LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #52418 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

Kanteres έγραψε: Ευχαριστώ για την απάντηση.
Ο τεχνήτης δεν άνοιξε την τρύπα κάτω από την εστία, ούτε υπήρχε λόγος να την ανοίξει αφού από εκεί δεν θα μπορούσε να εισέλεθι αέρας- το δάπεδο του τζακιού πάνω στο οποίο τοποθετήθηκε η εστία είναι συμπαγές και υψηλότερο από το δάπεδο του δωματίου κατά 40 εκατοστά. Εκ των υστέρων μου είπε ότι αυτή η τρύπα στην εστία είναι για να εισέρχεται αέρας προς θέρμανση με την τοποθέτηση του προαιρετικού (optional) βεντιλατέρ. Έτσι ο αέρας που εισέρχεται απ' έξω απλώς περιλούει την εστία, τις σωλήνες διοχέτευσης θερμού αέρα μέσω των περσίδων και τον καπναγωγό φαινομενικά τουλάχιστον χωρίς έξοδο, με δεδομένο ότι όπως μου λέει ο τεχνήτης έχει φράξει αεροστεγώς το κενό μεταξύ της καπνοδόχου του τζακιού και της σωλήνας- καπνοδόχου της εστίας.
Στο εγχειρίδιο της εστίας που μου δώσανε (κεφάλαιο 18 σελίδα 54) αναγράφεται ότι η εστία έχει ventilation (adjustiable) SERIES χωρίς να αναφέρει την ποσότητα του αέρα που διοχετεύει. Άνοιξα τη θήκη από το ένα βεντιλατέρ το οποίο έβγαλα προς τα έξω και είδα ότι είναι made by ebmpapst QLZ06/1800b39, 2518h-140Wh, 27w, I.CI.H. Το βεντιλατέρ έχει μήκος φτερωτής 18 εκ. και διάμετρο 6 εκ. Με τα στοιχεία αυτά εγώ τουλάχιστον δεν μπορώ να καταλάβω ποιάς απόδοσης είναι. γι' αυτό και σκέφθηκα μήπως μπορώ και πρέπει να τα αντικαταστήσω με άλλα πιο δυναμικά.
Το κοντρόλ των βεντιλατέρ το οποίο τοποθετήθηκε έξω από τον πλαϊνό τοίχο του τζακιού γράφει απλώς Nordica extraflame. Ούτε σ' αυτό ούτε στο εγχειρίδιο γράφεται σε πόση θερμότητα ενεργοποιούνται τα βεντιλατέρ (στην πράξη ενεργοποιούνται μετά από μία ώρα περίπου από το άναμα της εστίας).
Τον αγωγό μεταφοράς θερμού αέρα στο γραφείο (στα τρία μέτρα) ο τεχνήτης τον στερέωσε στον τοίχο και τον κάλυψε με γυψοσανίδα από τις τρεις πλευρές- δεν τον περιτύλιξε με το όποιο μονωτικό υλικό. Δεν γνωρίζω ποιά άλλη πληροφορία θα μπορούσε να είναι χρήσιμη για να βρεθεί η αιτία της μικρής απόδοσης της εστίας για την οποία οι προδιαγραφές λένε ότι μπορεί να ζεστάνει χώρο 258 κυβ. μέτρων όταν η θερμοκρασία του περιβάλλοντος θα είναι μηδέν βαθμοί. Όποιος μπορεί και θέλει ας βοηθήσει.

Το δάπεδο του τζακιού σου είναι συμπαγές και 40cm πιο πάνω από το δάπεδο, δηλαδή είναι μπετόν όλο και ήταν αδύνατο να το σπάσει;; ΚΑΤΩ από την εστία υπάρχει μία οπή για τον αέρα καύσης. Αν είχες δυνατή ΑΡΧΙΚΗ φωτιά, τότε τα μοτέρ θα είχαν ενεργοποιηθεί περ. 35 με 45 λεπτά. Για να ενεργοποιηθούν περ. σε 1 ωρα δεν είχες αρκετή φωτιά. Μήπως δεν έπαιρνε αρκετό αέρα η εστία;; Η Nordica στα νέα της μοντέλα insert, εκτός από τα μοτέρ που παρέχει,υπάρχει η πιθανότητα για άλλο μοτέρ περ 500 κυβικά. Τα μοτέρ που έχει το τζάκι πάνω είναι περ. 150 κυβικά (αυτά τα είπε ο δικός μου εγκαταστάτης). Όπως το περιγράφεις, ο αέρας από την τρύπα πίσω, περιλούει την εστία και τα υπόλοιπα που περιγράφεις, αλλά πρέπει να υπάρχει περσίδα για να βγαίνει ο ζεστός αυτός αέρας στο χώρο (βιβλίο κατασκευαστή σελ.23 σχέδιο 17) το 5 είναι είσοδος εξωτερικού αέρα, το 6 είναι η περσίδα για να βγαίνει αυτός ο ζεστός αέρας. Αν το τζάκι ΠΑΤΑΕΙ ΣΤΟ ΔΑΠΕΔΟ του παλαιού τζακιού, χωρίς κενό από κάτω της, τότε δεν παίρνει αέρα για την καύση. Σ'αυτή την περίπτωση η εστία πρέπει πατάει σε λαμάκια 'η κάτι άλλο, για να υπάρχει κενό περ. 2cm. Ο αέρας για την θέρμανση που βγαίνει από τις περσίδες των αεραγωγών, έχει είσοδο από εμπρός, δεξιά και αριστερά (την περιγράφεις ΘΗΚΗ).Η περσίδα που είναι πάνω από το τζάκι μπορεί να σου δώσει αρκετό ζεστό αέρα, ΑΛΛΑ η περσίδα του αεραγωγού που είναι στο γραφείο (3μέτρα) ίσως να μην μπορεί να κάνει κάτι, γιατί η απόσταση είναι στα όριά της για αυτά τα μοτέρ. Το κενό μεταξύ της νέας καπνοδόχου με την παλαιά καλά έκανε και το έφραξε (εκεί χρειάζεται πετροβάμβακα) Η νέα καμινάδα σου πρέπει να είναι ΑΝΟΞΕΙΔΩΤΗ μονής ραφής και να είναι μέχρι το καπέλο. Επίσης πρέπει να κλειστεί και εκεί το κενό μεταξύ της νέας καμινάδας και παλαιάς με πετροβάμβακα και λάσπη. Δεν χρειάζεται μόνωση ο αεραγωγός που πηγαίνει στο γραφείο.

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #52688 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
Παραθέτω στις πρώτες μου εντυπώσεις από το διήμερο :ohmy: άναμα. Το άναμα έγινε χθές περ12μμ. Το έκαιγα με μέτρια φωτιά. Η θερμοκρασία εντός ήταν 24 βαθμοί περ.3 μέτρα διαγώνια του τζακιού (δεν υπάρχει από το τζάκι ακτινοβολία σ' εκείνο το σημείο), σε μία απόσταση περ.5.5μμ. μέτρα η θερμοκρασία ήταν 22 βαθμοί. Εξωτερική στις 9μμ περ.8 βαθμούς). Στις 9.30μμ έβαλα το τελευταίο ξύλο περ. 2.5κιλά. Στις 11μμ έκλεισα τους αέρηδες. Ήθελα να διαπιστώσω αν θα υπήρχε θράκα ικανή για να ανάψει το τζάκι βάζοντας ξύλο, (όχι μικρά ξυλαράκια 'η προσάναμα). Επειδή εδώ δεν έχουμε κοκόρια, :woohoo: , το ξυπνητήρι με ξύπνησε στις 5πμ (σήμερα το πρωί). Υπήρχε θράκα, όχι αρκετή. Έβαλα ένα κούτσουρο πεύκο. Άρπαξε φωτιά (δεν ξέρω αν με άλλο πιο σκληρό ξύλο θα άρπαζε). Έκλεισα και πάλι τους αέρηδες και μέχρι τις 7πμ, υπήρχε πεύκο που με αυτό συνέχισα τη φωτιά. Οι θερμοκρασίες στα ίδια σημεία με εχθές το βράδυ ήταν 1 με 1.5 βαθμούς χαμηλότερη, με εξωτερική 8 βαθμούς. Όμως από τις 7πμ μέχρι τις 12μμ έκαψα μόνο 3 κούτσουρα των 2.5 κιλών το κάθε ένα. Στο διάστημα αυτών των ωρών οι λεβιέδες ήταν περισσότερο κλειστοί παρά ανοικτοί. Η εσωτερική θερμοκρασία ανέβηκε στα χθεσινά επίπεδα. Τώρα καίω το 4ο κούτσουρο, ιδία κιλών με τα προηγούμενα. Η μυρωδιά που είχα έχει μετριαστεί αρκετά. Σε λίγο θα το φουλάρω, για να ξεμυρίσει εντελώς. Επειδή εγώ δεν έχω θερμοθάλαμο, αύριο θα έλθει ο τεχνικός να μιλήσουμε γι'αυτό. Η φούσκα στο παλαιό τζάκι ήταν καπνοθάλαμος όλη. Όταν λοιπόν το ανοίξαμε και είδαμε την κατάσταση (είχε να καθαριστεί 37 χρόνια) αποφασίσαμε να μην διακινδυνέψουμε έναν θερμοθάλαμο που ίσως να μας έφερνε μέσα στο χώρο καπνίλα. Έτσι έγινε μία εκτόνωση εξωτερικά. Από αυτή την εκτόνωση έβγαινε μυρωδιά καπνού έντονη. Αρχίζει όμως σιγά σιγά και μετριάζεται. Βέβαια μπορείται να μου πείτε να την καθάριζα. Ανάλογα με τη διάθεσή μου, ίσως να συνεχίσω το κάψιμο και σήμερα το βράδυ. Θερμοκρασία εξωτερική τώρα 13 βαθμούς.

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #52916 από mtbmtb13
Απαντήθηκε από mtbmtb13 στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
Γεια σας και πάλι φίλοι μου μετά από πολλές δοκιμές και πειράματα με τους ρυθμιστές πρωτεύοντα και δευτερεύοντα αέρα
έβγαλα μερικά συμπεράσματα ,ότι μοχλοί όπως είναι τοποθετημένη δεν σφραγίζουν καλά δηλαδή δεν κλείνουν καλά
το πρωτεύοντα αέρα και από τον μοχλό του δευτερεύοντα αέρα περνάει αέρας στο θάλαμο καύση,
Εγω τελικά έβγαλα τα Μαντέμια και ξεβιδώνοντας 4 σραβοδιδες έφτασα στους πυρούς και έλυσα τις βίδες και έβαλα πιο
λεπτό παξιμάδι για εφαρμόσει καλά για μην περνάει ο αέρας ,Όμως οι μοχλοί θα είναι σφικτή στο κλείσε άνοιξε,και δεν πρέπει να έχουν κενά ,μπόσικα μόνο τότε θα ελέγχεις τον αέρα καύσης,Έβλεπα πριν τα πειράξω ότι δεν υπήρχε μεγάλη διάφορα στην καύση όταν ανοιγα και τα έκλεινα ,Σε λιγο θα ανεβάσω και βίντεο για να δείτε την διαφορά,
Τα λεγόμενα είναι La Nordica Inserto 80 70 100 Crystal Ventilato .

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #52974 από mtbmtb13
Απαντήθηκε από mtbmtb13 στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
Ρύθμιση πρωτεύοντα αέρα,
Μέτα την αλλαγή ροδέλας είναι εμφανές η αλλαγή της καύσης αλλάζοντας τους μοχλούς κλείσιμο η άνοιγμα.


ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #52985 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

mtbmtb13 έγραψε: Γεια σας και πάλι φίλοι μου μετά από πολλές δοκιμές και πειράματα με τους ρυθμιστές πρωτεύοντα και δευτερεύοντα αέρα
έβγαλα μερικά συμπεράσματα ,ότι μοχλοί όπως είναι τοποθετημένη δεν σφραγίζουν καλά δηλαδή δεν κλείνουν καλά
το πρωτεύοντα αέρα και από τον μοχλό του δευτερεύοντα αέρα περνάει αέρας στο θάλαμο καύση,
Εγω τελικά έβγαλα τα Μαντέμια και ξεβιδώνοντας 4 σραβοδιδες έφτασα στους πυρούς και έλυσα τις βίδες και έβαλα πιο
λεπτό παξιμάδι για εφαρμόσει καλά για μην περνάει ο αέρας ,Όμως οι μοχλοί θα είναι σφικτή στο κλείσε άνοιξε,και δεν πρέπει να έχουν κενά ,μπόσικα μόνο τότε θα ελέγχεις τον αέρα καύσης,Έβλεπα πριν τα πειράξω ότι δεν υπήρχε μεγάλη διάφορα στην καύση όταν ανοιγα και τα έκλεινα ,Σε λιγο θα ανεβάσω και βίντεο για να δείτε την διαφορά,
Τα λεγόμενα είναι La Nordica Inserto 80 70 100 Crystal Ventilato .

Και εμένα μου είχα κάνει εντύπωση, βλέποντας video, ότι δεν υπήρχε αισθητή διαφορά στην φλόγα όταν άνοιγες 'η έκλεινες το πρωτεύοντα αέρα. Με την βοήθεια από εδώ, κατάφερα να διαχειριστώ καλλίτερα τον αέρα. Αλλά παραμένει να μην υπάρχει αισθητή διαφορά, όπως προείπα. Τα μαντέμια που λες είναι μέσα στην εστία;; Γιατί μόνο από εκεί, νομίζω, ότι σου δίνει χέρι για να δουλέψεις. Πραγματικά περιμένω με αγωνία να δω στο video, τη διαφορά στην φλόγα, στο άνοιγμα-κλείσιμο του πρωτεύοντος αέρα. Ποιο ήταν το παλαιό και ποιο το νέο πάχος από τις ροδέλες-αποστάτες;; Βέβαια δεν θέλω να κάνω τον συνήγορο του διαβόλου :evil: αλλά γιατί η Nordica έχει έτσι τους μοχλούς;; Μήπως αποσκοπεί σε κάτι;; Όπως να είναι το πράγμα περιμένω , πιστεύω και άλλοι, το video. Γράψε την εστία που έχεις στο προφίλ σου, ώστε να μην χρειάζεται να το γράφεις ξανά.

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #53009 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ. Αυτή η διαφορά έγινε αλλάζοντας μόνο τις ροδέλες 'η με κάποιον τρόπο έδωσες παραπάνω αέρα;; Δείχνει ότι έρχεται περισσότερος αέρας τώρα. Πες μου τι εργασία έκανες, γιατί όταν σβήσει το δικό μου, και κρυώσει, να προσπαθήσω να κάνω το ίδιο.

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.126 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ