D.I.Y.: χτιστό τζάκι - πατέντα by filosofos

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #50120 από GeoTa
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by GeoTa.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #50123 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα D.I.Y.: χτιστό τζάκι - πατέντα by filosofos
Απ'οσο θυμάμαι το τζάμι έχει παχος 4 ή 5 χιλιοστά εσυ αποφασίζεις. Επειδή με το παλιο τζάκι άλλαξα τρια τζάμια, να σου πω να διαλέξεις αυτό που έχει μεγάλη αντοχη σε υψηλες θ (τετοιο ηταν το τελευταιο που πηρα, ηταν και πιο στιβαρό οταν το επιανες.)

Φιλοσοφε και σε εμενα σιλικονη ειχε βαλει ο τζαμτης αλλά μετα απο κανα 2μηνο άρχισε να σπαει και να γινεται κομματακια..Μηπως ειναι καλυτερα να σφραγιστεί με υαλοκορδόνι;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #50135 από filosofos
Απαντήθηκε από filosofos στο θέμα D.I.Y.: χτιστό τζάκι - πατέντα by filosofos
Gdevil δεν με ζαλισες καθολου,πολυ ενδιαφεροντα οσα γραφεις,μερικα σχολια:
α)εχεις δικιο για την ελεγχομενη ροη αερα απο καποιο πηχακι,το σκεφτηκα κι εγω αλλα ειπα να το αφησω ετσι αφου ημουν ικανοποιημενος απο την αργη καυση του ξυλου.συντομα θα προσαρμοσω κατι για να το ελενχω.
β)εχω την εντυπωση οτι πηρα ενα απο τα πιο δυνατα μοτερ στον τζακα που πηγα και μου ειπε κιολας οτι ειναι υπερβολη γι αυτο που παω να κανω.ειμαι πολυ ικανοποιημενος απο την ποσοτητα ζεστου αερα που εκπεμπει,μεγαλυτερο μοτερ συνεπαγεται με πιο γρηγορη ψυξη του θαλαμου και πιο χαμηλες τιμες σε αερα οπως επισυναψες και εσυ.πλεον εχω φτασει σε θερμοκρασιες 134 βαθμων και θα σου παραθεσω φωτο πιο κατω.


γ)εχεις δικιο και στα δυο σκελη αλλα με κερδισε το γεγονος οτι θα φερνω συνεχεια φρεσκο αερα στο σπιτι χωρις να ανακυκλωνω τον υπαρχοντα και χωρις να χρειαζεται να ανοιγω παραθυρα για να ανανεωνω την ατμοσφαιρα.
δ)η δ προταση σου ειναι η επομενη προσαρμογη μου η οποια θα γινει την ανοιξη μαλλον και η οποια ειναι υπο μελετη εδω και 2 μηνες
στ)πολυ ψαγμενο και αρκετα δυσκολο,πιστευω οτι με τις ως ανω βελτιωσεις θα ειμαι πολυ ικανοποιημενος
Σχετικα με την ερωτηση σου ναι καταλαβες πολυ σωστα για την εισοδο του αερα,τωρα για το καθαρισμα εχω πει οτι ειναι παλιο και πολυ μεγαλο το τζακι οπως και η καμιναδα του,υπαρχει πολυς χωρος και μεχρι στιγμης δεν υπαρχει προβλημα,το μελλον θα δειξει.η σωληνα ειναι φ100 ανοξειδωτη αλουμινιου που βαζουν στις καμιναδες,απο μαγαζι με τζακια την πηρα δεν ξερω αν ειναι τοσο ευαλωτη αλλα εχω ακουσει τα καλυτερα και χρησιμοποιειται ευρεως.Τελος οι ενωσεις αν δεις καλα τον εναλλακτη εχουν δυο μπουρια μεταλλικα που προεξεχουν μεγεθους φ100 στα οποια καβαλανε οι ανοξειδωτοι σωληνες και γυρω γυρω μπαινει μπολικη δοση μαυρης πυριμαχης σιλικονης,ειναι καλα σφραγισμενα γιατι ταιριαξαν με το ζορι και το καβαλετο τους ειναι 10 ποντοι.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #50139 από filosofos
Απαντήθηκε από filosofos στο θέμα D.I.Y.: χτιστό τζάκι - πατέντα by filosofos

GeoTa έγραψε: Απ'οσο θυμάμαι το τζάμι έχει παχος 4 ή 5 χιλιοστά εσυ αποφασίζεις. Επειδή με το παλιο τζάκι άλλαξα τρια τζάμια, να σου πω να διαλέξεις αυτό που έχει μεγάλη αντοχη σε υψηλες θ (τετοιο ηταν το τελευταιο που πηρα, ηταν και πιο στιβαρό οταν το επιανες.)

Φιλοσοφε και σε εμενα σιλικονη ειχε βαλει ο τζαμτης αλλά μετα απο κανα 2μηνο άρχισε να σπαει και να γινεται κομματακια..Μηπως ειναι καλυτερα να σφραγιστεί με υαλοκορδόνι;

geo στα τζαμια εβαλε σιλικονη?αν ναι μιλουσα για ολες τις σχισμες μεταξυ κασας και τζακιου και στο καζανακι με τους σωληνες,στο τζαμι δεν εχω βαλει σιλικονη γιατι γνωριζω οτι σπαει,το υαλοκορδονο ειναι οτι καλυτερο για εκει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #50156 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα D.I.Y.: χτιστό τζάκι - πατέντα by filosofos

filosofos έγραψε: geo στα τζαμια εβαλε σιλικονη?αν ναι μιλουσα για ολες τις σχισμες μεταξυ κασας και τζακιου και στο καζανακι με τους σωληνες,στο τζαμι δεν εχω βαλει σιλικονη γιατι γνωριζω οτι σπαει,το υαλοκορδονο ειναι οτι καλυτερο για εκει


Ναι :sick:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #50162 από pantelis1973
φιλόσοφε,τι μοτερ εβαλες και απο ποιο μαγαζι της κατερινης το πήρες;

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.149 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ