LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44869 από princeofsolitude
Απαντήθηκε από princeofsolitude στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
Και το βάζεις σε οποίο σημείο του σπιτιού θέλεις ε;

Till Death

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44963 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

princeofsolitude έγραψε: Μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι έβαλε! Αφενός το θυμάμαι και αφετέρου ο τοίχος δεν ζεσταινεται! Η ερώτηση μου ωστόσο είναι κατα πόσο ζεσταινει τον χώρο του σπιτιού!

Όπως το είπες και εσύ. Ο χρόνος ενεργοποίησης στα μοτέρ, εξαρτάται από την αρχική φωτιά. Αν δηλαδή η αρχική φωτιά είναι αδύναμη, τότε δεν θα μπορεί να ανεβάσει θερμοκρασία για να ενεργοποιηθούν τα μοτέρ. Αν όμως το προσάναμα και τα πρώτα μικρά κούτσουρα (αρχική φωτιά) κάνουν δυνατή φωτιά, τότε θα ενεργοποιηθούν τα μοτέρ γρηγορότερα. Σ'εμένα που έχω crystal 70, ενεργοποιούνται περ. σε 30 με 40 λεπτα. Ο ίδιος κανόνας ισχύει για όλους που έχουν nordica, αν κατάλαβα καλά απο αυτά που έχουν γραφτεί εδω.

ΜΙΧΑΛΗΣ
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by MICK.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44987 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

ragavelas έγραψε: Έχω την 70 ventilato.

Το ανεμιστήρια ανάβουν στο μισάωρο περίπου αλλά η θερμοκρασία αέρα που βγαίνει 50 δεν είναι... Εχθές κρέμασα ακριβώς μπροστά ένα θερμόμετρο φούρνου (πάει μεχρι 300) και έδειξε 90+

Μήπως έχει θέμα η δική μου κασέτα;

Αν αφήσω τη φωτιά αυτά συνεχίζουν να φυσάνε μέχρι η θερμοκρασία του αέρα να πάει 50.

Σβήνουν στο 50 αλλά δεν ανάβουν στον 50. Ανάβουν σχεδόν στο διπλάσιο.

Σε εσάς είναι έτσι ή μόνο σε εμένα;

Δεν έχω μετρήση ποτέ την θερμοκρασία εξόδου. Απλά μετά από 30 'η 40 λεπτά, ενεργοποιούνται τα μοτέρ. Την επόμενη φορά που θα το ανάψω, θα μετρήσω θερμοκρασία, πότε ενεργοποιούνται και πότε απενεργοποιούνται. Κοίταξα στο βιβλιαράκι της, αλλά δεν αναφέρει τίποτε.

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44991 από mtbmtb13
Απαντήθηκε από mtbmtb13 στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
Το τζακι παιδια θελει ξερα ξυλα και σε 30 λεπτα τραγουδαί

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45009 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

gn14667 έγραψε: καλημέρα παιδιά,
πριν απο μια εβδομαδα τοποθετησα μια κασετα inserto crystal 80 ventilato (την τοποθέτησε τζακάς που όπως κατάλαβα δεν είχε ξανατοποθετήσει τη συγκεκριμένη κασέτα).
Την έχω ανάψει 3 φορές. Την τελευταία φορά έκαιγε για 4 ώρες. Ο ανεμιστήρας δεν μπήκε σε λειτουργία. Μήπως έχετε κάποια άποψη?
Επίσης ο αισθητήρας θερμοστάτης που δίνει εντολή για την λειτουργία των μοτερ που βρίσκεται?
Ευχαριστώ πολύ.

Έχω την crystal 70 εγκαταστημένη πριν 4 'η 5 μήνες. Την έχω ανάψει περ. 7 'η 8 φορές για να ξεμυρίσει, καίγοντας την περ. 6 ώρες την φορά. Ο αισθητήρας που δίνει εντολή για την ενεργοποίηση των μοτέρ, πρέπει να είναι κάπου, μέσα που να μην μπορούμε να το ρυθμίσουμε εμείς. Απ' ότι γνωρίζω είναι ρυθμισμένος από την εταιρία. Έχει ένα πινακάκι (το εγκατέστησε ο τζακάς σου σε κάποιο σημείο στο τοίχο) που ρυθμίζεται η ένταση των μοτέρ. Τοποθετώντας το φίς απο το πινακάκι στην πρίζα, πρέπει να ανάψει ένα μπλέ φωτάκι. Αυτό είναι το on off των μοτέρ. Αν πατήσεις το μπουτόν που βρίσκεται αριστερά και ακριβώς δίπλα από το μπλέ φωτάκι, τότε θα σβήσει το μπλέ φωτάκι και θα ανάψει ένα κίτρινο φωτάκι στα δεξιά. Από εκεί ρυθμίζεται η ένταση των μοτέρ απο 1 εως 5. Για να ενεργοποιηθούν τα μοτέρ ΠΡΕΠΕΙ να είναι ΣΒΗΣΤΟ το μπλέ φωτάκι και ανοικτό ένα απο τα άλλα φωτάκια της κλίμακας 1 εως 5. Αν δεν συμβαίνει αυτό, τότε πάει να πεί, ότι υπάρχει πρόβλημα στη συνδεσμολογία στο πινακάκι. Επίσης η ενεργοποίηση των μοτέρ γίνεται μετά απο 30 'η 40 λεπτά από το άναμα της εστίας. Δηλαδή πρέπει να υπάρχει αρκετή ζέστη μέσα στην εστία. ΔΕΝ ενεργοποιούνται έτσι.

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45115 από mediolanos
Απαντήθηκε από mediolanos στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
Πολυ καλη η αποδοση της 80αρας. Μετα απο μια βδομαδα αναμματα, το βεντιλατερ αναβει μετα το μισαωρο και με πολυ δυνατη αρχικη φωτια. Ενα αλλο τρικ ειναι οταν πιασει καλα η φωτια να εχεις κλειστο το πρωτογενές αερα για να ζεσταθει πιο γρηγορα. Σε γενικες γραμμες το σπιτι 100μ2 ζεστενεται σχετικα καλα, και ο θερμοστατης του καλοριφερ που ειναι σε αλλο δωματιο απο το τζακι (διαδρομος) δειχνει 23 βαθμους. Μια χαρα. Απο καταναλωση ξυλων για σχεδον 4 ωρες αναμμενη φωτια ειχα καψει 8 κιλα δρυς και οξια. Πιστευω οτην ηταν καλη αγορα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.099 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ