LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45942 από pmet
Απαντήθηκε από pmet στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
Δεν υπάρχει ebay APP ID ορισμένο στις ρυθμίσεις του KunenaΚαλημέρα

Αν και ιδιοκτήτης Edilkamin εστιας , επειδή και εγώ ειχα την απορία/πρόβλημα για ποιο λογο καθυστερούν να ξεκινήσουν τα μοτέρ , παρόλο που το τζάκι έκαιγε αρκετή ώρα αυτο που βρήκα και άλλαξα ήταν ενας θερμοστάτης ON/OFF .

Ο συγκεκριμένος ηταν σε κάποιο σημείο του τζακιού , βιδωμένος , και μόλις έπιανε την θερμοκρασία που ήθελε άνοιγε το κύκλωμα ωστε να δουλέψουν τα μοτέρ . Άσχετα με τι ταχύτητα είχαν ρυθμιστεί .

Αν θυμάμαι καλά ηταν 75ο κελσιου αυτός που είχε , και τον άλλαξα και έβαλα έναν 45ο κελσιου .

Έτσι τα μοτερ ξεκινούσαν νωρίτερα .

Δεν ξέρω βέβαια αν ισχυει και στα La Nordica κάτι τετοιο , εγω το βρήκα απο το manual οτι έχει τέτοιο θερμοστάτη .

Βάζω και ενα link για αυτόν που λέω (υπάρχουν διάφοροι τύποι NO η NC , και βαθμοί κελσίου)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45953 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
Δεν υπάρχει ebay APP ID ορισμένο στις ρυθμίσεις του Kunena

pmet έγραψε: Καλημέρα

Αν και ιδιοκτήτης Edilkamin εστιας , επειδή και εγώ ειχα την απορία/πρόβλημα για ποιο λογο καθυστερούν να ξεκινήσουν τα μοτέρ , παρόλο που το τζάκι έκαιγε αρκετή ώρα αυτο που βρήκα και άλλαξα ήταν ενας θερμοστάτης ON/OFF .

Ο συγκεκριμένος ηταν σε κάποιο σημείο του τζακιού , βιδωμένος , και μόλις έπιανε την θερμοκρασία που ήθελε άνοιγε το κύκλωμα ωστε να δουλέψουν τα μοτέρ . Άσχετα με τι ταχύτητα είχαν ρυθμιστεί .

Αν θυμάμαι καλά ηταν 75ο κελσιου αυτός που είχε , και τον άλλαξα και έβαλα έναν 45ο κελσιου .

Έτσι τα μοτερ ξεκινούσαν νωρίτερα .

Δεν ξέρω βέβαια αν ισχυει και στα La Nordica κάτι τετοιο , εγω το βρήκα απο το manual οτι έχει τέτοιο θερμοστάτη .

Βάζω και ενα link για αυτόν που λέω (υπάρχουν διάφοροι τύποι NO η NC , και βαθμοί κελσίου)

Στην nordica υπάρχει ένας θερμοστάτης που ενεργοποιεί τα μοτέρ, αλλά πρέπει να είναι σε κάποιο σημείο μέσα στο τζάκι. Βλέποντας το βιβλιαράκι του τζακιού, στο κεφάλαιο της συνδεσμολογίας με την ηλεκτρική παροχή, έχει ένα καλώδια στο πλάι και κάτω του τζακιού. Γι'αυτό πιστεύω, ότι μετά την τοποθέτηση του τζακιού στη θέση του, είναι σχεδόν αδύνατο να επέμβεις στο θερμοστάτη. Εσένα σε ποιό σημείο ήταν και μπόρεσες να τον άλλαξες και σε πόση ώρα από το αρχικό άναμα λειτουργούσαν τα μοτέρ;;;

ΜΙΧΑΛΗΣ
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by MICK.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45967 από pmet
Απαντήθηκε από pmet στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
Δεν υπάρχει ebay APP ID ορισμένο στις ρυθμίσεις του Kunena

MICK έγραψε:

pmet έγραψε: Καλημέρα

Αν και ιδιοκτήτης Edilkamin εστιας , επειδή και εγώ ειχα την απορία/πρόβλημα για ποιο λογο καθυστερούν να ξεκινήσουν τα μοτέρ , παρόλο που το τζάκι έκαιγε αρκετή ώρα αυτο που βρήκα και άλλαξα ήταν ενας θερμοστάτης ON/OFF .

Ο συγκεκριμένος ηταν σε κάποιο σημείο του τζακιού , βιδωμένος , και μόλις έπιανε την θερμοκρασία που ήθελε άνοιγε το κύκλωμα ωστε να δουλέψουν τα μοτέρ . Άσχετα με τι ταχύτητα είχαν ρυθμιστεί .

Αν θυμάμαι καλά ηταν 75ο κελσιου αυτός που είχε , και τον άλλαξα και έβαλα έναν 45ο κελσιου .

Έτσι τα μοτερ ξεκινούσαν νωρίτερα .

Δεν ξέρω βέβαια αν ισχυει και στα La Nordica κάτι τετοιο , εγω το βρήκα απο το manual οτι έχει τέτοιο θερμοστάτη .

Βάζω και ενα link για αυτόν που λέω (υπάρχουν διάφοροι τύποι NO η NC , και βαθμοί κελσίου)

Στην nordica υπάρχει ένας θερμοστάτης που ενεργοποιεί τα μοτέρ, αλλά πρέπει να είναι σε κάποιο σημείο μέσα στο τζάκι. Βλέποντας το βιβλιαράκι του τζακιού, στο κεφάλαιο της συνδεσμολογίας με την ηλεκτρική παροχή, έχει ένα καλώδια στο πλάι και κάτω του τζακιού. Γι'αυτό πιστεύω, ότι μετά την τοποθέτηση του τζακιού στη θέση του, είναι σχεδόν αδύνατο να επέμβεις στο θερμοστάτη. Εσένα σε ποιό σημείο ήταν και μπόρεσες να τον άλλαξες και σε πόση ώρα από το αρχικό άναμα λειτουργούσαν τα μοτέρ;;;



Μετά απο μισή ώρα το λιγότερο , βέβαια παίζει ρόλο και πως το ξεκινάς/φορτώνεις το τζακι . Απλά είχα παρατηρήσει οτι ενώ είχα κάψει το τζάκι , και αν τα μοτέρ τα άνοιγα manual εγω έβγαζαν ζεστό αέρα , ακόμα λόγο του θερμοστάτη δεν λειτουργούσαν . Οπότε σκέφτηκα ας πάρω έναν χαμηλότερης θερμοκρασίας να ανοίγει ποιο γρήγορα .

Ήταν εύκολη η αλλαγή του , γιατί ήταν μπροστά στο αριστερό μερος , εκεί που έχει τις γρίλιες του αριστερού μοτέρ , βιδωμένο περίπου στο κάτω μέρος του μαντεμιού της βάσης του τζακιού , εύκολο να το βρεις γιατι πέρναγαν τα καλώδια ρεύματος απο εκει πριν πάνε στα μοτέρ .

Μακης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #46046 από mtbmtb13
Απαντήθηκε από mtbmtb13 στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
Παιδιά ο θερμοστάτης είναι στο κάτω μέρος δεξιά ξεβιδώνονταν την γρίλια 3 βίδες
φαίνονται τα καλώδια και ο θερμοστάτης,
Αργούν να ξεκινήσουν τα μοτέρ άλλα αργούν και να σταματήσουν........

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #46301 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

mtbmtb13 έγραψε: Παιδιά ο θερμοστάτης είναι στο κάτω μέρος δεξιά ξεβιδώνονταν την γρίλια 3 βίδες
φαίνονται τα καλώδια και ο θερμοστάτης,
Αργούν να ξεκινήσουν τα μοτέρ άλλα αργούν και να σταματήσουν........

Έχοντας έναν φακό, είδα κάτι καλώδια μέσα από την δεξιά γρίλια που παίρνει αέρα το μοτέρ. Επίσης το ίδιο υπάρχει και στην αριστερή γρίλια. Ναι, πιστεύω και εγώ ο θερμοστάτης να είναι στο δεξιό μοτέρ, γιατί από εκεί υπάρχει και η ηλεκτρική παροχή. Βέβαια δεν με πειράζει εμένα που ενεργοποιούνται τα μοτέρ περ. μετά από 40 λεπτά. Έχεις βγάλει την γρίλια και έχεις ξεμοντάρει τον θερμοστάτη;;; Έχει ρύθμιση πάνω του;;;

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #46316 από mtbmtb13
Απαντήθηκε από mtbmtb13 στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
Όχι δεν έχει ρυθμιστεί είναι στους 45-48 βαθμούς,,

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.091 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ