LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44212 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

!storm! έγραψε:

MICK έγραψε: Έχω NORDICA CRYSTAL 70. Την τοποθέτησα πρίν 4 μήνες. Ανάβουν τα μοτέρ μετά απο 40' περ. με κανονική καύση. Να ρωτήσω όταν κλείνεται τον λεβιέ πρωτογενούς καύσης, πέφτει η φλόγα;; Γιατί σ'εμένα, παραμένη η ίδια, σε όποια θέση και να είναι ο λεβιές. Την ιδιά ερώτηση έχω κάνει και σε άλλο site.


Εγώ έχω την nordica 70 ventilato και σου γράφω την απάντηση που μού έδωσε ο υπεύθυνος απο το μαγαζί που την πήρα. ο πρωτογενής αέρας είναι αυτός που εισέρχεται απο την σχάρα χαμηλά.Αφού ανάψεις το τζάκι
με ανοιχτό το λεβιέ του προτογενούς αέρα μετά τον κλείνεις τελείως ή τον έχεις λίγο ανοιχτό για να μπορέσεις να ελένξεις την καύση του ξύλου. Οντως και στήν δικιά μου κασέτα κλείνοντας το λεβιέ του πρωτογενούς η ένταση της φλόγας ελαττώνεται αλλά όχι σε πολύ μεγάλο βαθμό.Τη διαφορά την μεγάλη θα την δείς κλείνοντας τον λεβιέ της δευτερογενής καύσης. Η δευτερογενή καύση παίρνει τον αέρα απο την πάνω μεριά της κασέτας για να μπορέσει να κάνει καλύτερη καύση του κάρβουνου της εστίας. Οταν το γυρίσεις αριστερά τότε θα δείς την φλόγα να ελαττώνεται τελείως. Ετσι αν βρείς τη σωστή ρύθμιση τότε κάνεις και μεγάλη οικονομία.

Την

Την άναψα χθες το απόγευμα στις 6μμ μέχρι τις 9.30μμ που έβαλα το τελευταίο ξύλο. Όταν άναψαν τα ξύλα καλά έκλεισα την πρωτογενή καύση, αφήνοντας ανοικτή μόνο την δευτερογενή. Έκανα διάφορους συνδιασμούς με τους λεβιέδες για να καταλάβω την λειτουργία τους. Όταν έβαλα και το τελευταίο ξύλο έκλεισα και την δευτερογενή. Μέχρι τις 1πμ είχε φλόγα χαμηλή το τζάκι, ώστε βάζοντας κάποιο άλλο ξύλο να αρπάξει φωτιά. Δεν την τροφοδοτούσα κανονικά. Από 6μμ μέχρι 9.30μμ έκαψα 5κιλά μόνο. Σήμερα θα το ανάψω από νωρίς (αν και καλός ο καιρός) για να παίξω με τους λεβιέδες. Μέ κανονική αρχική φωτιά τα μοτέρ ράχισαν να δουλεύουν μετά από 35 λεπτά. Σε προηγούμενα ανάματα που είχα κάνει, δεν έκανα τις σωστές ρυθμίσεις των λεβιέδων.

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44366 από jimopoulos
Απαντήθηκε από jimopoulos στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

ELECTRICALCHIEF έγραψε: Φαντασου να κλεισεις και το δευτερογεννη και να εχεις μονο το τριτογενη.

αυτη την τριτογενη ρε παιδια που την βρηκατε,γιατι ψαχνω εδω και δυο μερες σε μονομπλοκο αλλα ματαια..
μονο στο φοκολαρε υπαρχει εμφανη τρυπα για τριτογενη αεροκουρτινα....
στην κασσετα την συγκεκριμενη δεν νομιζω οτι εχει..

la nordica 600 tondo

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44368 από jimopoulos
Απαντήθηκε από jimopoulos στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
(lanordica 750 piano) απο οτι ειδα οταν εβγαλα την καταπακτη της βασης η δευτερογενη δεν δουλευει καλα.ανοιγει καλα οταν τραβας το μοχλο προς τα εξω,αλλα οταν τον κλεινεις για να δουλεψει η δευτερογενη συμφωνα με τον κατασκευαστη δεν υπαρχει καμια διαφορα,και απο οτι ειδα δεν ασφαλιζει καλα ο αερας του προτογενη με αποτελεσμα να μην εχω δει ακομα την περιβοητη δευτερογενη καυση και με ξυλα και με μπριγκετα(εστια ειχε παρει αρκετη θερμοκρασια).
ακομη συνεχιζω το ψαξιμο...

la nordica 600 tondo

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44710 από gn14667
Απαντήθηκε από gn14667 στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
καλημέρα παιδιά,
πριν απο μια εβδομαδα τοποθετησα μια κασετα inserto crystal 80 ventilato (την τοποθέτησε τζακάς που όπως κατάλαβα δεν είχε ξανατοποθετήσει τη συγκεκριμένη κασέτα).
Την έχω ανάψει 3 φορές. Την τελευταία φορά έκαιγε για 4 ώρες. Ο ανεμιστήρας δεν μπήκε σε λειτουργία. Μήπως έχετε κάποια άποψη?
Επίσης ο αισθητήρας θερμοστάτης που δίνει εντολή για την λειτουργία των μοτερ που βρίσκεται?
Ευχαριστώ πολύ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44727 από !storm!
Απαντήθηκε από !storm! στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

gn14667 έγραψε: καλημέρα παιδιά,
πριν απο μια εβδομαδα τοποθετησα μια κασετα inserto crystal 80 ventilato (την τοποθέτησε τζακάς που όπως κατάλαβα δεν είχε ξανατοποθετήσει τη συγκεκριμένη κασέτα).
Την έχω ανάψει 3 φορές. Την τελευταία φορά έκαιγε για 4 ώρες. Ο ανεμιστήρας δεν μπήκε σε λειτουργία. Μήπως έχετε κάποια άποψη?
Επίσης ο αισθητήρας θερμοστάτης που δίνει εντολή για την λειτουργία των μοτερ που βρίσκεται?
Ευχαριστώ πολύ.


Αν τον διακόπτη που ειναι για τα ανεμιστηράκια τον έχεις στη θέση off δεν πρόκειται να σου λειτουργήσουν.Τον ανοίγεις όταν βάζεις φωτιά και μόλις η θερμοκρασία φτάσει περίπου τους 50 βαθμούς ανοίγουν μόνα τους.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": gn14667

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44744 από ragavelas
Απαντήθηκε από ragavelas στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
Έχω την 70 ventilato.

Το ανεμιστήρια ανάβουν στο μισάωρο περίπου αλλά η θερμοκρασία αέρα που βγαίνει 50 δεν είναι... Εχθές κρέμασα ακριβώς μπροστά ένα θερμόμετρο φούρνου (πάει μεχρι 300) και έδειξε 90+

Μήπως έχει θέμα η δική μου κασέτα;

Αν αφήσω τη φωτιά αυτά συνεχίζουν να φυσάνε μέχρι η θερμοκρασία του αέρα να πάει 50.

Σβήνουν στο 50 αλλά δεν ανάβουν στον 50. Ανάβουν σχεδόν στο διπλάσιο.

Σε εσάς είναι έτσι ή μόνο σε εμένα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.092 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ