LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #55199 από tmtagkas
Απαντήθηκε από tmtagkas στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
φίλε μου αερα μονο απ΄εξω. με σωλήνα φ120 το πολύ και θα εξερχεται κάθετα οχι οριζόντια . σύντομα θα ανεβάσω φώτο και πληροφορίες για σωστη λειτουλργεία ενόσ τζακιου. με εισοδο αέρα απο μέσα πάντα φιλτρα απλ α η άνθρακα για καθαρη ατμόσφαιρα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #55205 από tmtagkas
Απαντήθηκε από tmtagkas στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #55241 από georgebest
Απαντήθηκε από georgebest στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
Πάντως παιδιά και ο κουμπάρος μου που το έχει και το έχω δει είναι πάρα πολύ καλό.Πολύ ζέστη σχεδόν αφόρητη και μικρή κατανάλωση περίπου 20-24 κιλά το 16ωρο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #55285 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

Pamino έγραψε: MICK ευχαριστώ κατ' αρχήν για τις συμβουλές σου. Δεν έχω πρόβλημα με το κρύο.Είμαι ευχαριστημένος από την απόδοση του τζακιού. Απλώς ψάχνομαι κι εγώ όπως όλοι.... :)
Είδα κάπου στο ίντερνετ γι αυτό το κιτ για το τζάκι μου ( την τάπα που κλεινει τον εσωτερικό αέρα, το άνοιγμα της τρύπας κάτω από την εστία... κτλ ) και σκέφτηκα ότι για να υπάρχουν και να τα πουλάει η εταιρία θα ναι για βελτίωση της απόδοσης. Επίσης άλλη γνωστή εταιρια με τζάκια , συνδέει απ ευθείας εξωτερικό αέρα για την κάυση, χωρίς να χρησιμοποεί καθόλου τον εσωτερικό και επίσης δεν έχει άλλη τρύπα επικοινωνίας με τον εξωτερικό αέρα ώστε να υγραίνετε η ατμόσφαιρα του σπιτιού.
Τα ερωτήματά μου είναι :1 . Αν στέλνοντας απ ειθειας κρύο εξωτερικο αέρα για την καύση, έχω πρόβλημα με τη φωτιά ή με κάτι άλλο και 2. Αν θα χω πρόβλημα με την ξηρή ατμόσφαιρα στο σπίτι.
Αυτό που είδα στο ιντερνετ υπάρχει και στην σελίδα στο ιντερνετ της LA NORDICA, στα EXTRA ή στα KIT και δεν είναι διακοσμητικό. Θα το βρω και θα το ανεβάσω εδώ.
Καλό βράδυ

ΚΑΛΗΜΕΡΑ Όχι δεν έχεις πρόβλημα στέλνοντας κρύο αέρα στη καύση. Αυτή η μικρή εισαγωγή είναι για να βοήθεια στη θερμοκρασία του αέρα καύσης. Αν τον ίδιον αέρα υον ζεσταίνεις συνέχεια αυτός θα ξεραθεί. Έτσι λοιπόν πρέπει να υπάρχει μία μικρή εισαγωγή εξωτερικού αέρα (που έχει υγρασία) που και αυτός όμως θερμαίνεται μαζί με τον εσωτερικό. Το καλοκαίρι που θα κάνω θερμοθάλαμο την φούσκα, έτσι θα το κάνω. Αν ο αέρας είναι ξερός, τότε ΙΣΩΣ να έχει πρόβλημα με το λαιμός, καί να ψάχνεις λύσεις για να υγραίνεις την ατμόσφαιρα. Κάποια γνώμη από τους υπόλοιπους ΣΥΝΦΟΡΟΥΜΙΤΕΣ;; Κάθε εταιρία έχει το δικό της σκεπτικό, και τις δικές της προδιαγραφές για την απόδοση του τζακιού που κατασκευάζει. Και εγώ είμαι ευχαριστημένος απο την απόδοση της εστίας μου.

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #55286 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

tmtagkas έγραψε:



Αν μπορώ να καταλάβω καλά από τις φωτο που έχεις ανεβάσει, η φούσκα σου είναι στρογγυλή. Αφού είναι στρογγυλή δεν μπορείς να τις τοποθετήσεις οριζόντια, και ταυτόχρονα να έχουν καλή αισθητική. Δεν θα πατάει όλη η επιφάνεια τις περσίδας, αν τη τοποθετήσεις οριζόντια. Βέβαια είναι και θέμα γούστου.

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #55289 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
ΚΑΛΗΜΕΡΑ :lol: :lol: Μόλις μέτρησα τη θερμοκρασία για να διαπιστώσω ΠΟΤΕ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ τα μοτέρ. Στην εστία ελάχιστη θράκα. Η θερμοκρασία που βγαίνει από τις περσίδες είναι 41 βαθμούς. Το θερμόμετρο δεν ανεβαίνει άλλο. Άρα ας συνοψίσουμε στα εξής: Τα μοτέρ ενεργοποιούνται περ. στους 90 βαθμούς (αέρας εξόδου από περσίδες) και απενεργοποιούνται πιο κάτω από 41 βαθμούς. Στην ελάχιστη θράκα έβαλα 2-3 πολύ λεπτά ξυλαράκια (πεύκο), άναψαν, τοποθέτησα χοντρότερα. Άντε να περάσουμε ζεστά και σήμερα.

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.138 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ