Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65143 από police72
Απαντήθηκε από police72 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

joe125 έγραψε:

police72 έγραψε:

joe125 έγραψε:

police72 έγραψε:

joe125 έγραψε:

police72 έγραψε: Θα ηθελα να σας παραθεσω και τις δικες μου ρυθμισεις απο τον ferroli sunp7 και να με βοηθησει καποιος φιλος γιατι γιατρεια δεν υπαρχει.Ολο και καποιο προβλημα θα παρουσιαστει κυριως με το A01.Το προβλημα αυτο το ειχα λογω του οτι δεν τραβουσε πελλετ.Αυτο κατα καποιο τροπο ας πουμε οτι λυθηκε και ενω τραβαει πελλετ τωρα μια χαρα παρουσιαζει κατα διαστηματα παλι αυτο προβλημα.Θα καιω biotherm απο δω και περα και αν καποιος φιλος εχει καποιες ρυθμισεις με τη συγκεκριμενη μαρκα ας με βοηθησει.Λοιπον οι δικες μου ειναι οι εξης
t04-8
t06-100
t07-16(ενω το ειχα στο 15 αλλα μου εκαιγε μεγαλη ποσοτητα κι ετσι το εβαλα στο 16)
Οι υπολοιπες ρυθμισεις ειναι απο τη μανα του εκτος απο το
t16 το οποιο ειναι η ρυθμιση του ανεμιστηρα στην ισχυ 5 που απο το 170 το εβαλα στο 180 για το λογω οτι μου εβγαζε ακαυστα πελλετ.Ευχαριστω εκ των προτερων!

δώσε μας κάποια στοιχεία παραπάνω,σε τι λέβητα είναι επάνω τι σιλό έχεις τα u και t τι ρυθμίσεις έχουν?

Φιλε Joe εχω τον ferroli sunp7 με τις εξης ρυθμισεις.
u01-75
u02-5
u03-0
t01-0
t02-1
t03-51
t04-8
t05-5
t06-100
t07-16
t08-38
t09-28
t10-74
t11-38
t12-133
t13-46
t14-150
t15-53
t16-180
t17-56
t18-0
t19-99

το Α01 στο βγάζει στην εκκίνηση η στην λειτουργία?
ο καυστήρας ενώ ο θερμοστάτης είναι ανοιχτός σβήνει και ανάβει η είναι συνέχεια αναμμένος μέχρι να σβήσει ο θερμοστάτης χώρου?
ο λέβητας πόσα kW είναι?
ο κοχλίας μες στην δεξαμενή σε τι γωνία είναι?
το σπίτι τι μονώσεις έχει?τι καταναλώσει έχεις?είναι αναμμένος 24 ώρες το 24ώρο?

Φιλε Joe στην αρχη το Α01 μου το εβγαζε για τον λογο οτι δεν επεφτε καλα το πελλετ και δημιουργουσε κενο οποτε δεν ειχε να τραβηξει.Τωρα μου το βγαζει εν ωρα λειτουργιας,Ισως φταει τωρα η κλιση που εχει και αυτο γιατι εδωσα μια κλιση προς τα μπροστα το σιλο για να πεφτει καλα το πελλετ.Μαλλον δεν ειναι η ενδεδειγμενη λυση αλλα ειπα μηπως βοηθησει στο να πεφτει καλυτερα το πελλετ.
Οσον αφορα τη μονωση δεν μπορω να πω οτι ειναι η καλυτερη.Για ενα σπιτι γυρω στα 110 τμ καιω 3 τσουβαλακια την ημερα.Καιει σχεδον ολο το 24 ωρο λογω εγκεφαλικου του πατερα που κρυωνει συνεχεια.
Ο καυστηρας κλεινει στους 75 βαθμους και ανοιγει στους 40!Αν εχεις καποιο τηλ φιλε μου στειλε μου στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. να μιλησουμε.Σ ευχαριστω!

σου έστειλα mail
αν σου είναι εύκολο ανέβασε μια φώτο από το σιλό

Αυριο θα βγαλω φωτο και θα τις ανεβασω!

paoki72

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65155 από xrysafis72
Απαντήθηκε από xrysafis72 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

joe125 έγραψε: το πράσμαν μπορείς να το βγάλεις φώτο?
η 25αρά αρκεί,αν θυμάμαι καλά το θερμικό στο μοτέρ είναι ρυθμισμένο στα 21Α,θα δεις και το τ αμπελάκι του μοτέρ πόσα αμπέρ γράφει
η σύνδεση σου προτείνω να γίνει με βιομηχανικό καλώδιο,το γκρί που οι αγωγοί είναι αριθμημένοι η με ΝΥΥ
4*6 mm2 η 5*6 mm2

ο πρασμαν γραφει επανω στο περιβλημα:GABLEL HELLENIC CABLES SA ELOT.διατομη ενος αγωγου,εξωτερικα μετην μονωση του4,24mm και εσωτερικα μονο το συρμα 2,20mm.ειναι πενταπολικος ο πρασμαν και μονοκλωνος.και αν ξερει που μπορω να αγορασω ηλεκρονικο θερμομετρο για τον λεβητα(εβαπτιζομαινω)

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by xrysafis72. Αιτία: λαθος εγραφο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65163 από joe125
Απαντήθηκε από joe125 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
μπορείς να τον βάλεις σε φώτο?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65165 από pantaolas
Απαντήθηκε από pantaolas στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

joe125 έγραψε:

pantaolas έγραψε:

joe125 έγραψε: τα καλοριφέρ καινέ από πάνω μέχρι κάτω?
ο λέβητας τι θερμοκρασία ανεβάζει?
τι πίεση δείχνει το μανόμετρο του αυτόματου πληρώσεως?
σε πόση απόσταση είναι από το σπίτι ο λέβητας?
το u01,uo2,u03 τι τιμές γράφουν?

συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις

καλά Χριστούγεννα και χρόνια πολλά

Καλημερα και χρονια πολλα σε ολους. Να ρωτησω γιατι τα καλοριφερ μου δεν καινε απο πανω μεχρι κατω το ιδιο; Επανω δεν μπορω να τα πιασω και κατω ειναι απο χλιαρα μεχρι κρυα. Εχω βαλει τον κυκλοφορητη και στις 3 σκαλες στους 65 βαθμους και το ιδιο στους 70 βαθμους . Στην μεγαλη σκαλα μαλλον δεν προλαβαινε να ζεστανει τα νερα και τα καλοριφερ δεν ηταν τοσο ζεστα οσο στη μεσαια σκαλα και στην μικρη


για πες μου τα u01,u02,u03 που είναι?
στο κύκλωμα υπάρχει καμιά τρίοδη και αν ναι που είναι συνδεδεμένη και στους πόσους βαθμούς ανοίγει?

Τα uo1:65 u02:2 και u03:0 και τριοδη δεν εχω. Εβαλα το u02 στο 3 και με 21 βαθμους θερμοστατη εκαιγαν καλυτερα αλλα εκαψε 6 τσουβαλακια, κοντεψε να τελειωσει το πελλετ στον καδο, και οταν το εβαλα στους 19 τον θερμοστατη παλι τα καλοριφερ ζεστα επανω και κρυα κατω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65166 από xrysafis72
Απαντήθηκε από xrysafis72 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
μισο να παω να βγαλω φωτο

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65170 από joe125
Απαντήθηκε από joe125 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

police72 έγραψε:

joe125 έγραψε:

police72 έγραψε:

joe125 έγραψε:

police72 έγραψε:

joe125 έγραψε:

police72 έγραψε: Θα ηθελα να σας παραθεσω και τις δικες μου ρυθμισεις απο τον ferroli sunp7 και να με βοηθησει καποιος φιλος γιατι γιατρεια δεν υπαρχει.Ολο και καποιο προβλημα θα παρουσιαστει κυριως με το A01.Το προβλημα αυτο το ειχα λογω του οτι δεν τραβουσε πελλετ.Αυτο κατα καποιο τροπο ας πουμε οτι λυθηκε και ενω τραβαει πελλετ τωρα μια χαρα παρουσιαζει κατα διαστηματα παλι αυτο προβλημα.Θα καιω biotherm απο δω και περα και αν καποιος φιλος εχει καποιες ρυθμισεις με τη συγκεκριμενη μαρκα ας με βοηθησει.Λοιπον οι δικες μου ειναι οι εξης
t04-8
t06-100
t07-16(ενω το ειχα στο 15 αλλα μου εκαιγε μεγαλη ποσοτητα κι ετσι το εβαλα στο 16)
Οι υπολοιπες ρυθμισεις ειναι απο τη μανα του εκτος απο το
t16 το οποιο ειναι η ρυθμιση του ανεμιστηρα στην ισχυ 5 που απο το 170 το εβαλα στο 180 για το λογω οτι μου εβγαζε ακαυστα πελλετ.Ευχαριστω εκ των προτερων!

δώσε μας κάποια στοιχεία παραπάνω,σε τι λέβητα είναι επάνω τι σιλό έχεις τα u και t τι ρυθμίσεις έχουν?

Φιλε Joe εχω τον ferroli sunp7 με τις εξης ρυθμισεις.
u01-75
u02-5
u03-0
t01-0
t02-1
t03-51
t04-8
t05-5
t06-100
t07-16
t08-38
t09-28
t10-74
t11-38
t12-133
t13-46
t14-150
t15-53
t16-180
t17-56
t18-0
t19-99

το Α01 στο βγάζει στην εκκίνηση η στην λειτουργία?
ο καυστήρας ενώ ο θερμοστάτης είναι ανοιχτός σβήνει και ανάβει η είναι συνέχεια αναμμένος μέχρι να σβήσει ο θερμοστάτης χώρου?
ο λέβητας πόσα kW είναι?
ο κοχλίας μες στην δεξαμενή σε τι γωνία είναι?
το σπίτι τι μονώσεις έχει?τι καταναλώσει έχεις?είναι αναμμένος 24 ώρες το 24ώρο?

Φιλε Joe στην αρχη το Α01 μου το εβγαζε για τον λογο οτι δεν επεφτε καλα το πελλετ και δημιουργουσε κενο οποτε δεν ειχε να τραβηξει.Τωρα μου το βγαζει εν ωρα λειτουργιας,Ισως φταει τωρα η κλιση που εχει και αυτο γιατι εδωσα μια κλιση προς τα μπροστα το σιλο για να πεφτει καλα το πελλετ.Μαλλον δεν ειναι η ενδεδειγμενη λυση αλλα ειπα μηπως βοηθησει στο να πεφτει καλυτερα το πελλετ.
Οσον αφορα τη μονωση δεν μπορω να πω οτι ειναι η καλυτερη.Για ενα σπιτι γυρω στα 110 τμ καιω 3 τσουβαλακια την ημερα.Καιει σχεδον ολο το 24 ωρο λογω εγκεφαλικου του πατερα που κρυωνει συνεχεια.
Ο καυστηρας κλεινει στους 75 βαθμους και ανοιγει στους 40!Αν εχεις καποιο τηλ φιλε μου στειλε μου στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. να μιλησουμε.Σ ευχαριστω!

σου έστειλα mail
αν σου είναι εύκολο ανέβασε μια φώτο από το σιλό

Αυριο θα βγαλω φωτο και θα τις ανεβασω!

το πήρες το mail?πάρε τηλ αν θες και θα το λύσουμε το πρόβλημα
γιατί τον δουλεύεις στην σκάλα 5?ο λέβητας είναι 34kW?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.231 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ