Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65574 από paoki72
Απαντήθηκε από paoki72 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

joe125 έγραψε:

paoki72 έγραψε: Θα ηθελα να αναφερω λιγο τις ρυθμισεις που εκανα με τη βοηθεια του Joe στον ferroli sunP7 που ισως βοηθησει και καποιον φιλο.
u01-78(το ειχα στους 75 βαθμους)
u02-4(απο 5)
t03-61(απο 51)
t04-7(απο 8)
t06-80(απο 100)
t07-17(απο 15)
t18-1(ηταν στο 0)
Αυτο που παρατηρησα ειναι οτι το πελλετ πεφτει σχετικα γρηγορα και σε αρκετη ποσοτητα εν συγκρισει με τις προηγουμενες ρυθμισεις που ειχα.Φιλε Joe αν η σκαλα περεμενε στο 5 δε θα εφτανε ποιο συντομα στην επιθυμητη θερμοκρασια,αρα περισσοτερη οικονομια?Λεω εγω τωρα ο αδαης! :whistle:

όχι,αλλά αυτό είναι σχετικό
ο λέβητας σου είναι ποιο λίγα kW από ότι ο καυστήρας στην 5 ταχύτητα και μπορεί να ανεβάσει καυσαέρια εξόδου και να ζεσταίνεις τα αστέρια και την καμινάδα
πως το είδες τώρα?όλα ok?

Μολις γυρισα απο την αποθηκη οπου πηγα για ελεγχο.Λειτουργει μια χαρα.Εβαλα και 3 τσουβαλακια biotherm και θα δω ποσο θα ειναι η καταναλωση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65585 από xrysafis72
Απαντήθηκε από xrysafis72 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

joe125 έγραψε:

xrysafis72 έγραψε: βάλε εργοστασιακές ρύθμισης εκτός από
t03 --> 62
t04 --> 7
t07 --> 20
t18 --> 1
και
u01 --> 78
uo2 --> 3
u03 --> 0
και πες μου τι κάνει
άκαυτο πέλετ μέσα στο λέβητα βρίσκεις?
φιλε joe 125 ολα καλα με της ρυθμησης του ειπες.εβαλα και εγω της ρυθμηση που εδωσε μονο το uo2 στο 3 ειχα καρβουνια και το εβαλα παλι στην 4 ταχυτητα.
Υ.Γ: καυστηρας p12

Ok, άντε να έρθει και η πρέσα να βγάλεις κανένα πέλετ τώρα
καλές καύσης να έχεις

αλλες ρυθμισεις δεν θα κανουμε.τα βλεπει ολα καλα.εγω παντος απο μπλοκο αο2 γλυτωσα.οταν ερθει η πρεσσα μπορουμε να επικοινωνησουμε.το τηλ.σου το εχω!σκαιπ εχεις?εκει θα ηταν ποιο ευκολα γιατι θα εχουμε και εικονα (εχω λαπτοπ).θα ειναι σαν να εισε διπλα μου.

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65599 από joe125
Απαντήθηκε από joe125 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
θα σε απογοητεύσω για το skype
και από το τηλ θα γίνει η δουλειά

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65611 από pantaolas
Απαντήθηκε από pantaolas στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

joe125 έγραψε:

pantaolas έγραψε: Καλημερα, μετα απο 12 ωρες με τις νεες ρυθμισεις τα καλοριφερ επανω καυτα και κατω ικανοποιητικα ζεστα εκτος απο ενα που παραμενει κατω κρυο και πανω καυτο. Στην φλογα εκανα λαθος μπαινει μεσα στον λεβητα αρκετα. Το απογευμα μετα την δουλεια θα δω και τα υπολειματα. Το κακο ειναι οτι σε 12 ωρες εκαψε πανω απο 3 τσουβαλακια με τον θερμοστατη στο σπιτι μου στους 19 βαθμους

το σπίτι τι μόνωση έχει?
για παίξε λίγο με τον διακόπτη του καλοριφέρ και κοίτα αν ζεστάθηκε πάνω κάτω
για τι θερμοκρασία έχει έξω?
τι καμινάδα έχεις?
ο καυστήρας για αυτές της 12 ώρες πόσες ώρες δούλεψε στο περίπου?

Οταν τα νερα ειναι 70 βαθμους και πανω τα καλοριφερ ειναι καυτα επανω και αρκετα ζεστα κατω εκτος απο ενα. Οταν ειναι στους 65 βαθμους αρκετα ζεστα πανω και χλιαρα κατω. Στην 1η περιπτωση καιει πολυ πελλετ και στην 2η 4 τσουβαλακια το24ωρο. Απο μονωση δεν ξερω, του χρονου σκεφτομαι να το "ντυσω" εξωτερικα και φυσικα αν το αντεξω οικονομικα. Καμιναδα εχει 1 μετρο σπιραλ μεσα στο λεβητοστασιο με κλιση και μπαινει στην καμιναδα χτιστη με τουβλα και περναει 1ο ,2ο οροφο, και καταληγει στην ταρατσα. Ο υδραυλικος ειπε οτι τραβαει καλα. Οι θερμοκρασιες εξω απο 0 μεχρι 5 στη Σερρες. Ο καυστηρας νομιζω οτι δουλευει συνεχεια , οσες φορες πηγα κατω δουλευε. Τωρα κατεβασα το u01 στους 70 βαθμους. Γεμισα τον καδο χθες στις 21:00 και μεχρι σημερα στις 17:30 εβαλα 6 τσουβαλακια. Ουτε 24ωρο δηλαδη.Δες κι αυτες τις φωτογραφιες. Να δοκιμασω ετσι το u02 στο 4; Ο λεβητας του πετρελαιου ειναι 46,5 kw
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65612 από xrysafis72
Απαντήθηκε από xrysafis72 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

joe125 έγραψε: θα σε απογοητεύσω για το skype
και από το τηλ θα γίνει η δουλειά

απο ρυθμισεις του καυστηρα τιποτα νεοτερο?

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65615 από xrysafis72
Απαντήθηκε από xrysafis72 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

pantaolas έγραψε:

joe125 έγραψε:

pantaolas έγραψε: Καλημερα, μετα απο 12 ωρες με τις νεες ρυθμισεις τα καλοριφερ επανω καυτα και κατω ικανοποιητικα ζεστα εκτος απο ενα που παραμενει κατω κρυο και πανω καυτο. Στην φλογα εκανα λαθος μπαινει μεσα στον λεβητα αρκετα. Το απογευμα μετα την δουλεια θα δω και τα υπολειματα. Το κακο ειναι οτι σε 12 ωρες εκαψε πανω απο 3 τσουβαλακια με τον θερμοστατη στο σπιτι μου στους 19 βαθμους

το σπίτι τι μόνωση έχει?
για παίξε λίγο με τον διακόπτη του καλοριφέρ και κοίτα αν ζεστάθηκε πάνω κάτω
για τι θερμοκρασία έχει έξω?
τι καμινάδα έχεις?
ο καυστήρας για αυτές της 12 ώρες πόσες ώρες δούλεψε στο περίπου?

Οταν τα νερα ειναι 70 βαθμους και πανω τα καλοριφερ ειναι καυτα επανω και αρκετα ζεστα κατω εκτος απο ενα. Οταν ειναι στους 65 βαθμους αρκετα ζεστα πανω και χλιαρα κατω. Στην 1η περιπτωση καιει πολυ πελλετ και στην 2η 4 τσουβαλακια το24ωρο. Απο μονωση δεν ξερω, του χρονου σκεφτομαι να το "ντυσω" εξωτερικα και φυσικα αν το αντεξω οικονομικα. Καμιναδα εχει 1 μετρο σπιραλ μεσα στο λεβητοστασιο με κλιση και μπαινει στην καμιναδα χτιστη με τουβλα και περναει 1ο ,2ο οροφο, και καταληγει στην ταρατσα. Ο υδραυλικος ειπε οτι τραβαει καλα. Οι θερμοκρασιες εξω απο 0 μεχρι 5 στη Σερρες. Ο καυστηρας νομιζω οτι δουλευει συνεχεια , οσες φορες πηγα κατω δουλευε. Τωρα κατεβασα το u01 στους 70 βαθμους. Γεμισα τον καδο χθες στις 21:00 και μεχρι σημερα στις 17:30 εβαλα 6 τσουβαλακια. Ουτε 24ωρο δηλαδη.Δες κι αυτες τις φωτογραφιες. Να δοκιμασω ετσι το u02 στο 4; Ο λεβητας του πετρελαιου ειναι 46,5 kw

φιλε συντοπητη βαλτο στο u04 .τι πελλετ καις?αλλα καλυτερα ξερει ο τζο!!!!

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.200 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ