Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #70764 από gatos20vt
Απαντήθηκε από gatos20vt στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

joe125 έγραψε: για να μην έχεις καρβουνάκια κατά κύριο λόγο παίζει το t07 και ο αέρας στην σκάλα που τον έχετε ο ελκυσμός της καμινάδας και λίγο λιγότερο ο βαθμός καυσαερίων (η πολύ υψηλός η πολύ χαμηλός),σε αυτούς που έχουν προσπαθήσει αλλά πάλι έχουν καρβουνάκια τότε θα τα εξαλείψουν μόνο με αναλυτή καυσαερίων (ρυθμίζοντας τον από την αρχή)
όσο για τον άξονα στον κοχλία όπως είπε και ο φίλος xrysafis72 θα υπάρχει θέμα με το μοτέρ και το ρουλεμάν στο κάτω μέρος του κοχλία
κάποιος είχε πει ότι το έκανε αλλά ούτε εντυπώσεις μας είπε (αν λύθηκαν κάποια προβλήματα) αλλά ούτε πώς το έφτιαξε (υλικά και κόστος)αλλά ούτε κάποια φώτο έχει βάλει να το δούμε


με το t07 και τον αέρα δεν έχω καταφέρει τίποτα. Θερμοκρασία καυσαερίων έχω γύρω στους 150 βαθμούς και το μέγιστο που έχω δει είναι 190. Αυτή τη στιγμή από ρυθμίσεις το δουλεύω στη σκάλα 3 με t07 = 18 και 12 = 75 έχω πάλι καρβουνάκια αλλά μικρότερα σε μέγεθος σε σχέση με άλλες ρυθμίσεις.. Το κλαπέ το έχω στη μέση. καίω golden nuggets και δεν έχω καθόλου κλίνγκερ.
Σε σας το τάισμα είναι σταθερό?? σε μένα έχει σκαμπανεβάσματα να γυρνάει το μοτέρ και να μη ρίχνει καθόλου πελετ η να ρίχνει 2,3 σπιριά μόνο ή να το ρίχνει όλο μαζεμένο.... Μήπως έχω πρόβλημα με τον κοχλία??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #70783 από xrysafis72
Απαντήθηκε από xrysafis72 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

gatos20vt έγραψε:

joe125 έγραψε: για να μην έχεις καρβουνάκια κατά κύριο λόγο παίζει το t07 και ο αέρας στην σκάλα που τον έχετε ο ελκυσμός της καμινάδας και λίγο λιγότερο ο βαθμός καυσαερίων (η πολύ υψηλός η πολύ χαμηλός),σε αυτούς που έχουν προσπαθήσει αλλά πάλι έχουν καρβουνάκια τότε θα τα εξαλείψουν μόνο με αναλυτή καυσαερίων (ρυθμίζοντας τον από την αρχή)
όσο για τον άξονα στον κοχλία όπως είπε και ο φίλος xrysafis72 θα υπάρχει θέμα με το μοτέρ και το ρουλεμάν στο κάτω μέρος του κοχλία
κάποιος είχε πει ότι το έκανε αλλά ούτε εντυπώσεις μας είπε (αν λύθηκαν κάποια προβλήματα) αλλά ούτε πώς το έφτιαξε (υλικά και κόστος)αλλά ούτε κάποια φώτο έχει βάλει να το δούμε


με το t07 και τον αέρα δεν έχω καταφέρει τίποτα. Θερμοκρασία καυσαερίων έχω γύρω στους 150 βαθμούς και το μέγιστο που έχω δει είναι 190. Αυτή τη στιγμή από ρυθμίσεις το δουλεύω στη σκάλα 3 με t07 = 18 και 12 = 75 έχω πάλι καρβουνάκια αλλά μικρότερα σε μέγεθος σε σχέση με άλλες ρυθμίσεις.. Το κλαπέ το έχω στη μέση. καίω golden nuggets και δεν έχω καθόλου κλίνγκερ.
Σε σας το τάισμα είναι σταθερό?? σε μένα έχει σκαμπανεβάσματα να γυρνάει το μοτέρ και να μη ρίχνει καθόλου πελετ η να ρίχνει 2,3 σπιριά μόνο ή να το ρίχνει όλο μαζεμένο.... Μήπως έχω πρόβλημα με τον κοχλία??

δεν ριχνει σταθερα αλλα οχι μια να ριχνει τοσο λιγο και μετα τοσο πολυ σαν το δικο σου!!!εχεις καθαρισει ποτε τον κοχλια και το δοχειο που βαζεις το πελλετ?μηπως εχει μεσα στον κοχλεια και στον πατω του δοχειο υπολειματα απο το πελλετ(πριονιδι)?βγαλε τον κοχλια ,αδειασε το πελλτ απο μεσα και απο το δοχειο και βαλε καινουργιο.βαλε την εξοδο απο τον κοχλια καθετα (με την βοηθεια ενος αλφαδιου)την εξοδο οχι τον σωληνα που ειναι μεσα ο κοχλιας.το πελλετ που θα βγαλεις κοκκινιστο και βαλτο μεσα αφου καταναλωσει το καινουργιο.

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #70846 από kappas
Απαντήθηκε από kappas στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

kostasb έγραψε: Για σας και απο εμενα.Αυτην την σκαρα για τον p7 την εχετε δει? www.kadria.cz/products/rost-pro-horak-ferroli-sun-p7/
Σε τι μπορει να βοηθαει?


Πιστεύω κάτι τέτοιο να μας σώσει από το καθημερινό καθάρισμα διότι όταν κάνει καθαρισμό θα πετάει τα πιο πολλά έξω, ειδικά στον p12 που έχει ολόκληρο παραπέτι μπροστά :woohoo:
το σκέφτομαι από πέρσι αλλα δεν μπορώ να το φτιάξω :unsure:


Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by kappas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #70893 από xrysafis72
Απαντήθηκε από xrysafis72 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
πατριδα καππα ανοιξε και κανενα e-mail.απο περσι σου εγραψα και ακομα περιμενω απαντηση!!!

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #71049 από john gavan
Απαντήθηκε από john gavan στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

john gavan έγραψε:

mantzoumis έγραψε: joe125 γεια σου. Μπορείς να μας ξαναπείς για το t18.


Kαλημερα και καλη χρονια σε ολα τα Μελη του Φορουμ.

Ορμωμενος και γω για να τεσταρω τον Ρ-12 (σε πετραιολεβητα global 65xl θερμιδων) εβαλα σημερα το το t18 sto 1

Να αναφερω οτι στην αρχη που εβαλα τον Ρ 12 ειχα απογοητευθει απο το συνεχες Α01 αλλα μετα την επισκεψη του Στρατου(μονο που τον ειδε τρομαξε) συμπεραναμε οτι ηταν καθαρα θεμα τροφοδοσιας (εριχνε λιγο πελλετ) και η κλιση του σωληνα τροφοδοσιας διορθωθηκε στις 45μοιρες.

Φιλε joe125 οταν λες οτι ξεκιναει απο την 1η σκαλα εννοεις οτι αποφευγεται παντα η αρχικη εναυση και λειτουργει αναλογα με την θερμοκρασια των νερων (δηλ. εγω το υ1 το εχω στους 72 βαθμους, οταν πεσει 8β. και παειστους 64β. αυτοματα λειτουργει στην 1η σκαλα χωρις εναυση? δηλ. ειναι παντα αναμενος?)
Αυτο οπως το εχω καταλαβει ....ή οχι
ειναι αμεσοτητα στην θερμοκρασια των ζεστων νερων και λιγοτερη καταπονηση του καυστηρα.

ΟΙ ρυθμησεις μου στον Ρ-12 ειναι ολες οι εργοστασιακες με αλαγες στο
t03 apo 51 se 62 (Παραπανω αερας για ποιο γρηγορη εναυση)
t04 apo o8 se 10
t07 apo 12 se 14

kai ta u1 sto 72
u2 sto 05



μετα απο 2 ημερες το t18 στο 1 ,δεν ειδα διαφορα στο θεμα οικονομια πελλετ,αντιθετως μαλιστα.
Αντιθετα εχω πολυ ποιο ζεστα νερα χρησης απο το μποηλερ.
Τωρα εαν ειναι να μην κουραζω την φωτοαντισταση και να καιω 1 σακουλακι πελλετ την ημερα παραπανω το βλεπω καπως...

ferolli p-12 σε λεβητα clobal 65kw

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #71094 από joe125
Απαντήθηκε από joe125 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
αυτές τις μέρες έκανε και ποιο πολύ κρύο για αυτό και έχετε λίγο παραπάνω κατανάλωση

δεν είναι για την φωτοαντίσταση αλλά για την αντίσταση
σε μένα πχ είδα οικονομία μισό τσουβάλι με ένα ποιο κάτω η κατανάλωση όταν μπήκε το t18 στο 1 και έχω το κεφάλι μου ήσυχο μην μείνω από αντίσταση μες στο κρύο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.226 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ