LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #50686 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

alfacinogr έγραψε: Επειδή είμαι στο ψάξιμο κασέτας και εγώ, και κοιτάω και για την nordica 80, απαντήστε μου σε ένα τεχνικό θέμα εσείς που την έχετε τοποθετήσει. Εγώ μένω στο τρίτο όροφο διαμερίσματος, θα χρειαστεί να ανεβάσω καμινάδα Inox μέχρι την ταράτσα στο καπέλο (δηλαδή πάνω από τον έβδομο όροφο)?

Πιστεύω πως ναι. Πρέπει να ανεβάσεις Ανοξείδωτη. :ohmy:

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #50743 από alfacinogr
Απαντήθηκε από alfacinogr στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
Όσοι τζακάδες έχουν έρθει να το δουν δε μου λένε για καμινάδα μέχρι επάνω! Είναι αναγκαίο να γίνει αυτό? Γιατί θα με βάλει στα διπλάσια έξοδα(αφού θα χρειαστώ καμιά 15αριά μέτρα) αν πεις ότι έχει 15-20 ευρώ το μέτρο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #50758 από rivol
Απαντήθηκε από rivol στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

alfacinogr έγραψε: Επειδή είμαι στο ψάξιμο κασέτας και εγώ, και κοιτάω και για την nordica 80, απαντήστε μου σε ένα τεχνικό θέμα εσείς που την έχετε τοποθετήσει. Εγώ μένω στο τρίτο όροφο διαμερίσματος, θα χρειαστεί να ανεβάσω καμινάδα Inox μέχρι την ταράτσα στο καπέλο (δηλαδή πάνω από τον έβδομο όροφο)?


Όχι δεν είναι απαραίτητο, θα βαλεις την καινούργια μέσα στην παλιά περίπου ένα μέτρο και θα κλείσεις τα κενά πολύ καλά με πετροβάμβακα.

Αλέξης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #50768 από alfacinogr
Απαντήθηκε από alfacinogr στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
Σε ευχαριστώ "rivol" με εφησύχασες!!! Και μια τελευταία ερώτηση, πια θα μου καλύψει καλύτερα το χώρο μου (100τμ-2011-καινούργια κουφώματα, 50ΣΚ αλλά να ζεσταίνονται λίγο και τα δωμάτια) www.edilkamin.com/el/inserti_a_legna/ins...ga_lato_vetrato.aspx ή
www.lanordica-extraflame.com/en/fireplac...stal-ventilato_p9075
Ρωτάω γιατί η μία είναι 12kw, αλλά με 4kg/h καύση, ενώ η άλλη 9kw στα 2,6kg/h. Οπότε λέω ότι αν φορτώσεις τη νορντικα με 4 κιλά φαντάζομαι στα ίδια Kw θα παίζουν. Καταλήγοντας ρωτάω είναι ιδίας αποδόσεως, οπότε η επιλογή είναι θέμα γούστου? ή όντος κάποια είναι πιο δυνατή?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #50769 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
@alfacinogr
Αν δεν βάλεις ινοξ μέχρι επάνω θα έχεις προβλήματα. Πρώτο, δεν θα μπορείς να καθαρίσεις καλά μέχρι κάτω το κρεοζοτο και με τα χρονιά θα έχεις συσσώρευση μεγάλης ποσότητας ευφλεκτου υλικού και κίνδυνο για φωτιά. Αν έχεις και τρία πατώματα από πάνω....... :ohmy:
Και δεύτερο λόγω του πολύ μεγάλου ελκυσμού θα καίγονται γρήγορα τα ξύλα και θα έχεις μειωμένη απόδοση της κασετας.
Δυστυχώς, για να είσαι σίγουρος πρέπει να ξοδευτείς. Τα "μαστόρια" αφού πληρωθουν θα την κάνουν και θα μείνεις εσύ με απορίες τύπου: "γιατί δεν ζεσταίνομαι?" "Γιατί καίγονται τόσο γρήγορα τα ξύλα?". Η εγκατάσταση της εστίας με τόσο μεγάλη διάφορα ύψους προς την καμινάδα γίνεται με μειωσεις της διατομής. Αν αποφασισεις ότι θα βάλεις ινοξ ρώτησε για τις διατομες που χρειάζονται, και θα βρούμε τις κατάλληλες για την περίπτωσή σου. :)


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #50773 από alfacinogr
Απαντήθηκε από alfacinogr στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
@Stavrax
Από ότι βλέπω δε το γλιτώνω!!! Να τα πάρω λίγο με τη σειρά λόγο ασχετοσύνης!!
1. Σωλήνα μπορώ να βάλω μόνο Inox ή μπορώ και γαλβανιζέ ας πούμε?

" Η εγκατάσταση της εστίας με τόσο μεγάλη διάφορα ύψους προς την καμινάδα γίνεται με μειωσεις της διατομής. Αν αποφασισεις ότι θα βάλεις ινοξ ρώτησε για τις διατομες που χρειάζονται, και θα βρούμε τις κατάλληλες για την περίπτωσή σου. "

2. Εννοείς ας πούμε ότι μπορώ να ξεκινήσω με φ20 και να καταλήξω σε φ16?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.121 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ