Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #51250 από casperhellas
Παιδιά, καθώς καθάριζα τον λέβητα είδα λίγα καρβουνάκια... τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω για να μην υπάρχουν αυτά ?

ευχαριστώ!

Λέβητας Ferroli SFL 4 30Kw με καυστήρα Ferroli sun P7 7Κw
Οδηγίες Κατασκευαστή Ferroli - Ελληνικά

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #51427 από Αποδημος
Γεια χαρα απο το Καταρ...οχι δεν εχω εδω τον φερολι τον εχω αφησει μαζι με την γυναικα μου στην Πατρα ....Λοιπον τον πηρα απο χχχχχχχ μεσω διαδικτυου γιατι βγηκε πιο φτηνος κατα 850 ευρω! ο χχχχχχχχ ειναι παντελως ασχετως με το θεμα μονο να πουλαει ξερεικαι αμα τον δω απο κοντα θα τον φτυσω στην μουρη γιατι δεν εδωσε ποτε λυση στο προβλημα μου ως οφειλε....τελος παντων απευθυνθηκα στην φερολι και μιλησα με ενα παλικαρι που ευτυχως με εχει βουθησει πολυ και ελυσα καποια απο τα προβληματα, τον εδεσα μαζι με τον υδραυλικο μου και τις ρυθμισεις τις εκανα μεσω τηλφ Δουλεψε απο Γεναρη μεχρι Απριλη τελος και εκαψα γυρω στα 500 ευρω για 180 τετραγωνικα με ενδοδαπεδια (δεν εχω περισσοτερα στοιχεια γιατι Μαρτη την εκανα για Καταρ λογω δουλειας...το προβλημα που αντιμετωπισα ηταν οτι σταματουσε βγαζντας ενδειξη Α2 το ματακι που λενε δλδ εβλεπε φλογα...περιμενω να μου το αντικαταστησουν ακομα και ειναι στην εγγυηση...ειχε κανεις αλλος το προβλημα αυτο?
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by γιαννης-δραμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #51451 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Γιώργο καλωσήρθες στο φόρουμ!

Ελπίζω να βρεις άμεσα τη λύση στο πρόβλημά σου και ο χειμώνας να βγει με ζέστη, οικονομικά και απροβλημάτιστα!

Δυστυχώς προσωπικά δε γνωρίζω να σε βοηθήσω...

Θα ήθελα ωστόσο να σου πω τα εξής:

Καλώς ή κακώς, υπάρχουν έμποροι οι οποίοι παρέχουν after sales υποστήριξη, περισσότερο ή λιγότερο ποιοτική, καθώς και άλλοι οι οποίοι περιορίζονται στην πώληση.

Ο συγκεκριμένος που αναφέρεις σε ποιο κατηγορία ανήκει?
Μπήκες στον κόπο να το διευκρινήσεις πριν την αγορά?
Μήπως πρόκειται απλά για εμπορικό κατάστημα χωρίς τμήμα τεχνικής υποστήριξης?

Εκτός αυτού, για να έκανες διαδικτυακή αγορά, προφανώς το κατάστημα αυτό εδρεύει κάπου μακριά από την Πάτρα.
Τι είδους τεχνική υποστήριξη περίμενες να έχεις εξ' αποστάσεως?

Γενικά, αν και δεν είμαι χρήστης pellet, έχω πεισθεί ότι η επιλογή εμπόρου που παρέχει ποιοτικό after sales service, είναι ίσως πιο σημαντική και από την επιλογή της ίδιας της συσκευής.

Προσωπικά δεν υπήρχε περίπτωση να αγοράσω από έμπορο που δε θα είχα βεβαιωθεί ότι θα με στηρίξει τεχνικά.

Κλείνοντας, θέλω να σε παρακαλέσω να είσαι λιγάκι πιο συγκρατημένος στις εκφράσεις που χρησιμοποιείς.
Καταλαβαίνω την πίεση που νιώθεις, αλλά οφείλουμε να μιλάμε κόσμια, καθώς πρόκειται για δημόσια συζήτηση.

Ευχαριστώ. :)


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #51458 από alto
Απαντήθηκε από alto στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

doym έγραψε: γιατί αν είναι λίγο μέσα στο λέβητα τη σου κανη ο δικός μου είναι γύρω στους 5 πόντου μέσα και δεν έχω πρόβλημα.Να σε ρωτήσω όμως και o δικός μου ο λέβητας είναι χαλύβδινο πετρελαίου 40000 θερμίδες αλλά έχω τον sun p7 και ζεστενω 2 διαμερίσματα 150 τετραγωνικά

Ο καυστήρας αγοράστηκε με την προοπτική επέκτασης του κτιρίου και πιθανή αλλαγη λέβητα. Όταν είναι όλη η μπούκα μέσα στον λέβητα έχω επιστροφή φλόγας στην μεγάλη ισχύ με αποτέλεσμα να κόβει από το θερμικό που έχει στην τροφοδοσία του ΄πελλετ. Πάντως ο συγκεκριμένος καυστήρας έχει μεγάλο περιθώριο στις ρυθμίσεις και πιστεύω πως είναι μια καλή επιλογή, συνχρόνως και οικονομικά. Ευχαριστώ για την απάντηση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": doym

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #51512 από doym
Απαντήθηκε από doym στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
καμία φώτο υπαρχη του λέβητα
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by doym.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #51560 από giorgosm3
Απαντήθηκε από giorgosm3 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Μέχρι την άκρη του λέβητα έχω πάλι 36 εκατοστά σε εμένα ήταν δύσκολα έχω λέβητα necα ιταλικό τον μπλε , για τα καρβουνάκια πρέπει να ανεβάσετε το tu 7 ο καυστήρας αρχικά το έχει 15 εγώ το έχω 30 ι σταχτή είναι πούδρα, αυτό εξαρτάτε από τι πελλετ χρησιμοποιείς και τι κλίση έχει η αρίδα στο καζάνι Καλημέρα παιδία λοιπόν εγώ που έκανα μετατροπή το λέβητα πετρελαίου σε πελλετ
Μέτρησα την άκρη της μπούκας του πετρελαίου μέχρι την άκρη του λέβητα είχα 36 εκατοστά σύμφωνα με αυτό έβαλα τον καυστήρα δηλ η άκρη της μπούκας του φερολι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.255 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ