Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #70132 από makedonas
Απαντήθηκε από makedonas στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Το σπίτι έχει θερμομόνωση στους τοίχους διογκωμένη πολυστερίνη,το μείον είναι ότι ο κάτω όροφος δεν είναι κλειστός με κουφώματα και κάνει ρεύμα,ο λέβητας είναι κάτω δεν ξέρω αν επηρεάζει την καύση,ο θερμοστάτης τώρα που κάνει πολύ κρύο ανά μία, μιάμιση ώρα.

Αυτό με τον αναλυτή καυσαερίων,πρέπει να φωνάξω κάποιον υδραυλικό? Υπάρχει περίπτωση να υπάρχει κάποιος εξειδικευμένος στους λέβητες ferroli στην περιοχή Θεσσαλονίκης?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #70172 από joe125
Απαντήθηκε από joe125 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

makedonas έγραψε: Το σπίτι έχει θερμομόνωση στους τοίχους διογκωμένη πολυστερίνη,το μείον είναι ότι ο κάτω όροφος δεν είναι κλειστός με κουφώματα και κάνει ρεύμα,ο λέβητας είναι κάτω δεν ξέρω αν επηρεάζει την καύση,ο θερμοστάτης τώρα που κάνει πολύ κρύο ανά μία, μιάμιση ώρα.

Αυτό με τον αναλυτή καυσαερίων,πρέπει να φωνάξω κάποιον υδραυλικό? Υπάρχει περίπτωση να υπάρχει κάποιος εξειδικευμένος στους λέβητες ferroli στην περιοχή Θεσσαλονίκης?

καυστηρατζή πρέπει να φωνάξεις
δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος στην Θεσσαλονίκη
γιατί από ότι το βλέπω μάλλον χάνεις πολύ θερμότητα από την καμινάδα
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": gatos20vt

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #70307 από xrysafis72
Απαντήθηκε από xrysafis72 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

xrysafis72 έγραψε:

joe125 έγραψε:

xrysafis72 έγραψε: γιωργο αρχησανε τα κρυα.το εργαλιο δουλευε μεχρι σημερα καλα στο uo4 με t07=39.σημερα με το κρυο οτι και να εκανα νερα δεν ανεβαζε!ανεβασα τροφοδοσια κατεβασα τροφοδοσια παπαλα!!!με της ιδιες ρυθμηση εβαλα uo5 και παει με 1000.
prntscr.com/ogsm9

τότε μια χαρά
από καρβουνάκια τι έχεις δει?
φλόγα πως τα πας?
τώρα με το κρύο θα δούμε τι κάνουν τα μηχανήματά μας :)

ολα πουδρα.
δεν μπορω να δω .δεν εχει προσβαση ο πετρελαιολεβητα.αλλα πρεπει να ειναι καλα,γιατι ολη η αποσταση του λεβητα ειναι 45 ποντους,η μπουκα μπαινει 15 ποντους μεσα.και η πολλη η σταχτη ειναι μπροστα στην πορτα ,μολις την ανοιγω πεφτη και σταχτη στο πατωμα.το βραδυ θα ανεβασω φωτο πριν των καθαρισω!!!

μετα απο 2 μερες που εχω να το καθαρισω.αυτα ειναι τα αποτελεσματα.γιωργο πολη σταχτη προστα στην πορτα.η σταχτη ειναι απο 75 κιλα πελλετ.

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by xrysafis72. Αιτία: συμπληρωμα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #70318 από joe125
Απαντήθηκε από joe125 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

xrysafis72 έγραψε:

xrysafis72 έγραψε:

joe125 έγραψε:

xrysafis72 έγραψε: γιωργο αρχησανε τα κρυα.το εργαλιο δουλευε μεχρι σημερα καλα στο uo4 με t07=39.σημερα με το κρυο οτι και να εκανα νερα δεν ανεβαζε!ανεβασα τροφοδοσια κατεβασα τροφοδοσια παπαλα!!!με της ιδιες ρυθμηση εβαλα uo5 και παει με 1000.
prntscr.com/ogsm9

τότε μια χαρά
από καρβουνάκια τι έχεις δει?
φλόγα πως τα πας?
τώρα με το κρύο θα δούμε τι κάνουν τα μηχανήματά μας :)

ολα πουδρα.
δεν μπορω να δω .δεν εχει προσβαση ο πετρελαιολεβητα.αλλα πρεπει να ειναι καλα,γιατι ολη η αποσταση του λεβητα ειναι 45 ποντους,η μπουκα μπαινει 15 ποντους μεσα.και η πολλη η σταχτη ειναι μπροστα στην πορτα ,μολις την ανοιγω πεφτη και σταχτη στο πατωμα.το βραδυ θα ανεβασω φωτο πριν των καθαρισω!!!

μετα απο 2 μερες που εχω να το καθαρισω.αυτα ειναι τα αποτελεσματα.γιωργο πολη σταχτη προστα στην πορτα.η σταχτη ειναι απο 75 κιλα πελλετ.

μια χαρά λεπτή πουδράτι στάχτη είναι
η στάχτη είναι ανάλογα το πέλετ,τι μάρκα πέλετ είναι αυτό(το ΡΖ είναι?)?πόσο της % λέει ότι αφήνει στάχτη πάνω στην σακούλα?
πάρε μια σκούπα στάχτης και θα είναι παιχνιδάκι το καθάρισμα
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by joe125.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #70360 από Artist_gr
Απαντήθηκε από Artist_gr στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Η μπούκα του καυστήρα δεν είναι πολύ μέσα? Δεν θα έπρεπε να είναι πρόσωπο με την πόρτα, όπως με τον προηγούμενο καυστήρα του λέβητα?
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Artist_gr.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #70426 από gatos20vt
Απαντήθηκε από gatos20vt στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Πως γινεται να βγάζετε τόσο ωραία στάχτη... εγώ μόνο καρβουνάκια βγάζω... (sfl 5 sun p12)
Έχω διαβάσει τα πάντα και τα δοκίμασα όλα αλλά τίποτα... Τελικά πιστεύω οτι δεν μπορώ να τον ρυθμίσω όπως ο φίλος Μακεδονας λόγω του κοχλία.. Άλλες φορές ριχνει μεγάλη ποσότητα και άλλες πολύ λίγο... Ποιος είπε οτι έβαλε άξονα έτσι ώστε να γίνει πιο ομαλή αυτή η λειτουργία του?
Τι είναι και πως ακριβώς μπαίνει? υπάρχουν φωτό από κάποιον που το έκανε?? είναι η τελευταία μου ελπίδα να στρώσω τον λέβητα...
Και κάτι που ξέχασα να ρωτήσω είναι ο καθαρισμός του sfl 5 πέρα από τη σκούπα με τι άλλο προτείνετε να τον καθαρίζουμε? τι εργαλεία χρησιμοποιείται?
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by gatos20vt.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.226 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ