LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49997 από ar
Απαντήθηκε από ar στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
ευχαριστω για την γρηγορη ανταποκριση σας.
οι θερμακρασιες των αεραγωγων ηταν στην 3η σκαλα του βεντιλατερ ΟΧΙ στην πρωτη και με ανοικτο το λαμακι
του τζακιου μπροστα.
μπροστα την ιδια στιγμη οι μετρησεις εδειχναν 120 - 128 περιπου ενω αεραγωγοι 75-78.
ειχα λογικη ενταση στην εστια. οχι εντονη φωτια.
επισης ο μαστορας εκλεισε μονο στο τελειωμα επανω το κενο μεταξυ της γαλβανιζε νεας καμινιαδας φ160 και της
παλαιας τσιμεντενιας 25χ25. επειδη δεν εχω θερμοθαλαμο μονος μου εκανα 4 μικρες τρυπες με τρυπανι 12αρι
50 ποντους πριν το κλεισιμο στο τελος της καμιναδας για να εχω μια υποτυπωση εκτονωση.
Αν και η παλαια καμιναδα ηταν σε πολυ καλη κατασταση στα τοιχωματα της, φοβαμαι να τρυπησω μεσα στο σαλονι
και να κερδισω την ζεστη απο την νεα καμιναδα. ισως να εχει μυρωδια καπνιλας. το εχει δοκιμασει κανεις?..

επανω στις τρυπες πραγματι βγαζει ζεστη και δεν μυριζει καθολου αλλα δεν ξερω πως θα ειναι μεσα στο σπιτι...
τελος να ρωτησω αν στην σωληνα του εξωτ φρεσκου αερα πρεπει να μπει κλαπε ωστε νε μην ειναι παντα ανοικτο οταν δεν ειναι αναμμενο το τζακι

Τελος θερμομετρο για τον ελεγχο της θερμοκρασιας του θαλαμου ετσω στο περιπου ωστε να ξερεις ποτε να συμπληρωνσεις ξυλα εχει βαλει καποιος και που??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #50007 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

ar έγραψε: ευχαριστω για την γρηγορη ανταποκριση σας.
οι θερμακρασιες των αεραγωγων ηταν στην 3η σκαλα του βεντιλατερ ΟΧΙ στην πρωτη και με ανοικτο το λαμακι
του τζακιου μπροστα.
μπροστα την ιδια στιγμη οι μετρησεις εδειχναν 120 - 128 περιπου ενω αεραγωγοι 75-78.
ειχα λογικη ενταση στην εστια. οχι εντονη φωτια.
επισης ο μαστορας εκλεισε μονο στο τελειωμα επανω το κενο μεταξυ της γαλβανιζε νεας καμινιαδας φ160 και της
παλαιας τσιμεντενιας 25χ25. επειδη δεν εχω θερμοθαλαμο μονος μου εκανα 4 μικρες τρυπες με τρυπανι 12αρι
50 ποντους πριν το κλεισιμο στο τελος της καμιναδας για να εχω μια υποτυπωση εκτονωση.
Αν και η παλαια καμιναδα ηταν σε πολυ καλη κατασταση στα τοιχωματα της, φοβαμαι να τρυπησω μεσα στο σαλονι
και να κερδισω την ζεστη απο την νεα καμιναδα. ισως να εχει μυρωδια καπνιλας. το εχει δοκιμασει κανεις?.. B) Η νέα καμινάδα πρέπει να είναι ΑΝΟΞΕΙΔΩΤΗ με ΙΣΙΑ ΡΑΦΗ ΟΧΙ ΓΑΛΒΑΝΙΖΕ. Ίσως πολύ σύντομα να έχεις σοβαρά προβλήματα. :( Ο κατασκευαστής για την διατομή της καμινάδας σου, δίνει από 4 μέτρα ύψος και πάνω, 200χ200mm 'Η 200Φ. Γράφεις ότι έβαλε ο τζακάς 160Φ. Όταν αναφέρεις ΄΄εκλεισε μονο στο τελειωμα επανω το κενο'' Τι εννοείς επάνω μέρος;; Κοντά στο καπέλο;; Οι τρύπες που αναφέρεις ότι έκανες, καταλαβαίνω ότι είναι στην καμινάδα γιατί αναφέρεις ''στο τελος της καμιναδας για να εχω μια υποτυπωση εκτονωση΄΄ Αν είναι στη καμινάδα, από εκεί χάνεις θερμότητα, έστω και λίγη. Να ξέρεις ότι η απόδοση οποιουδήποτε τζακιού, εξαρτάται κατά μεγάλο ποσοστό από την καμινάδα. Δεν υπάρχει
κανόνας που να λέει ότι όταν η θερμοκρασία στην εστία πέσει κάτω από..... τότε βάλε ξύλα. Έχε υπ'όψη σου ότι ο κατασκευαστής δίνει, όπως σου έχω αναφέρει, 2.6 κιλά/ώρα. Εκτός αυτού αν κρυώνεις θα βάλεις ξύλα στο τζάκι.


ΜΙΧΑΛΗΣ
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by MICK.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #50508 από jimmy
Απαντήθηκε από jimmy στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

MICK έγραψε: Η διάμετρος της σωλήνας του εξωτερικού αέρα για την καύση πρέπει να είναι 120mm (οδηγία κατασκευαστή) και όχι Φ 100mm

ΜICK, τις οδηγείες του κατασκευαστή τις εχω και εγώ. Ελα όμως που δεν ανταποκρίνονται στην πράξη!!! γιατί η σειρά 80(που έχω, όπως και ο ar) έχει είσοδο φ 100. Τώρα θα μου πεις τυπογρααφικό λάθος...
Tι λες;

Νordica inserto crystall 80 ventillato

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #50644 από ar
Απαντήθηκε από ar στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
μπορει καποιος να μου προτεινει θερμομετρο για τον ελεγχο της θερμοκρασιας του θαλαμου καυσης (στο περιπου εστω) ωστε να ξερεις ποτε να συμπληρωνεις ξυλα για να εχεις παντα τη βελτιση θερμικη ισχυ του τζακιου.
εχει βαλει καποιος, σε ποιο σημειο της κασετας (nordica crystal 80)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #50680 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

jimmy έγραψε:

MICK έγραψε: Η διάμετρος της σωλήνας του εξωτερικού αέρα για την καύση πρέπει να είναι 120mm (οδηγία κατασκευαστή) και όχι Φ 100mm

ΜICK, τις οδηγείες του κατασκευαστή τις εχω και εγώ. Ελα όμως που δεν ανταποκρίνονται στην πράξη!!! γιατί η σειρά 80(που έχω, όπως και ο ar) έχει είσοδο φ 100. Τώρα θα μου πεις τυπογρααφικό λάθος...
Tι λες;

Δεν πιστεύω να είναι τυπογραφικό λάθος. Αν πας στο κεφάλαιο 8 που αναφέρεται στην είσοδο του αέρα καύσης (βιβλιαράκι του κατασκευαστή) μία σειρά με ΜΑΥΡΑ γράμματα γράφει ότι '' Η επιφάνεια δεν πρέπει να είναι μικρότερη από 113cm2''. Η διάμετρος Φ12 έχει αυτή την επιφάνεια. Ενώ η διάμετρος Φ10 έχει επιφάνεια 78.5cm2.

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #50682 από alfacinogr
Απαντήθηκε από alfacinogr στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
Επειδή είμαι στο ψάξιμο κασέτας και εγώ, και κοιτάω και για την nordica 80, απαντήστε μου σε ένα τεχνικό θέμα εσείς που την έχετε τοποθετήσει. Εγώ μένω στο τρίτο όροφο διαμερίσματος, θα χρειαστεί να ανεβάσω καμινάδα Inox μέχρι την ταράτσα στο καπέλο (δηλαδή πάνω από τον έβδομο όροφο)?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.119 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ