LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #57484 από ar
Απαντήθηκε από ar στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
θα ηθελα τη γνωμη σου, εχω την nordica 80 ventilato η οποια κατω στη βαση της εχει 2 τρυπες. μια ορθογωνια 10χ12 που μπρει να δωσει αερα ΜΟΝΟ στον θερμοθαλαμο, και μια στρογγυλη φ120 που μπορει να δωσει αερα ΜΟΝΟ στο θαλαμο καυσης (ο αερας καταληγει εξω απο τον θαλαμο καυσης αλλα στο χωρο που υπαρχει κατω απο τη σχαρα της σταχτης. δηλαδη στα ρυθμστικα-λαμακια του πρωτευοντος και δευτερ αερα)
Η σωληνα που φερνει εξωτερικο αερα που ειναι πιο σωστο να ενωθει?? στην τρυπα που παει απεθειας στο θερμοθαλαμο ή στην αλλη που οδηγει τον αερα μεσω των ρυθμιστικων στο θαλαμο καυσης? εκει ομως θα μου δινει και κρυο αερα μεσα στο σπιτι κατι που θελω να αποφυγω.
παρακαλω για σχολιασμο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #57516 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

ar έγραψε: θα ηθελα τη γνωμη σου, εχω την nordica 80 ventilato η οποια κατω στη βαση της εχει 2 τρυπες. μια ορθογωνια 10χ12 που μπρει να δωσει αερα ΜΟΝΟ στον θερμοθαλαμο, και μια στρογγυλη φ120 που μπορει να δωσει αερα ΜΟΝΟ στο θαλαμο καυσης (ο αερας καταληγει εξω απο τον θαλαμο καυσης αλλα στο χωρο που υπαρχει κατω απο τη σχαρα της σταχτης. δηλαδη στα ρυθμστικα-λαμακια του πρωτευοντος και δευτερ αερα)
Η σωληνα που φερνει εξωτερικο αερα που ειναι πιο σωστο να ενωθει?? στην τρυπα που παει απεθειας στο θερμοθαλαμο ή στην αλλη που οδηγει τον αερα μεσω των ρυθμιστικων στο θαλαμο καυσης? εκει ομως θα μου δινει και κρυο αερα μεσα στο σπιτι κατι που θελω να αποφυγω.
παρακαλω για σχολιασμο

Η ορθογώνια τρύπα πρέπει να είναι για το extra μοτέρ, που ενισχύει τον αέρα για θέρμανση τού χώρου. Αν θέλεις το αγοράζεις και το τοποθετείς, κάνοντας όμως μία αντίστοιχη τρύπα στη βάση που θα πατήσει η εστία. Στη στρογγυλή τρύπα θα τοποθετηθεί η σωλήνα που έρχεται από τον εξωτερικό χώρο και προορίζεται μόνο για την καύση. Εγώ δεν έχω τοποθετήσει το extra μοτέρ.

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #57651 από ar
Απαντήθηκε από ar στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
mick
ουτε εγω εχω βαλει το extra moter. ομως εχω βαλει τον εξωτερικο αερα στην ορθογωνια τρυπα που δινει αερα στον θερμοθαλαμο και οχι στην στρογγυλη. επειδη θα κανω βελτιωσεις την ανοιξη θελω να μαθω μηπως ΔΕΝ ειναι σωστο να φερνω κρυο αερα στον θερμοθαλαμο αλλα να παει στην καυση. επισημαινω οτι δεν εχω κανενα προβλημα, οι ρυθμιστες δουλευουν αψογα (δηλ ανοιγουν-κλεινουν σχεδον αμεσα τον αερα στον θαλαμο καυσης), το σπιτι δεν μυριζει καπνα ουτε εχει στεγνο-ξηρο αερα.
απλα ρωταω μηπως ετσι ριχνω την θερμοκρασια του παραγομενου ζεστου αερα. το γαμ...νο το manual δεν ξεκαθαριζει σε ποια απο τις δυο τρυπες πρεπει να συνδεθει...
και ενα τελευταιο, το βεντιλατερ στην τελευταια κοκκινη σκαλα δεν εχει διαφορα (τουλαχιστον δεν ακουγεται) απο την προηγουμενη κοκκινη. ετσι ειναι και σε σενα ή υπαρχει προβλημα?? σε ολες τις αλλες σκαλες απο την πρασινη, κιτρινες ως και την πρωτη κοκκινη ακους να δυναμωνει το μοτερ. στη τελευταια κοκκινη ΟΧΙ...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #57660 από Kanteres
Απαντήθηκε από Kanteres στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
Καντερές.
Ελάχιστα γνωρίζω από τζάκια αλλά διαβάζοντας το εγχειρίδιο έχω σχηματίσει την εντύπωση ότι ο εξωτερικός αέρας πρέπει να πηγαίνει και στις δύο από κάτω τρύπες έστω με φυσική ροή, όπως και γύρω από την εστία. Αυτό τουλάχιστον προκύπτει από όσα γράφονται στην παράγραφο 7 και έτσι φαίνεται από την εικόνα 17.
Για τα βεντιλατέρ και εγώ δεν μπορώ να διαπιστώσω εάν υπάρχει διαφορά ταχύτητας μεταξύ 4ης και 5ης σκάλας. Εγώ για τα βεντιλατέρ έχω δύο ερωτήσεις:
Πρώτον, στην παραγ. 9 το εγχειρίδιο γράφει ότι μέσω του κοντρόλ (αυτό το κουτάκι στο οποίο ρυθμίζονται οι σκάλες) τα βεντιλατέρ μπορούν να ρυθμιστούν να δουλέυουν στη θέση Ι (μέση ταχύτητα- halfway speed) ή στη θέση ΙΙ (μέγιστη ταχύτητα- maximum speed). Μήπως κανείς γνωρίζει που και πως γίνεται η ρύθμιση αυτή;
Δεύτερον, το δεξιό βεντιλατέρ όπως είναι τοποθετημένο και με τη φορά που έχουν οι λάμες του για να σπρώχνει τον αέρα πρέπει να είναι αριστερόστροφο. Μήπως κανείς ήλεξε και είδε ότι αυτό δουλεύει πράγματι αριστερόστροφα;
Ευχαριστώ για κάθε απάντηση- διευκρίνιση.

μια άλλη

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #57784 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

ar έγραψε: mick
ουτε εγω εχω βαλει το extra moter. ομως εχω βαλει τον εξωτερικο αερα στην ορθογωνια τρυπα που δινει αερα στον θερμοθαλαμο και οχι στην στρογγυλη. επειδη θα κανω βελτιωσεις την ανοιξη θελω να μαθω μηπως ΔΕΝ ειναι σωστο να φερνω κρυο αερα στον θερμοθαλαμο αλλα να παει στην καυση. επισημαινω οτι δεν εχω κανενα προβλημα, οι ρυθμιστες δουλευουν αψογα (δηλ ανοιγουν-κλεινουν σχεδον αμεσα τον αερα στον θαλαμο καυσης), το σπιτι δεν μυριζει καπνα ουτε εχει στεγνο-ξηρο αερα.
απλα ρωταω μηπως ετσι ριχνω την θερμοκρασια του παραγομενου ζεστου αερα. το γαμ...νο το manual δεν ξεκαθαριζει σε ποια απο τις δυο τρυπες πρεπει να συνδεθει...
και ενα τελευταιο, το βεντιλατερ στην τελευταια κοκκινη σκαλα δεν εχει διαφορα (τουλαχιστον δεν ακουγεται) απο την προηγουμενη κοκκινη. ετσι ειναι και σε σενα ή υπαρχει προβλημα?? σε ολες τις αλλες σκαλες απο την πρασινη, κιτρινες ως και την πρωτη κοκκινη ακους να δυναμωνει το μοτερ. στη τελευταια κοκκινη ΟΧΙ...

Αφού δεν έχεις κανένα πρόβλημα, τοποθετώντας τον εξωτερικό αέρα στην ορθογώνια τρύπα, τότε μην πειράξεις τίποτε. Την άνοιξη κάνε τη σωστή τοποθέτηση των αέρηδων. Στη σελ.23 σχ.18 αναφέρει ότι ''για καλλίτερη άνεση και οξυγόνωση του περιβάλλοντος ο αέρας καύσης μπορεί να τοποθετηθεί κατευθείαν'' και δείχνει την στρογγυλή τρύπα. Στην ορθογώνια τρύπα, όπως έχω γράψει, τοποθετήται το extra motor που θα δουλεύει παράλληλα με τα άλλα δύο, για να πας, αν θέλεις, το ζεστό αέρα πιό μακρυά. Πιστεύω ότι η τελευταία σκάλα των μοτέρ (5) έχει κάποιο παραπάνω θόρυβο (και απόδοση) από την αμέσως προηγούμενη (4). Αν υπάρχει απόλυτη ησυχία θα το καταλάβεις.

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #57789 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

Kanteres έγραψε: Καντερές.
Ελάχιστα γνωρίζω από τζάκια αλλά διαβάζοντας το εγχειρίδιο έχω σχηματίσει την εντύπωση ότι ο εξωτερικός αέρας πρέπει να πηγαίνει και στις δύο από κάτω τρύπες έστω με φυσική ροή, όπως και γύρω από την εστία. Αυτό τουλάχιστον προκύπτει από όσα γράφονται στην παράγραφο 7 και έτσι φαίνεται από την εικόνα 17.
Για τα βεντιλατέρ και εγώ δεν μπορώ να διαπιστώσω εάν υπάρχει διαφορά ταχύτητας μεταξύ 4ης και 5ης σκάλας. Εγώ για τα βεντιλατέρ έχω δύο ερωτήσεις:
Πρώτον, στην παραγ. 9 το εγχειρίδιο γράφει ότι μέσω του κοντρόλ (αυτό το κουτάκι στο οποίο ρυθμίζονται οι σκάλες) τα βεντιλατέρ μπορούν να ρυθμιστούν να δουλέυουν στη θέση Ι (μέση ταχύτητα- halfway speed) ή στη θέση ΙΙ (μέγιστη ταχύτητα- maximum speed). Μήπως κανείς γνωρίζει που και πως γίνεται η ρύθμιση αυτή;
Δεύτερον, το δεξιό βεντιλατέρ όπως είναι τοποθετημένο και με τη φορά που έχουν οι λάμες του για να σπρώχνει τον αέρα πρέπει να είναι αριστερόστροφο. Μήπως κανείς ήλεξε και είδε ότι αυτό δουλεύει πράγματι αριστερόστροφα;
Ευχαριστώ για κάθε απάντηση- διευκρίνιση.

:) Βάσει του σχ. 17 σελ. 23 ο εξωτερικός αέρας πηγαίνει στο θερμοθάλαμο (πάνω από το τζάκι) και βγαίνει από την πάνω περσίδα με φυσική ροή. Αν θέλεις ο εξωτερικός αέρας, που θα ζεσταθεί, να πηγαίνει πιo μακρυά απ' ότι πηγαίνει με τα υπάρχοντα μοτέρ, τότε θα τοποθετήσεις το extra motor. Αν υπάρχει ησυχία καταλαβαίνεις τη διαφορά μεταξύ της σκάλας του μοτέρ από 4 στο 5. σχετικά με τα μοτέρ δεν έχω ασχοληθεί, Ρυθμίζω τη ταχύτητα τους από το 1 έως το 5.


ΜΙΧΑΛΗΣ
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by MICK.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.123 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ