Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #70439 από xrysafis72
Απαντήθηκε από xrysafis72 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

gatos20vt έγραψε: Πως γινεται να βγάζετε τόσο ωραία στάχτη... εγώ μόνο καρβουνάκια βγάζω... (sfl 5 sun p12)
Έχω διαβάσει τα πάντα και τα δοκίμασα όλα αλλά τίποτα... Τελικά πιστεύω οτι δεν μπορώ να τον ρυθμίσω όπως ο φίλος Μακεδονας λόγω του κοχλία.. Άλλες φορές ριχνει μεγάλη ποσότητα και άλλες πολύ λίγο... Ποιος είπε οτι έβαλε άξονα έτσι ώστε να γίνει πιο ομαλή αυτή η λειτουργία του?
Τι είναι και πως ακριβώς μπαίνει? υπάρχουν φωτό από κάποιον που το έκανε?? είναι η τελευταία μου ελπίδα να στρώσω τον λέβητα...
Και κάτι που ξέχασα να ρωτήσω είναι ο καθαρισμός του sfl 5 πέρα από τη σκούπα με τι άλλο προτείνετε να τον καθαρίζουμε? τι εργαλεία χρησιμοποιείται?

φιλε μου εγω πιστευω οτι με αξονα στον κοχλια μπορει να εχεις σταθεροτητα στην τροφοδοσια αλλα θα σου βγαλει αλλα προβληματα οπως,ο κοχλιας δεν θα εχει ανοχες μεσα στον σωληνα και θα εχεις φρακαρισματα του κοχλια θα ζοριζεις το μοτερ και η σκονη θα καθεται πανω στο ρουλεμανστο κατω μερος του αξονα του κοχλια που θα πιανει τον αξονα.τα καρβουνακια εγω πιστευω οτι ειναι απο την πολλη τροφοδοσια του πελλετ t07.αλλα μπορει να κανω και λαθος για μενα ποιο πολλες γνωσεις επανω στο αντικιμενο εχει ο joe 125.γιωργη λες να τραβιξω εξω την μπουκα απο τον λεβητα για να μην μου ερχεται η σταχτη τοσο κοντα στην πορτα του λεβητα.ο καυστηρα στο αλουμινιο κατω απο την γωνια τροφοδοσια ειναι σχετικα κρυος ,βαζεις το χερι ανετα και για πολλη ωρα,χλιαρος.

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #70478 από gatos20vt
Απαντήθηκε από gatos20vt στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Και όμως είμαι σχεδόν σίγουρος οτι με τις ρυθμίσεις πλέον δεν μπορώ να απαλλαγώ από τα καρβουνάκια και αυτό γιατί έχω ξοδέψει πάρα πολλές ώρες παρακολουθώντας και δοκιμάζοντας οτι έχει προταθεί μέσα στο φόρουμ και όχι μόνο..
Διαπίστωσα οτι τα καρβουνάκια δημιουργούνται από τη μη σταθερή καυσή η οποία οφείλεται στο τάισμα... Δηλαδη ενώ έχω καλή φλόγα και δεν βγάζει καρνουνάκια μετά απο δύο τρία ταίσματα στο τέταρτο πχ δεν πέφτει αρκετή ποσότητα πελετ με αποτέλεσμα η φλόγα σχεδόν να μη φαινεται και στο επόμενο τάισμα να πέφτει διπλάσια ποσότητα με αποτέλεσμα να εκσφενδονίζονται τα καρβουνάκια...
Αυτά φεύγουν μόνο τη στιγμή του ταίσματος και μόνο αν δεν έχει καλή φλόγα....
Ο άξονας πως μπαίνει και με ποιο τρόπο βοηθάει?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #70651 από kostasb
Απαντήθηκε από kostasb στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Για σας και απο εμενα.Αυτην την σκαρα για τον p7 την εχετε δει? www.kadria.cz/products/rost-pro-horak-ferroli-sun-p7/
Σε τι μπορει να βοηθαει?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #70671 από joe125
Απαντήθηκε από joe125 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
για να μην έχεις καρβουνάκια κατά κύριο λόγο παίζει το t07 και ο αέρας στην σκάλα που τον έχετε ο ελκυσμός της καμινάδας και λίγο λιγότερο ο βαθμός καυσαερίων (η πολύ υψηλός η πολύ χαμηλός),σε αυτούς που έχουν προσπαθήσει αλλά πάλι έχουν καρβουνάκια τότε θα τα εξαλείψουν μόνο με αναλυτή καυσαερίων (ρυθμίζοντας τον από την αρχή)
όσο για τον άξονα στον κοχλία όπως είπε και ο φίλος xrysafis72 θα υπάρχει θέμα με το μοτέρ και το ρουλεμάν στο κάτω μέρος του κοχλία
κάποιος είχε πει ότι το έκανε αλλά ούτε εντυπώσεις μας είπε (αν λύθηκαν κάποια προβλήματα) αλλά ούτε πώς το έφτιαξε (υλικά και κόστος)αλλά ούτε κάποια φώτο έχει βάλει να το δούμε
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": gatos20vt

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #70673 από joe125
Απαντήθηκε από joe125 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

kostasb έγραψε: Για σας και απο εμενα.Αυτην την σκαρα για τον p7 την εχετε δει? www.kadria.cz/products/rost-pro-horak-ferroli-sun-p7/
Σε τι μπορει να βοηθαει?

από ότι βλέπω στην φώτο αυτή η σχάρα έχει μεγαλύτερες ''τρύπες'' άρα μάλλον καλύτερη ροή αέρα στην σχάρα που συνεπάγεται καλύτερο καθαρισμό και καλύτερη καύση
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": gatos20vt

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #70714 από xrysafis72
Απαντήθηκε από xrysafis72 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
και εμενα ειναι ανοξιδοτο το σκαβακι.και το μανισιο μεσα στον καυστηρα και το δευτερο που παραγειλλα σαν ανταλακτικο.αλλα δεν ειναι το σχεδιο με της τρυπες το ιδιο με αυτο των πολωνων.

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.216 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ