LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44777 από princeofsolitude
Απαντήθηκε από princeofsolitude στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
Καλημέρα κι απο εμένα! Το καλοκαίρι έβαλα ένα 80 crystal ventilanto με εγκατάσταση απο τον τζακα! Το έχω ανάψει μέχρι τώρα 3-4 φορές, και έχω παρατηρήσει πως ο χρόνος ενεργοποίησης του ανεμιστήρα είναι κοντά στην ώρα αλλα πάντα εξαρτάται απο την φωτιά! Δλδ ο τζακας μου είπε ότι θα πρέπει να ανέβω πολύ δυνατή φωτιά για να πιάσει θερμοκρασία!
Όπως και να χει εμένα μου άνοιξε 2 αεραγωγους επάνω στην καμινάδα κι έβαλε 2 περσιδες! Αυτο που έχω παρατηρήσει είναι ότι οι αεραγωγοί αποδίδουν πολύ λιγότερο απο ότι η επάνω πλευρά του τζακιού! Και αν και ο χώρος ζεσταινει δεν μπορώ να πω ότι με 3 και 4 ώρες θα κυκλοφορεις με κοντομανικο μπλουζάκι όπως μου έλεγε σε ένα χώρο 60 τετραγωνικών! Και ακόμα δεν έχουμε καλα καλα χειμώνα! Εσάς πως είναι η απόδοση;

Till Death

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44806 από ragavelas
Απαντήθηκε από ragavelas στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

princeofsolitude έγραψε: Καλημέρα κι απο εμένα! Το καλοκαίρι έβαλα ένα 80 crystal ventilanto με εγκατάσταση απο τον τζακα! Το έχω ανάψει μέχρι τώρα 3-4 φορές, και έχω παρατηρήσει πως ο χρόνος ενεργοποίησης του ανεμιστήρα είναι κοντά στην ώρα αλλα πάντα εξαρτάται απο την φωτιά! Δλδ ο τζακας μου είπε ότι θα πρέπει να ανέβω πολύ δυνατή φωτιά για να πιάσει θερμοκρασία!
Όπως και να χει εμένα μου άνοιξε 2 αεραγωγους επάνω στην καμινάδα κι έβαλε 2 περσιδες! Αυτο που έχω παρατηρήσει είναι ότι οι αεραγωγοί αποδίδουν πολύ λιγότερο απο ότι η επάνω πλευρά του τζακιού! Και αν και ο χώρος ζεσταινει δεν μπορώ να πω ότι με 3 και 4 ώρες θα κυκλοφορεις με κοντομανικο μπλουζάκι όπως μου έλεγε σε ένα χώρο 60 τετραγωνικών! Και ακόμα δεν έχουμε καλα καλα χειμώνα! Εσάς πως είναι η απόδοση;


Την κασέτα την έβαλε απλά μέσα ή έβαλε και πετροβάμβακα πετιμετρικά της; Η δική μου είχε μπει χωρίς και χρειαζόταν τουλαχιστον 45' για να ανάψει. Μετά που την ξαναεγκατέστησα (λόγω κακής δουλειάς του μάστορα) βάζοντας πετροβάμβακα γύρω γύρω και απο πάνω (όχι όμως κολλητά) είδα ότι ο χρόνος ανάματος του βεντιλατέρ μειώθηκε κατά 15' (ανάβει στο μισάωρο).
Νομίζω ότι και το μανουαλ το λέει, ότι θέλει μόνωση. Και να μην το έλεγε πάντως θεωρώ ότι η μόνωση καλό του κάνει. Για ποιο λόγο να υπάρχουν απώλειες και να ζεσταίνεται ο τοίχος; Αρκεί να αφήσεις ένα κενό πάνω απο την εστία (1-2 cm) για την εκτόνωση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44817 από princeofsolitude
Απαντήθηκε από princeofsolitude στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
Μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι έβαλε! Αφενός το θυμάμαι και αφετέρου ο τοίχος δεν ζεσταινεται! Η ερώτηση μου ωστόσο είναι κατα πόσο ζεσταινει τον χώρο του σπιτιού!

Till Death

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44819 από ragavelas
Απαντήθηκε από ragavelas στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
Δεν μπορώ να σου απαντήσω ακόμα, καθότι πέρυσι η κασέτα απλά καταναλωνε ξύλα χωρίς να ζεσταίνει. Για την ώρα μπορώ να πω ότι κα΄νει δουλεια αλλά δεν εχουμε πολλά κρύα.
Έχω μεζονέτα 135τμ (67,5+67,5). Δυο φορές την αναψα.

www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...start=4245&Itemid=53

Διάβασε τις αναρτήσεις μου σχετικά με την απόδοση.

Όταν κάνει κρύο θα μπορώ με σιγουριά να πω τι γίνεται. Πάντως νομίζω κάνει δουλειά...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44834 από princeofsolitude
Απαντήθηκε από princeofsolitude στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
Που μπορώ να βρω θερμόμετρο εσωτερικού χώρου για να ελέγξω θερμοκρασίες;

Till Death

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44855 από rivol
Απαντήθηκε από rivol στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

princeofsolitude έγραψε: Που μπορώ να βρω θερμόμετρο εσωτερικού χώρου για να ελέγξω θερμοκρασίες;


Εγώ έχω παραγγείλει αυτό από ebay : Θερμόμετρο

Τσάμπα πράγμα !!!

Αλέξης

Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by rivol.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.089 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ