LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #51220 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
καποτε αναφεραμε τ αυτοκινητα μας ...

βρε πως αλλαξαν οι καιροι :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #51310 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

dimlyk έγραψε: καποτε αναφεραμε τ αυτοκινητα μας ...

βρε πως αλλαξαν οι καιροι :)

Πριν από 2500 χρόνια ο Ηράκλειτος είχε πει ''Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ'αυτό μένειν'' Μήπως δεν είναι έτσι, που τα πάντα αλλάζουν.

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #51652 από Kanteres
Απαντήθηκε από Kanteres στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
inveΔιάβασα όλα αυτά τα τόσο ενδιαφέροντα που γράψατε και γι' αυτό ζητάω τη βοήθειά σας.
Πριν από μερικές μέρες τεχνήτης τοποθέτησε την εστία Ινσερτο 80 στο παλαιό κλασικό τζάκι. Έβγαλε και δύο αεραγωγούς με περσίδες, ένα πάνω από την εστία στό 1,20 μ. και ένα στο διπλανό χώρο (γραφείο) σε απόσταση 3 μέτρα από το τζάκι τον οποίο κάλυψε με γυψοσανίδες. Επίσης άνοιξε μία τρύπα διαμέτρου 15 εκ. στον τοίχο πίσω από την εστία για να έρχεται αέρας απ' έξω. Ο συνολικός χώρος τζάκι-σαλόνι και γραφείο είναι 210 κυβ. μέτρα. Τις 5-6 φορές που το άναψα καίγογοντας αρκετά ξύλα και μπρικέττες μαζί με τα βεντιλατέρ στο φουλ (5η σκάλα) η θερμότητα που αποδίδει είναι πολύ μικρή με συνέπεια να ανεβάσει τη θερμοκρασία 2-3 βαθμούς στο σαλόνι και στο γραφείο καθόλου.
Νομίζω ότι ο θερμός αέρας που στέλνουν τα βεντιλατέρ είναι λίγος και χαμηλής θερμοκρασίας.
Σκέφθηκα μήπως είναι δυνατόν να τα αλλάξω με άλλα πιό αποδοτικά. Επίσης αυτή η τρύπα στον τοίχο πίσω από την εστία μήπως αντί για καλό κάνει κακό με το να ψύχει την εστία εξωτερικά; Μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει να λυθεί το πρόβλημα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #51807 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

Kanteres έγραψε: inveΔιάβασα όλα αυτά τα τόσο ενδιαφέροντα που γράψατε και γι' αυτό ζητάω τη βοήθειά σας.
Πριν από μερικές μέρες τεχνήτης τοποθέτησε την εστία Ινσερτο 80 στο παλαιό κλασικό τζάκι. Έβγαλε και δύο αεραγωγούς με περσίδες, ένα πάνω από την εστία στό 1,20 μ. και ένα στο διπλανό χώρο (γραφείο) σε απόσταση 3 μέτρα από το τζάκι τον οποίο κάλυψε με γυψοσανίδες. Επίσης άνοιξε μία τρύπα διαμέτρου 15 εκ. στον τοίχο πίσω από την εστία για να έρχεται αέρας απ' έξω. Ο συνολικός χώρος τζάκι-σαλόνι και γραφείο είναι 210 κυβ. μέτρα. Τις 5-6 φορές που το άναψα καίγογοντας αρκετά ξύλα και μπρικέττες μαζί με τα βεντιλατέρ στο φουλ (5η σκάλα) η θερμότητα που αποδίδει είναι πολύ μικρή με συνέπεια να ανεβάσει τη θερμοκρασία 2-3 βαθμούς στο σαλόνι και στο γραφείο καθόλου.
Νομίζω ότι ο θερμός αέρας που στέλνουν τα βεντιλατέρ είναι λίγος και χαμηλής θερμοκρασίας.
Σκέφθηκα μήπως είναι δυνατόν να τα αλλάξω με άλλα πιό αποδοτικά. Επίσης αυτή η τρύπα στον τοίχο πίσω από την εστία μήπως αντί για καλό κάνει κακό με το να ψύχει την εστία εξωτερικά; Μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει να λυθεί το πρόβλημα;

Καλώς ήρθες. Ο αέρας καύσης πρέπει να πηγαίνει με σωλήνα 12Φ κάτω από την εστία που υπάρχει το αντίστοιχο άνοιγμα. Η τρύπα 15Φ που ανοίχτηκε στο τοίχο πρέπει να κρυώνει την εστία. Περιέγραψε μας την κατασκευή/τοποθέτηση και θα βρεθεί η λύση. Μην κάνεις αλλαγή στα μοτέρ.

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #52334 από Kanteres
Απαντήθηκε από Kanteres στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Ο τεχνήτης δεν άνοιξε την τρύπα κάτω από την εστία, ούτε υπήρχε λόγος να την ανοίξει αφού από εκεί δεν θα μπορούσε να εισέλεθι αέρας- το δάπεδο του τζακιού πάνω στο οποίο τοποθετήθηκε η εστία είναι συμπαγές και υψηλότερο από το δάπεδο του δωματίου κατά 40 εκατοστά. Εκ των υστέρων μου είπε ότι αυτή η τρύπα στην εστία είναι για να εισέρχεται αέρας προς θέρμανση με την τοποθέτηση του προαιρετικού (optional) βεντιλατέρ. Έτσι ο αέρας που εισέρχεται απ' έξω απλώς περιλούει την εστία, τις σωλήνες διοχέτευσης θερμού αέρα μέσω των περσίδων και τον καπναγωγό φαινομενικά τουλάχιστον χωρίς έξοδο, με δεδομένο ότι όπως μου λέει ο τεχνήτης έχει φράξει αεροστεγώς το κενό μεταξύ της καπνοδόχου του τζακιού και της σωλήνας- καπνοδόχου της εστίας.
Στο εγχειρίδιο της εστίας που μου δώσανε (κεφάλαιο 18 σελίδα 54) αναγράφεται ότι η εστία έχει ventilation (adjustiable) SERIES χωρίς να αναφέρει την ποσότητα του αέρα που διοχετεύει. Άνοιξα τη θήκη από το ένα βεντιλατέρ το οποίο έβγαλα προς τα έξω και είδα ότι είναι made by ebmpapst QLZ06/1800b39, 2518h-140Wh, 27w, I.CI.H. Το βεντιλατέρ έχει μήκος φτερωτής 18 εκ. και διάμετρο 6 εκ. Με τα στοιχεία αυτά εγώ τουλάχιστον δεν μπορώ να καταλάβω ποιάς απόδοσης είναι. γι' αυτό και σκέφθηκα μήπως μπορώ και πρέπει να τα αντικαταστήσω με άλλα πιο δυναμικά.
Το κοντρόλ των βεντιλατέρ το οποίο τοποθετήθηκε έξω από τον πλαϊνό τοίχο του τζακιού γράφει απλώς Nordica extraflame. Ούτε σ' αυτό ούτε στο εγχειρίδιο γράφεται σε πόση θερμότητα ενεργοποιούνται τα βεντιλατέρ (στην πράξη ενεργοποιούνται μετά από μία ώρα περίπου από το άναμα της εστίας).
Τον αγωγό μεταφοράς θερμού αέρα στο γραφείο (στα τρία μέτρα) ο τεχνήτης τον στερέωσε στον τοίχο και τον κάλυψε με γυψοσανίδα από τις τρεις πλευρές- δεν τον περιτύλιξε με το όποιο μονωτικό υλικό. Δεν γνωρίζω ποιά άλλη πληροφορία θα μπορούσε να είναι χρήσιμη για να βρεθεί η αιτία της μικρής απόδοσης της εστίας για την οποία οι προδιαγραφές λένε ότι μπορεί να ζεστάνει χώρο 258 κυβ. μέτρων όταν η θερμοκρασία του περιβάλλοντος θα είναι μηδέν βαθμοί. Όποιος μπορεί και θέλει ας βοηθήσει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #52389 από mtbmtb13
Απαντήθηκε από mtbmtb13 στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
Όπως έχω παρουσίαση στην δική μου εγκατάσταση ,εγώ δεν παίρνω αέρα από έξω, δεύτερο έκανα και θερμοθαλαμο,και ζεσταίνει το χώρο που είναι το τζάκι,Τώρα στην δική σου περίπτωση ,πρώτα κλείσε το εξωτερικό αέρα γιατί από κατάλαβα
πηγαίνει στο πίσω μέρος της κασέτας και την παγώνει μόνο, Για την καύση του τζακιού ο αέρας περνάει κάτω από το σκαφακι της στάχτης εκεί που ρυθμίζεις τον πρωτεύον και δευτερεύον αέρα. Άμα είχατε σπάσει την τάπα κάτω από την κασέτα και την ενώνατε με τον εξωτερικό αέρα θα έκανε δουλειά,
Τα βεντιλατερ η δουλειά τους είναι να μεταφέρουν το ζεστό αέρα,όχι να ανεβάσουν την απόδοση στην καύση του τζακιού
για αυτό μη τα πειράζεις καθόλου,
Τον αγωγό μεταφοράς νομίζω πρέπει να μονωθει,όχι ότι θα σου λύση το πρόβλημα όμως,
Ξηλώστε το και φτιαχτέ θερμοθαλαμο,
Και το κυριότερο που δεν σε ρωτήσαμε τα ΞΥΛΑ ΣΟΥ είναι ΞΕΡΑ ,μετρημένα με υγρασιομετ

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.107 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ