.

Δεν αναφέρομαι στις θερμοκρασίες του αέρα από τις περσίδες 'η απ'οπου δήποτε στο σπίτι. Αναφέρομαι στη ΡΥΘΜΙΣΗ ΤΗΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΊΑΣ ΤΟΥ ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗ. Αν δηλαδή έχει ρυθμιστεί η θερμοκρασία του θερμοστάτης (από την εταιρία 'η από ιδιώτη) στους πχ 60 βαθμούς, τότε ενεργοποιούνται τα μοτέρ, όταν η θερμοκρασία του θερμοστάτη φτάσει στους 60 βαθμούς. Πρέπει όμως να απενεργοποιούνται πάλι στους 60 βαθμούς(όταν δηλαδή αρχίζει να κρυώνει το τζάκι). Όπως ακριβώς και οι θερμοστάτες χώρου που έχουμε στα σπίτια μας.

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48357 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
Ο θερμοστάτης είναι κάτω χαμηλά στο μαντέμι. Οπότε στο άναμμα αργεί να πιάσει θερμοκρασία.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Asteris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48429 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

Asteris έγραψε: Ο θερμοστάτης είναι κάτω χαμηλά στο μαντέμι. Οπότε στο άναμμα αργεί να πιάσει θερμοκρασία.

Ο θερμοστάτης βρίσκεται χαμηλά. Σωστά. Αλλά αν είναι ρυθμισμένος πχ στους 60 βαθμούς για να ενεργοποιεί τα μοτέρ (όταν ανάβουμε το τζάκι), τότε αν σβήσουμε το τζάκι και η θερμοκρασία στο μαντέμι (που είναι ο θερμοστάτης) πέσει στους 60 βαθμούς, πρέπει τότε να απενεργοποιηθούν τα μοτέρ. Ρωτάω γιατί στη nordica 70 crystal, τα μοτέρ ενεργοποιούνται στους περ. 85 - 95 βαθμούς, αλλά η απενεργοποίηση τους γίνεται στους 40 βαθμούς, ίσως και πιο κάτω. Όπως δουλεύουν οι θερμοστάτες που έχουμε στο δωμάτιό μας. Τον ρυθμίζεις πχ στους 20 βαθμούς, για ενεργοποίηση και απενεργοποίηση κάποιου μοτέρ. Ίσως στο συγκεκριμένο τύπο τζακιού να υπάρχει κάποιος ειδικός θερμοστάτης, σε ρύθμιση, που σε άλλη ρύθμιση θερμοκρασίας ενεργοποιεί και σε διαφορετική ρύθμιση θερμοκρασίας απενεργοποιεί τα μοτέρ.

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.089 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ