Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #71101 από varxo
Απαντήθηκε από varxo στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Θα σας πω μια εμπειρία μου αυτές της μέρες που οδήγησε να αυξηθεί η κατανάλωση μπορεί και 40%
Είχα το u1 στους 65 βαθμούς τελικά ο καυστήρας ζέσταινε τα νερά μέχρι τους 65 και έσβηνε ενώ ο θερμοστάτης χώρου που έχω σύνδεση τον καυστήρα δεν έφτανε στη επιθυμητή θερμοκρασία και έσβηνε λόγο u1 μετά από λίγο 10 λεπτά περίπου ενώ η θερμοκρασία των νερών μπορεί να είχε πέσει και 15 βαθμούς δηλ να είχε πάει στους 50 ο καυστήρας ξαναέπαιρνε μπρος
Τελικά πήγα το u1 στους 75 βαθμούς και ησύχασα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #71103 από varxo
Απαντήθηκε από varxo στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

kappas έγραψε:

kostasb έγραψε: Για σας και απο εμενα.Αυτην την σκαρα για τον p7 την εχετε δει? www.kadria.cz/products/rost-pro-horak-ferroli-sun-p7/
Σε τι μπορει να βοηθαει?


Πιστεύω κάτι τέτοιο να μας σώσει από το καθημερινό καθάρισμα διότι όταν κάνει καθαρισμό θα πετάει τα πιο πολλά έξω, ειδικά στον p12 που έχει ολόκληρο παραπέτι μπροστά :woohoo:
το σκέφτομαι από πέρσι αλλα δεν μπορώ να το φτιάξω :unsure:



Εσύ το έχεις φτιάξει ;
Δεν έχει καθόλου τοίχωμα μπροστά δουλεύει καλύτερα με αυτό από το γνήσιο ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #71128 από joe125
Απαντήθηκε από joe125 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
έχω ξεχάσει να αναφέρω ότι αν το t18-->0 τότε αν φτάσει ο καυστήρας τα νερά στο u01 που έχουμε ορίσει και σβήσει ενώ ο θερμοστάτης χώρου είναι ανοιχτός και ζητάει θέρμανση ο καυστήρας θα ξεκινήσει έναυση στο u01-15 ενώ θα σταθεροποίησή την απώλεια στα νερά όταν πέσουν άλλους 4 βαθμούς τα νερά για αν ξεκινήσει να τα ανεβάζει και πάλι την θερμοκρασία στα νερά

συγνώμη που τόσο καιρό δεν το είχα αναφέρει

για αυτό συγκρίνεται αυτά τα δύο δηλαδή t18-->0 η t18-->1 και αποφασίσετε τι είναι ποιο οικονομικότερο και τι δεν καταπονεί την αντίσταση από τα άναψε σβήσε
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by joe125.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #71227 από ΑΝΑΣΤΑΣΙΑΔΗΣ
Καλησπέρα σε όλους είχα και εγώ αρκετά θεματάκια με τα καρβουνάκια που έμεναν στο τέλος μέσα στο λέβητα έκαψα 3 διαφορετικά πέλλετ ( μάρκες ) και τελικά βρήκα μια διαφορά όταν είχα κάψει περίπου ένα τόνο όταν άνοιξα τα σακουλάκια και έπιασα τα πέλλετ είδα ότι αυτά που χρησιμοποιώ τώρα δεν βγάζουν καθόλου καρβουνάκι διότι είναι ποιο μικρά στο μήκος από τα συνηθισμένα . Έχω καυστήρα Ferolli Sun P 7.και τα πέλλετ που καίω σήμερα είναι Technowood .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #71321 από kappas
Απαντήθηκε από kappas στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

xrysafis72 έγραψε: πατριδα καππα ανοιξε και κανενα e-mail.απο περσι σου εγραψα και ακομα περιμενω απαντηση!!!


Έλα πατριδα επειδή έχω μια ip κάμερα και μου στέλνει παρα πολλά mail μάλλον διεγραψα το δικό σου και δεν το είδα αν δεν σου κάνει κόπο ξανά στειλε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #71325 από makedonas
Απαντήθηκε από makedonas στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

gatos20vt έγραψε: Και όμως είμαι σχεδόν σίγουρος οτι με τις ρυθμίσεις πλέον δεν μπορώ να απαλλαγώ από τα καρβουνάκια και αυτό γιατί έχω ξοδέψει πάρα πολλές ώρες παρακολουθώντας και δοκιμάζοντας οτι έχει προταθεί μέσα στο φόρουμ και όχι μόνο..
Διαπίστωσα οτι τα καρβουνάκια δημιουργούνται από τη μη σταθερή καυσή η οποία οφείλεται στο τάισμα... Δηλαδη ενώ έχω καλή φλόγα και δεν βγάζει καρνουνάκια μετά απο δύο τρία ταίσματα στο τέταρτο πχ δεν πέφτει αρκετή ποσότητα πελετ με αποτέλεσμα η φλόγα σχεδόν να μη φαινεται και στο επόμενο τάισμα να πέφτει διπλάσια ποσότητα με αποτέλεσμα να εκσφενδονίζονται τα καρβουνάκια...
Αυτά φεύγουν μόνο τη στιγμή του ταίσματος και μόνο αν δεν έχει καλή φλόγα....
Ο άξονας πως μπαίνει και με ποιο τρόπο βοηθάει?



Πίκρα κι εγώ με τις ώρες να κοιτάω τη φλόγα και να αλλάζω ρυθμίσεις,όταν δεν είχε καλή φλόγα τα έφτυνε σαν καραμέλες,το παράξενο είναι ότι τώρα με πολύ δυνατή φλόγα δεν φαίνεται να πετάει καρβουνάκια, όταν
όμως πάω να καθαρίσω βγάζω πάλι καρβουνάκια, σε καλύτερη μορφή βέβαια ( λίγο πιο εξασθενημένα..) με λίγο πούδρα που δεν είχα ποτέ!!

Αύριο περιμένω τα "τσακάλια"... υδραυλικοί-ηλεκτρολόγοι,τους είπα και για αναλυτή καυσαερίων και είπαν θα κοιτάξουν να βρουν.


@joe125

Γιώργο είναι κάτι που πρέπει να τους πω να προσέξουν?
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by makedonas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.280 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ