Dovre 2180 cbgdcc by GGEOR7777

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35099 από mk86
Απαντήθηκε από mk86 στο θέμα Dovre 2180 cbgdcc by GGEOR7777
σιγουρα θα εχεις αποτελεσμα...αφου το ειδες και μονος σου...
να σαι καλα..και παλι ευχαριστω..καλο σου βραδυ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35113 από makis66
Απαντήθηκε από makis66 στο θέμα Dovre 2180 cbgdcc by GGEOR7777

GGEOR7777 έγραψε: εβαλα και ενα ψηφιακο κεντρακι 70 euro που σου δινει την δυνατοτητα το τζακι να δουλευει μονο του.Οσο αυξανετε η θερμοκρασια τοσο ανεβαζει στροφες το βεντιλατερ και εκτονωνει το τζακι,τοσο περισσοτερη ζεστη στους αεραγωγους.


Φίλε Γιώργο έχω το ίδιο τζάκι στην Ανατολική Θεσσαλονίκη προς Χαλκιδική. Χρησιμοποιώ 4 αεραγωγούς και ένα θερμοστάτη χώρου (after market) για να δουλεύει το βιντιλατέρ αλλά δεν είμαι ευχαριστημένος από την απόδοση του θερμοστάτη που δεν δείχνει πραγματικές τιμές. Θα ήθελα να μάθω λεπτομέρειες για το ψηφιακό κεντράκι που λες ότι χρησιμοποιείς γιατί εγώ το τζάκι το πήρα από τον αντιπρόσωπο με έναν διακόπτη χειροκίνητο με τρεις σκάλες πράγμα που δεν βολεύει. Αλλά και ο θερμοστάτης δεν δουλεύει σωστά. Δεν ξέρω που να βρω αυτό το ψηφιακο κέντρο. Αν μπορείς βοήθησέ με γιατί ο αντιπρόσωπος της Dovre στη θεσσαλονίκη δεν έχει ιδέα για άλλη λύση εκτός του τριθέσιου διακόπτη που δίνει η εταιρεία.
Ευχαριστώ Μάκης :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35114 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Dovre 2180 cbgdcc by GGEOR7777
Φιλε μακι,
στο παρακατω link θα βρεις τον θερμοστατη
www.olympia-electronics.gr/thermoFamily_gr.asp?olySubCat1ID=102
Απλα να ξερεις οτι πανω του εχει μια εισοδο για θερμοακιδα που πρεπει να βαλεις
σε μια εξοδο των αεραγωγων πανω απο το τζακι,και μια εισοδο για να συνδεσεις το βεντυλατερ πανω
Ειναι αρκετα απλος,και στο αυτοματο δεν κανεις τιποτα,αφου το βεντυλατερ ξεκιναει να πεταει αερα αυτοματα οταν το τζακι πιασει 50 βαθμους(Σε κανα δεκαλεπτο αφου, το αναψεις) και ανα δεκα βαθμους
ανεβαζει σκαλα.
Υποψιαζομε οτι εσυ διαβαζεις θερμοκρασια χωρου και οχι θερμοκρασια αεραγωγου για φτο και εχεις προβλημα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": makis66

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35122 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Dovre 2180 cbgdcc by GGEOR7777

mk86 έγραψε: σιγουρα θα εχεις αποτελεσμα...αφου το ειδες και μονος σου...
να σαι καλα..και παλι ευχαριστω..καλο σου βραδυ

mk86 σε αλλο topic ειδα το σχεδιαγραμμα του σπιτιου σου.
Το ζεστενεις ανετα αλλα ακου και τον house με ελληνικο δυσκολα,ασε που σε βλεπω χειμωνα με ξυλοκοπτικες μηχανες να ψαχνεις για ξυλα.Αυτα θελουν πολυ φαει..
Ψαξου απο εξωτερικο,βρες τζακι με 6 αεραγωγους συνδεσε τους ολους με ελεγχομενες περσιδες,
μονωσε τους και θα ζεσταθεις χαλαρα...
Επισεις αλλο ενα θεμα που υπαρχει ειναι το εξης ..πολυ λενε να αφηνεις αεραγωγους σε διαδρομο και θα ζεστενονται τα δωματια.Εχουν δικιο απλα τα δωματια θα αργουν να ζεσταθουν και επισεις απαγορευεται να κλεινεις πορτες.
Εγω πιστευω οτι ειναι καλυτερα να μπεις σε δωματια(εφοσον βεβαια μπορεις)γιατι δεν μπορεις να εχεις παντα τις πορτες ανοικτες.
Ξεχασα να σου πω οτι στον αεραγωγο 12 μετρων τον σπαω σε 2 εξοδους και την δευτερη την στελνω σε ενα μικρο μπανακι που εχω.
Αν εχω την πρωτη εξοδο ανοικτη τερμα,τοτε η δευτερη που ειναι στο μπανακι δεν βγαζει αερα.
αν ομως την κλεισω λιγο την περσυδα στο δωματιο τοτε αμεσως παει αερας στο μπανιο που αμεσως ζεστενεται γιατι ειναι 7 τ.μ
Ετσι ζεστενεται και το δωματιο και το μπανακι με εναν αεραγωγο.
Για φτο ειναι καλο να βαζουμε και ρυθμιζομενες περσιδες.
Ελπιζω να σου φανουν χρησημα τα παραπανω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35124 από makis66
Απαντήθηκε από makis66 στο θέμα Dovre 2180 cbgdcc by GGEOR7777

GGEOR7777 έγραψε: Φιλε μακι,
στο παρακατω link θα βρεις τον θερμοστατη
www.olympia-electronics.gr/thermoFamily_gr.asp?olySubCat1ID=102
Απλα να ξερεις οτι πανω του εχει μια εισοδο για θερμοακιδα που πρεπει να βαλεις
σε μια εξοδο των αεραγωγων πανω απο το τζακι,και μια εισοδο για να συνδεσεις το βεντυλατερ πανω
Ειναι αρκετα απλος,και στο αυτοματο δεν κανεις τιποτα,αφου το βεντυλατερ ξεκιναει να πεταει αερα αυτοματα οταν το τζακι πιασει 50 βαθμους(Σε κανα δεκαλεπτο αφου, το αναψεις) και ανα δεκα βαθμους
ανεβαζει σκαλα.
Υποψιαζομε οτι εσυ διαβαζεις θερμοκρασια χωρου και οχι θερμοκρασια αεραγωγου για φτο και εχεις προβλημα.


Σε ευχαριστώ πολύ για την αμεσότητα της απάντησής σου. Πράγματι διαβάζω θερμοκρασία χώρου. Αυτό το αισθητήριο ή θερμοακίδα που θα το βρώ; Το πρόβλημα είναι ότι το τζάκι μου είναι χτισμένο με γυψοσανίδες και θα είναι δύσκολο να βρώ τους αεραγωγούς και να τους τρυπήσω για να βάλω μέσα την θερμοακίδα. Καμμιά ίδέα Γιώργη; :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35125 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Dovre 2180 cbgdcc by GGEOR7777

makis66 έγραψε:

GGEOR7777 έγραψε: Φιλε μακι,
στο παρακατω link θα βρεις τον θερμοστατη
www.olympia-electronics.gr/thermoFamily_gr.asp?olySubCat1ID=102
Απλα να ξερεις οτι πανω του εχει μια εισοδο για θερμοακιδα που πρεπει να βαλεις
σε μια εξοδο των αεραγωγων πανω απο το τζακι,και μια εισοδο για να συνδεσεις το βεντυλατερ πανω
Ειναι αρκετα απλος,και στο αυτοματο δεν κανεις τιποτα,αφου το βεντυλατερ ξεκιναει να πεταει αερα αυτοματα οταν το τζακι πιασει 50 βαθμους(Σε κανα δεκαλεπτο αφου, το αναψεις) και ανα δεκα βαθμους
ανεβαζει σκαλα.
Υποψιαζομε οτι εσυ διαβαζεις θερμοκρασια χωρου και οχι θερμοκρασια αεραγωγου για φτο και εχεις προβλημα.


Σε ευχαριστώ πολύ για την αμεσότητα της απάντησής σου. Πράγματι διαβάζω θερμοκρασία χώρου. Αυτό το αισθητήριο ή θερμοακίδα που θα το βρώ; Το πρόβλημα είναι ότι το τζάκι μου είναι χτισμένο με γυψοσανίδες και θα είναι δύσκολο να βρώ τους αεραγωγούς και να τους τρυπήσω για να βάλω μέσα την θερμοακίδα. Καμμιά ίδέα Γιώργη; :)




Η Θερμοακιδα ειναι μεσα στην συσκευασια του ψηφιακου κεντρου.
Αν την τοποθετησεις σε ενα μπροστινο αεραγωγο ψηλα στην εξοδο της περσιδας τοτε θα καταλαβεις τι τζακι εχεις παρει...εκει ειναι το πιο σωστο σημειο για να διαβαζει την θερμοκρασια αφου απο εκει βγενει πρωτα η ζεστη,εγω με χαλαρο μπουμπουνισμα ειδα εως και 110 βαθμους...μετα φοβηθηκα και ανοιξα την πορτα να εκτονωσει το τζακι.
Τωρα την θερμοακιδα θα την βαλεις εκει που ειναι η περσιδα.
Αφου εχεις γυψοσανιδα ακομα καλυτερα.
Θα βγαλεις την μπροστινη περσιδα πανω απο το τζακι θα κανεις μια τρυπα μικρη κε ενα κατσαβιδακι πανω στον αεραγωγο και θα σφυνωσεις την θερμοακιδα.
Το καλωδιο της θα το ριξεις μεσα και θα το τραβηξεις με ενα συρμα στο σημειο της δυψοσανιδας που θα βιδωσεις το ψ.κεντρο(κανε ενα τετραγωνο 3x3 ποντους στη γυψοσανιδα αφου εκει πανω θα βιδωσεις το ψηφιακο κεντρο οποτε θα το καληψεις)
Απο το ιδιο τωρα σημειο προσπαθησε να περασεις το καλωδιο σιλικονης ρευματος του βεντιλατερ(αυτο ειναι το πιο δυσκολο κομματι)και συνδεσετο στο κεντρο μετα χρειαζεσε ενα καλωδιο που θα το στειλεις σε μια μπριζα για την τροφοδοσια του ψ.κεντρου αυτο ειναι εξωτερικο.(το βεντιλατερ παιρνει
ρευμα απο το ψ.κεντρο)
Απλα επελεξε το σημειο που θα βαλεις το ψηφιακο κεντρο για να κανεις με λιγοτερο κοπο την δουλεια σου.Αυτο βιδωνει με δυο βιδες πανω στην γυψοσανιδα.
Θα κανεις δουλεια μην το φοβασε,εγω το ειχα κλεισει και επειδη ηθελα να αλλαξω θεση στην θερμοακιδα επεσε μεσα και καταφερα και την εβγαλα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": makis66

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.118 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ