Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65237 από pantaolas
Απαντήθηκε από pantaolas στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
εξαερωση εχω κανει .Καθε μερα στο συρταρακι βρισκω κλινκετ οχι σκληρο , σαν χωμα συμπηκνωμενο και νομιζω οτι το νερο δεν παει στους 65 βαθμους μεχρι 50 φτανει. Και η φλογα δεν μπαινει μεσα στον λεβητα το πολυ 15 εκατοστα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65242 από joe125
Απαντήθηκε από joe125 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

pantaolas έγραψε: εξαερωση εχω κανει .Καθε μερα στο συρταρακι βρισκω κλινκετ οχι σκληρο , σαν χωμα συμπηκνωμενο και νομιζω οτι το νερο δεν παει στους 65 βαθμους μεχρι 50 φτανει. Και η φλογα δεν μπαινει μεσα στον λεβητα το πολυ 15 εκατοστα

κάνε τις ρυθμίσεις που σου είπα και κοίτα τι θα γίνει και ενημέρωσε μας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65243 από joe125
Απαντήθηκε από joe125 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

doym έγραψε: :) έχω το sun7 σε λέβητα πετρελαίου και έχω αλλαξη το τ3=60 τ4=8 τ6=70 τ7=16 τ14=152 ο καυστήρας ανοιγοκλείνει με τον θερμοστάτη χώρου το u στο 4 :(

το t18 αν το βάλεις στο 1 τότε ο καυστήρας θα μπαίνει στην σκάλα 1 (συντήρηση) στους u01 - 8 βαθμούς και όταν πέφτει άλλους 4 βαθμούς θα μπαίνει στην σκάλα 4
αυτό είναι καλύτερο για την αντίσταση να μην ανάβει και σβήνει συνέχεια και μικραίνει ο χρόνος ζωής της και σαν οικονομία στο καύσιμο
και όταν φτάσει στην θερμοκρασία ο θερμοστάτης χώρου σβήνει

για πες μας εντυπώσεις από τον καυστήρα
τι πέλετ καις
πόσο συχνά τον καθαρίζεις κλπ κλπ
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by joe125.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": doym

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65267 από alexx
Απαντήθηκε από alexx στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Της έκανα της ρυθμίσεις που μου είπες φιλέ joe!! θα δω στην πορεία του και θα ενημερώσω!! Για τον θερμοστάτη τώρα, όταν ανάβει δίνει εντολή στον καυστήρα και ξεκινάει, φτάνει στους 45 βαθμούς και ξεκινάει και ο κυκλοφορητής και με την σειρά τους ζεσταίνονται και τα σώματα, μετά συνεχίζει και φτάνει τους 65 που του έχω βάλει να κόψει!! Τώρα παίζουνε 2 εκδοχές η 1 είναι αν κλάσει ο θερμοστάτης χώρου... επειδή κάνει bypass το κύκλωμα στον ηλιακό που είναι τριπλής ενεργείας και δεν μπορεί να απορροφήσει τόσο πολύ γρήγορα την ζεστή του νερού ο λέβητας μου φτάνει μέχρι τους 74!! (βλέπω θερμόμετρο πανό στο λέβητα)Και η 2 είναι αν δεν μου κλείσει ο θερμοστάτης χώρου και αφού έχει κόψει ο καυστήρας στου 65 που του έχω βάλει μόλις πέσει στου 60, μου ξανά ξεκινάει ο καυστήρας και πάμε πάλι στους 65 κόβει και ξανά μανά μέχρι να κλείσει ο θερμοστάτης χώρου!! Και μου κάνει εντύπωση τόσο μικρο διαφορικό έχει??
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by alexx.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65275 από vaggelis.alex1968
Χρηστο μπορεις να αναφέρεις κάποιους λεβητες βιοκαυσίμου μέχρο 4000Ε με ποιο οικονομική λειτουργεία (Θεσσαλία 100+50τμ μόνοση φελιζωλ κουφώματα PVC με διπλο τζαμι έτος 1983 Ευχαριστώ)vaggelis.alex1968 @ YAHOO.com

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65289 από joe125
Απαντήθηκε από joe125 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

alexx έγραψε: Της έκανα της ρυθμίσεις που μου είπες φιλέ joe!! θα δω στην πορεία του και θα ενημερώσω!! Για τον θερμοστάτη τώρα, όταν ανάβει δίνει εντολή στον καυστήρα και ξεκινάει, φτάνει στους 45 βαθμούς και ξεκινάει και ο κυκλοφορητής και με την σειρά τους ζεσταίνονται και τα σώματα, μετά συνεχίζει και φτάνει τους 65 που του έχω βάλει να κόψει!! Τώρα παίζουνε 2 εκδοχές η 1 είναι αν κλάσει ο θερμοστάτης χώρου... επειδή κάνει bypass το κύκλωμα στον ηλιακό που είναι τριπλής ενεργείας και δεν μπορεί να απορροφήσει τόσο πολύ γρήγορα την ζεστή του νερού ο λέβητας μου φτάνει μέχρι τους 74!! (βλέπω θερμόμετρο πανό στο λέβητα)Και η 2 είναι αν δεν μου κλείσει ο θερμοστάτης χώρου και αφού έχει κόψει ο καυστήρας στου 65 που του έχω βάλει μόλις πέσει στου 60, μου ξανά ξεκινάει ο καυστήρας και πάμε πάλι στους 65 κόβει και ξανά μανά μέχρι να κλείσει ο θερμοστάτης χώρου!! Και μου κάνει εντύπωση τόσο μικρο διαφορικό έχει??

ναι τόσο μικρο διαφορικό έχει
το θερμόμετρο που έχει πάνω ο λέβητας μπορεί να ακουμπάει και στο μαντέμι, βεβαιώσου ότι δεν ακουμπάει πουθενά αλλά το καλώδιο του είναι πάνω στο πετροβάμβακα,όταν το θερμόμετρο του λέβητα λέει 74 το θερμόμετρο του καυστήρα (οθόνη)τι λέει?
για να μην σου κόβει στους 65 συνέχεια και μείνεις από αντίσταση από τα πολλά ανάματα βάλε το t18 στο 1 και ανέβασε το u01 στο 73 και θα όταν φτάνει 65 βαθμούς τότε θα μπαίνει στην σκάλα 1 (συντήρηση)μέχρι και θα ανεβάζει την ανώτερη σκάλα στους 60 μέχρι να κλείσει ο θερμοστάτης χώρου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.209 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ