LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41954 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
Για να πω την αλήθεια, στις 5 'η 6 φορές που το άναψα για να ξεμυρίσει, έκανα πολλούς συνδιασμούς με τους δύο λεβιέδες (πρωτογενούς και δευτερογενούς καύσης). Δηλαδή, αν κατάλαβα καλά, αφού ανάψω τα ξύλα, με ανοικτό τον αέρα πρωτογενούς καύσης, πρέπει να τον κλείσω 'η να το έχω ελάχιστα ανοικτό. Την ρύθμιση της φλόγας, πολλή 'η λίγο φλόγα, την κάνω με το λεβιέ της δευτερογενούς καύσης. Επειδή σ'εμένα η ρύθμιση των λεβιέδων είναι μέσα 'η εξω, όταν αναφέρεις ''το γυρίζεις αριστερά'' εννοείς κλειστή δευτερογενής καύση. Εσύ έχεις κάνει τέτοια ρυθμίσει έτσι όπως σου είχε πει ο πωλητής;;;

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41987 από !storm!
Απαντήθηκε από !storm! στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

MICK έγραψε: Για να πω την αλήθεια, στις 5 'η 6 φορές που το άναψα για να ξεμυρίσει, έκανα πολλούς συνδιασμούς με τους δύο λεβιέδες (πρωτογενούς και δευτερογενούς καύσης). Δηλαδή, αν κατάλαβα καλά, αφού ανάψω τα ξύλα, με ανοικτό τον αέρα πρωτογενούς καύσης, πρέπει να τον κλείσω 'η να το έχω ελάχιστα ανοικτό. Την ρύθμιση της φλόγας, πολλή 'η λίγο φλόγα, την κάνω με το λεβιέ της δευτερογενούς καύσης. Επειδή σ'εμένα η ρύθμιση των λεβιέδων είναι μέσα 'η εξω, όταν αναφέρεις ''το γυρίζεις αριστερά'' εννοείς κλειστή δευτερογενής καύση. Εσύ έχεις κάνει τέτοια ρυθμίσει έτσι όπως σου είχε πει ο πωλητής;;;


Την καλύτερη καύση και με οικονομία του ξύλου την κάνει όταν έχει ανάψει γιά τα καλά η εστία να κλείσεις τον πρωτογενή και να έχεις ανοιχτό τον δευτερογενή και αν θέλεις να πας για ύπνο το βράδυ κλείσε ή ελάττωσε και τη δευτερογενή και έτσι με ένα κούτσουρο θα σιγοκαίει όλο το βράδυ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42083 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
Θα το δοκιμάσω έτσι όπως μου το περιέγραψες. Επειδή, όπως έγραψα, κατά τα ανάματα για να ξεμυρίσει έκανα πολλούς συνδιασμούς, δεν βρήκα κάτι που να ελλατώνει την φλόγα. Ίσως να μήν περίμενα καί εγώ αρκετή ώρα από την στιγμή που έκανα έναν συνδιασμό με τους λεβιέδες. Ίσως να πρέπει να περάσουν 3 'Η 4 λεπτά για να δείς κάτι. Αν θυμάμαι καλά στο βιβλιαράκι του, γράφει, οτι δεν είναι σωστό για χρησιμοποιείται για συνεχή χρήση. Μήπως αν το καίω συνεχώς, το βράδυ ένα κούτσουρο, έχω κάποιο πρόβλημα στην εστία;;; Πόσο καιρό την έχεις;;;

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42089 από mtbmtb13
Απαντήθηκε από mtbmtb13 στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
Σήμερα έκανα δοκιμή με ανοικτό την πρωτεύοντος αέρα και κλειστό ,
Νομίζω η διαφορά είναι εμφανές με το μάτι,
Το βίντεο που ακολουθεί τα λέει όλα, το πρώτο λεπτό είναι με κλεισμένος τον πρωτεύοντος αέρα
και το δεύτερο λεπτό ανοικτό ,αμέσως η φλόγα δυναμώνει,
Οι εντύπωσης δικές σας,





ΥΓ, Ο λιγότερος χρόνος αναμονής είναι 30 λεπτά με ξερά ξύλα.

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42097 από ELECTRICALCHIEF
Απαντήθηκε από ELECTRICALCHIEF στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
Φαντασου να κλεισεις και το δευτερογεννη και να εχεις μονο το τριτογενη.

la nordica svezia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42482 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

mtbmtb13 έγραψε: Σήμερα έκανα δοκιμή με ανοικτό την πρωτεύοντος αέρα και κλειστό ,
Νομίζω η διαφορά είναι εμφανές με το μάτι,
Το βίντεο που ακολουθεί τα λέει όλα, το πρώτο λεπτό είναι με κλεισμένος τον πρωτεύοντος αέρα
και το δεύτερο λεπτό ανοικτό ,αμέσως η φλόγα δυναμώνει,
Οι εντύπωσης δικές σας,





ΥΓ, Ο λιγότερος χρόνος αναμονής είναι 30 λεπτά με ξερά ξύλα.



Όσο τα ξεμύριζα ποτέ δεν είχα διαφορά στην φλόγα παίζοντας με το λεβιέ της πρωτογενούς καύσης. Απ'ότι είδα, στο video, σχεδόν αμέσως, υπάρχει αισθητή διαφορά στη φλόγα. Όταν το ξανά ανάψω, γιατί με τέτοιο καιρό (ανατολική Αττική) μάλλον από τα μέσα της ερχόμενης εβδομάδας θα πάρει μόνιμα μπροστά, θα δοκιμάσω αυτό που μου είπαν οι storm & ragavelas. Το ότι το δικό μου είναι crystal 70, δεν έχει, πιστεύω, καμία διαφορά από το ventilato 70 'η 80. Όταν αναφέρεις στο υστερόγραφο 30' με γερά ξύλα, εννοείς το χρόνο για να πάρουν τα μοτέρ μπροστά;; Υ.Γ Το λεβιέ της δευτερογενούς καύση τον είχες ανοιτό 'Η κλειστό;;; Οι λεβιέδες αυτοί ρυθμίζονται και σε εσένα μέσα 'Η έξω, όπωε σε εμένα;;;;

ΜΙΧΑΛΗΣ
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by MICK.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.093 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ