LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #58016 από Kanteres
Απαντήθηκε από Kanteres στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
Καντερές.
Απλώς εκφράζω προβληματισμούς. Εάν η εικόνα 17 δείχνει ότι ο εξωτερικός αέρας πάει στο θερμοθάλαμο και ζεσταίνεται μόνο από τη θερμότητα που εκπέμπει η καπνοδόχος και το πάνω μέρος της εστίας- αμφίβολο είναι εάν μπορεί έτσι να θερμανθεί αρκετά- τότε η ανοικτή παραλληλόγραμμη τρύπα κάτω από την εστία γιατί υπάρχει εάν δεν τοποθετηθεί εκεί το πρόσθετο βεντιλατέρ; Μήπως διοχετεύοντας μέσω αυτής αζωτερικό αέρα με φυσική ροή αυξάνεται η απόδοση της εστίας; Από προκύπτει και το ερώτημα, εάν δεν τοποθετηθεί το πρόσθαιτο βεντιλατέρ δεν θα πρέπει να ανοίξουν και οι δύο τρύπες πάνω από την εστίας που προορίζονται για τους αγωγούς με περσίδες;
Και ένα άλλο ερώτημα: Όταν η εστία δεν λειτουργεί, μήπως πρέπει να κλείνεται η είσοδος εξωτερικού αέρα ώστε αυτός να μην εισέρχεται μέσα στο σπίτι και το κρυώνει;
Κάθε άποψη δεκτή.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #58299 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

Kanteres έγραψε: Καντερές.
Απλώς εκφράζω προβληματισμούς. Εάν η εικόνα 17 δείχνει ότι ο εξωτερικός αέρας πάει στο θερμοθάλαμο και ζεσταίνεται μόνο από τη θερμότητα που εκπέμπει η καπνοδόχος και το πάνω μέρος της εστίας- αμφίβολο είναι εάν μπορεί έτσι να θερμανθεί αρκετά- τότε η ανοικτή παραλληλόγραμμη τρύπα κάτω από την εστία γιατί υπάρχει εάν δεν τοποθετηθεί εκεί το πρόσθετο βεντιλατέρ; Μήπως διοχετεύοντας μέσω αυτής αζωτερικό αέρα με φυσική ροή αυξάνεται η απόδοση της εστίας; Από προκύπτει και το ερώτημα, εάν δεν τοποθετηθεί το πρόσθαιτο βεντιλατέρ δεν θα πρέπει να ανοίξουν και οι δύο τρύπες πάνω από την εστίας που προορίζονται για τους αγωγούς με περσίδες;
Και ένα άλλο ερώτημα: Όταν η εστία δεν λειτουργεί, μήπως πρέπει να κλείνεται η είσοδος εξωτερικού αέρα ώστε αυτός να μην εισέρχεται μέσα στο σπίτι και το κρυώνει;
Κάθε άποψη δεκτή.

Όπως δείχνει το σχ.17 είναι μόνο για φυσική ροή του αέρα. Αν θελήσεις να τοποθετήσεις αεραγωγό για να στείλεις ζεστό αέρα σε κάποιο δωμάτιο, τότε θα τοποθετήσεις το extra μοτέρ, που είναι πιο ισχυρό από αυτά που έχει η κασέτα, 'Η θα κατασκευάσεις εναλλάκτη, πάνω από τη κασέτα, που μαζί με άλλο μοτέρ θα στέλνεις το ζεστό αέρα όπου θέλεις. Η απόδοση της κασέτας είναι μία και συγκεκριμένη π.χ 9Kw, και δεν αυξάνεται 'η μειώνεται ανάλογα με το πόσο ζεστό αέρα βγάζει. Οι δύο τρύπες, σχ.13, που υπάρχουν στο πάνω μέρος της κασέτας, πρέπει να ανοιχτούν για να τροφοδοτούν το χώρο με ζεστό αέρα από τις περσίδες. Αν δεν ανοίξουν ο αέρας αυτός βγαίνει από τη κεντρική περσίδα που βρίσκεται στο επάνω μέρος της κασέτας, ακριβώς πάνω από την πόρτα. Η εξωτερική περσίδα που είναι για τον αέρα πρέπει να κλείνει, για να μην φέρνει κρύο αέρα στο σπίτι, όταν το τζάκι είναι κλειστό.

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #58391 από Kanteres
Απαντήθηκε από Kanteres στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απόκριση και γνώμη. Εάν κατάλαβα καλά στην ορθογώνια τρύπα που υπάρχει κάτω από την εστία πρέπει να εισέρχεται αέρας (εξωτερικός ή εσωτερικός) για θέρμανσή του με φυσική ροή, εφόσον δεν τοποθετήσω το πρόσθετο βεντιλατέρ. Οι δύο στρογγυλές τρύπες πάνω από την εστία κανονικά θα πρέπει να είναι ανοιχτές. Και τωρα δύο ακόμη ερωτήματα:
Πρώτον, τι είναι καλύτερο, στις δύο αυτές τρύπες να τοποθετηθούν αεραγωγοί μέσω των οποίων ο ζεστός αέρας να οδηγείται στις περσίδες πάνω από την εστία; ή να μην τοποθετηθούν αεραγωγοί και ο ζεστός αέρας από τον αεροθάλαμο πάνω από την εστία να εξέρχεται από περσίδες;
Δεύτερον, έπειδή δεν γνωρίζω τι είναι ο εναλακτήρας μήπως μπορείτε να μου τον περιγράψετε κάπως; Αυτό το βεντιλατέρ (μότορ) τοποθετείται μέσα στον αεροθάλαμο ή έξω στη διαδρομή του σωλήνα που μεταφέρει το ζεστό αέρα σε άλλο δωμάτιο; Μήπως γνωρίζετε, τί ισχύος βεντιλατέρ πρέπει να τοποθετηθεί, εάν αυτό κάνει πολύ θόρυβο και ποιοί τα πουλάνε αυτά;
Ευχαριστώ πολύ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #58544 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

Kanteres έγραψε: Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απόκριση και γνώμη. Εάν κατάλαβα καλά στην ορθογώνια τρύπα που υπάρχει κάτω από την εστία πρέπει να εισέρχεται αέρας (εξωτερικός ή εσωτερικός) για θέρμανσή του με φυσική ροή, εφόσον δεν τοποθετήσω το πρόσθετο βεντιλατέρ. Οι δύο στρογγυλές τρύπες πάνω από την εστία κανονικά θα πρέπει να είναι ανοιχτές. Και τωρα δύο ακόμη ερωτήματα:
Πρώτον, τι είναι καλύτερο, στις δύο αυτές τρύπες να τοποθετηθούν αεραγωγοί μέσω των οποίων ο ζεστός αέρας να οδηγείται στις περσίδες πάνω από την εστία; ή να μην τοποθετηθούν αεραγωγοί και ο ζεστός αέρας από τον αεροθάλαμο πάνω από την εστία να εξέρχεται από περσίδες;
Δεύτερον, έπειδή δεν γνωρίζω τι είναι ο εναλακτήρας μήπως μπορείτε να μου τον περιγράψετε κάπως; Αυτό το βεντιλατέρ (μότορ) τοποθετείται μέσα στον αεροθάλαμο ή έξω στη διαδρομή του σωλήνα που μεταφέρει το ζεστό αέρα σε άλλο δωμάτιο; Μήπως γνωρίζετε, τί ισχύος βεντιλατέρ πρέπει να τοποθετηθεί, εάν αυτό κάνει πολύ θόρυβο και ποιοί τα πουλάνε αυτά;
Ευχαριστώ πολύ.


www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...emid=53&limitstart=0 Είναι προτιμότερο ο ζεστός αέρας, από τις 2 τρύπες πάνω από την κασέτα, να οδηγείται με αεραγωγούς μέχρι τις περσίδες. Και μπορείς να κάνεις μία ακόμα περσίδα, πάνω από τις προαναφερόμενες, εκεί που τελειώνει ο θερμοθάλαμος που με φυσική ροή θα βγαίνει ζεστός αέρας που υπάρχει μέσα στο θερμοθάλαμο. Σ' αυτή την περίπτωση πρέπει να υπάρχει τρύπα που να φέρνει αέρα μέσα στο θερμοθάλαμο για ζέσταμα. Ο αέρας αυτός, κατά την γνώμη μου, πρέπει να είναι και από μέσα και από έξω. Σχετικά με τον εναλλάκτη δες το link που σου επισυνάπτω σελ. 1933. Είναι μία κατατοπιστική παρουσίαση του συστήματος θέρμανσης του σπιτιού του Asteri. Βέβαια αν θέλεις, εναλλάκτη μπορείς να κατασκευάσεις με τις διαστάσεις που ταιριάζουν στη δική σου περίπτωση.

ΜΙΧΑΛΗΣ
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by MICK.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #58580 από princeofsolitude
Απαντήθηκε από princeofsolitude στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
Καλησπέρα κι από εμένα!

Σήμερα κατάφερα (!!!) να ενεργοποιήσω το βερντιλατέρ σε λιγότερο από 35 λεπτά! Ο τρόπος; Όταν μου είχε πει ο τζακάς να έχω και τους 2 μοχλούς ανοιχτούς μέχρι να ανάψει εγω είχα καταλάβει μέχρι να ανάψει το τζάκι για τα καλά!!! Σήμερα που το άφησα να παραπάνω, σε μισή ώρα ενεργοποιήθηκε!!

Το πρόβλημα μου είναι ότι ενώ παίρνει κανονικά κι ενώ έχει και καλή φλόγα, σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να πω ότι ζεσταίνει ουσιαστικά ένα χώρο μικρότερο από 55 τ.μ. Πριν καλέσω τον εγκαταστάτη να έρθει να το δει ειπα να ρωτήσω εδώ για καμιά ιδέα! Το άναψα στις 07:20, ενεργοποιήθηκε 07:50 και 70 λεπτά μετά σε καμία περίπτωση δεν έχω ζέστη μέσα στο σπίτι. :(

Edit: Μίλησα με τον εγκαταστάτη και μου είπε ότι κανονικά τον πρωτέυοντα αέρα πρέπει να τον έχω τέρμα έξω μέχρι να πιάσει ικανοποιητική θερμοκρασία στον χώρο που θέλω να ζεστάνω και να μην τον πιέσω νωρίτερα! Αντίθετα τον μοχλό για τον δευτερογενή από την αρχή να τον έχω τέρμα πιεσμένο.

Τέλος να αναφέρω ότι επάνω στο τζάκι μου έχει βγάλει και 2 αεραγωγούς, οι οποίοι όμως δεν ΒΓΑΖΟΥΝ ζέστη. Σε καμία περίπτωση όπως από το τάμπερ μπροστά στο τζάκι! Υπάρχει κάποιο πρόβλημα, ή είναι φυσιολογικό;

Till Death
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by princeofsolitude. Αιτία: Ενημέρωση

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #58803 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

princeofsolitude έγραψε: Καλησπέρα κι από εμένα!

Σήμερα κατάφερα (!!!) να ενεργοποιήσω το βερντιλατέρ σε λιγότερο από 35 λεπτά! Ο τρόπος; Όταν μου είχε πει ο τζακάς να έχω και τους 2 μοχλούς ανοιχτούς μέχρι να ανάψει εγω είχα καταλάβει μέχρι να ανάψει το τζάκι για τα καλά!!! Σήμερα που το άφησα να παραπάνω, σε μισή ώρα ενεργοποιήθηκε!!

Το πρόβλημα μου είναι ότι ενώ παίρνει κανονικά κι ενώ έχει και καλή φλόγα, σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να πω ότι ζεσταίνει ουσιαστικά ένα χώρο μικρότερο από 55 τ.μ. Πριν καλέσω τον εγκαταστάτη να έρθει να το δει ειπα να ρωτήσω εδώ για καμιά ιδέα! Το άναψα στις 07:20, ενεργοποιήθηκε 07:50 και 70 λεπτά μετά σε καμία περίπτωση δεν έχω ζέστη μέσα στο σπίτι. :(

Edit: Μίλησα με τον εγκαταστάτη και μου είπε ότι κανονικά τον πρωτέυοντα αέρα πρέπει να τον έχω τέρμα έξω μέχρι να πιάσει ικανοποιητική θερμοκρασία στον χώρο που θέλω να ζεστάνω και να μην τον πιέσω νωρίτερα! Αντίθετα τον μοχλό για τον δευτερογενή από την αρχή να τον έχω τέρμα πιεσμένο.

Τέλος να αναφέρω ότι επάνω στο τζάκι μου έχει βγάλει και 2 αεραγωγούς, οι οποίοι όμως δεν ΒΓΑΖΟΥΝ ζέστη. Σε καμία περίπτωση όπως από το τάμπερ μπροστά στο τζάκι! Υπάρχει κάποιο πρόβλημα, ή είναι φυσιολογικό;

ΚΑΛΗ ΣΟΥ ΜΕΡΑ :) Περίπου τα μοτέρ ενεργοποιούνται από 30 έως 45 λεπτά (ανάλογα με την αρχική φωτιά). Η κασέτα, όπως και όλα τα ενεργειακά τζάκια, δεν είναι όπως τα αερόθερμα, που τα βάζεις στη πρίζα και αποδίδουν αμέσως. Όταν έχει καλή φωτιά τότε κλείνεις τον πρωτεύοντα αέρα και έχεις ανοικτό το δευτερεύοντα. Στην αρχή και εγώ τα είχα μπερδέψει, με αποτέλεσμα να μην λειτουργεί σωστά. Με βοήθησαν κάποιοι φίλοι από εδώ μέσα. Έχω ενιαίο χώρο 60τμ και αρχίζω να αισθάνομαι ζέστη μετά από 2 1/2 ώρες. Όταν κατά την γνώμη μου είναι καλή η θέρμανση του χώρου, τότε συντηρώ την φωτιά με λιγότερη ποσότητα ξύλων. Οι αεραγωγοί που βρίσκονται πάνω από το τζάκι, πρέπει να βγάζουν ζεστό αέρα, ακόμα και αν η κεντρική περσίδα του τζακιού είναι ανοικτή. Στην περίπτωση αυτή η ποσότητα ζεστού αέρα, φυσικά, είναι λιγότερη. Κοίταξε το σχ.13 στο βιβλιαράκι. Έχουν ανοίξει οι δύο τρύπες για τους αεραγωγούς;;

ΜΙΧΑΛΗΣ
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": princeofsolitude

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.111 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ