Ο μύθος για τους πυρόλυσης...!!!

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72266 από agge72
Απαντήθηκε από agge72 στο θέμα Ο μύθος για τους πυρόλυσης...!!!
Για να σου μεινει κατι καλο και για να μην βαρεθης ωπος λες οχι μονο εσυ αλλα ολοι θα πρεπει τα μηχανηματα που επιλεγουμε να μην βαζουμε πρωτα απο ολα την τιμη γιατι ειμαι συγουρος πως και θα εχουμε μεγαλες καταναλωσεις και το καθαρισματους θα ειναι και δυσκολο και πολυ τακτικο.Βεβαια ασοψετε η κριση...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72267 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Ο μύθος για τους πυρόλυσης...!!!
@sot.p, μάλλον το δικό σου χωριό δεν έχει καμία σχέση με το δικό μου... Μπράβο σας πάντως!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72271 από sot.p
Απαντήθηκε από sot.p στο θέμα Ο μύθος για τους πυρόλυσης...!!!

DOOM_NX έγραψε: @sot.p, μάλλον το δικό σου χωριό δεν έχει καμία σχέση με το δικό μου... Μπράβο σας πάντως![/quote
Ευχαριστώ, ευχαριστώ, άντε και στα δικά σας :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72272 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Ο μύθος για τους πυρόλυσης...!!!

χρηστος8 έγραψε:

agge72 έγραψε: Λιγο δυσκολο ωμος η 5 τονοι πελλετ να ισοδυναμισουν με μονο 6.5 τονους ξυλα.Βεβαια μπωρει καποιος να αγοραση εναν τετοιο καλο λεβητα ξυλου γιατι μπωρει τα ξυλα να τα περνει σε πολυ καλες τιμες (αν υπαρχουν αδειες) Η ακομα αν εχει δενδρα.Υπαρχουν βεβαια και λεβητες ξυλου που ανα πασα στιγμη μπωρουν να δεκτουν και καυσταρα πελλετ η και ακομα αν λεω αν το πετρελαιο φτηνηνη να βαλουν και καυστηρα πετρελαιου και μαλιστα με πολυ καλους βαθμους αποδοσης.




Σε σπιτι 250m2 εκαιγε ο πελατης 3,5 τονους πετρελαιο ετησιως.

Με αποδεκτη αναλογια πετρελαιο - πελλετ 1 προς 2,2 θα ειχε το ιδιο σπιτι 7,7 τονους καταναλωση πελλετ.

Με 300 ευρω ο τονος (ουτε 250 - ουτε 350) οι 7,7 τονοι στοιχιζουν 2310 ευρω.

Ο πελατης επελεξε να βαλει ξυλολεβητα πυρολυσης 30kw με 90% αποδοση και 1000 αρη δοχειο αδρανειας.

Εκαψε 14 τονους ξερα ξυλα με τις ιδιες θερμοκρασιες στο σπιτι. Ακριβως 1 προς 4 με το πετρελαιο...και με εξαιρετικο λεβητα βεβαια.

Οι 14 τονοι ξυλα με τιμη 100 ευρω ο τονος (Βορεια Ελλαδα) ειναι 1400 ευρω.

Οικονομικοτερο ειναι το ξυλο σαφως.

Με πελλετ οι 7,7 τονοι, εγιναν 14 τονοι ξυλα... 82% μεγαλυτερη.

Οι 5 τονοι πελλετ για να γινουν 6,5 τονοι ξυλα σημαινει 30% διαφορα μεταξυ των δυο καυσιμων.

Δεν υπαρχει αυτο πουθενα.

Ρε Χρησταρα δεν τα βγαζω απ'το μυαλο μου τα νουμερα με τις θερμ. δυν. των ξυλων και πελλετ,ολο το ιντερνετ εχει εκατομυρια πινακες με τις αποδοσεις και ολοι τα ιδια νουμερα δινουν φιλε, το πελλετ στην καλυτερη εως απιθανη περιπτωση να εχει 5,2kw/kg και το στεγνο ξυλο με 15% υγρασια 4,2,ετσι δηλ. ουτε 25% διαφορα σε βαρος ξυλο δεν χρειαζετε για να παρει καποιος την ιδια θερμικη ισχυ απ'οτι θα επαιρνε χρησιμοποιοντας πελλετ φυσικα αν καιγονταν σε ιδιας αποδοσης μηχανηματα και τα δυο καυσιμα,γιατο λεω 5 τονοι πελλετ =6,25 ξυλο και το εβαλα και κυμπαρικα 6,5 τονους!
Το αναλογια 4 προς 1 που λες ξυλο με το πετρελαιο ειναι υπερβολη (με υγρο ξυλο ναι παιζει το 4 προς 1 οπως και με μαπα μηχανημα εσυ σιγουρα θα το ξερεις καλυτερα αυτο)φιλε και δεν εχω κανεναν λογο να σου πω ψεματα(σου εχω ανοιχτη προσκληση οποτε περνας απο την περιοχη για καφεδακι,τσιπουρο ,ουσκακι οτι γουσταρεις να το δεις και απο κοντα και να τα πουμε) γιατι με τον ταπεινο μου Βουλγαρο και φετινα ξυλα(στεγνα ομως με λιγοτερο απο 20% υγρασια)) εγω βλεπω αναλογια λιγοτερο απο 3 προς 1.
Επισης λες οτι οι 14 τονοι του πελατη σου πιο πανω του στοιχισαν 1400 ευρω και αυτο ειναι λαθος για μενα φιλε ,οι 14 τονοι με 100 ευρω ο τονος οταν αγοραστηκαν αυτα τα ξυλα αποκλειετε να ειχαν λιγοτερο απο 35-40% υγρασια αρα τωρα που στεγνωσαν λεμε και θεωρουνται στεγνα γ@ματα ξυλα με 15-20% υγρασια ειναι 800 κιλα προς 100 ευρω σημερα που μιλαμε αρα αν αγοραζε 14 τονους θεοστεγνο ξυλο με 15-20%υγρασια ο πελατης θα του κοστιζαν 1750 ευρω,εγω ετσι τα υπολογιζω δηλ. και δεν ειμαι ελαστικος επενατι στο ξυλο!
nuke.biomasstradecentres.eu/Portals/0/D2...0HANDBOOK_BTC_EN.pdf
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72273 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Ο μύθος για τους πυρόλυσης...!!!

χρηστος8 έγραψε:
Σε σπιτι 250m2 εκαιγε ο πελατης 3,5 τονους πετρελαιο ετησιως.

Με αποδεκτη αναλογια πετρελαιο - πελλετ 1 προς 2,2 θα ειχε το ιδιο σπιτι 7,7 τονους καταναλωση πελλετ.

Με 300 ευρω ο τονος (ουτε 250 - ουτε 350) οι 7,7 τονοι στοιχιζουν 2310 ευρω.

Ο πελατης επελεξε να βαλει ξυλολεβητα πυρολυσης 30kw με 90% αποδοση και 1000 αρη δοχειο αδρανειας.

Εκαψε 14 τονους ξερα ξυλα με τις ιδιες θερμοκρασιες στο σπιτι. Ακριβως 1 προς 4 με το πετρελαιο...και με εξαιρετικο λεβητα βεβαια.

Οι 14 τονοι ξυλα με τιμη 100 ευρω ο τονος (Βορεια Ελλαδα) ειναι 1400 ευρω.

Οικονομικοτερο ειναι το ξυλο σαφως.

Με πελλετ οι 7,7 τονοι, εγιναν 14 τονοι ξυλα... 82% μεγαλυτερη.

Οι 5 τονοι πελλετ για να γινουν 6,5 τονοι ξυλα σημαινει 30% διαφορα μεταξυ των δυο καυσιμων.

Δεν υπαρχει αυτο πουθενα.

Όσον αφορά το πέλλετ κάνεις θεωρητικό υπολογισμό.
Όσον αφορά το ξύλο παίρνεις κατανάλωση από πραγματικά δεδομένα.

Αν έκανες τον ίδιο (θεωρητικό) υπολογισμό άλλα νούμερα θα έβγαιναν.
Εκτός αν κάνω κάπου λάθος εγώ
3500 λίτρα πετρέλαιο επί 11,9 (θερμογόνος δύναμη πετρελάιου) επί 95% απόδοση = 39500 kwh
πέλλετ θερμογόνος δύναμη 5,2 και απόδοση 90%. Αρα για τις 39500 kwh ήθελε 8440 κιλά πέλλετ με 300 ο τόνος = 2530 ευρώ
ξερό ξύλο θερμογόνος δύναμη 4, απόδοση (θεωρητικά του πυρολησης που έβαλε) 90%. Αρα για τις 39500 kwh ήθελε 10972 κιλά ξερά ξύλα. με 130 (τιμή για ξερά ξύλα στην αρχή της σεζόν) = 1426 ευρώ
Αν η απόδοση είναι 80% τότε ήθελε 12340 κιλά = 1600 ευρώ

Πάντως όσον αφορα τις ποσότητες (με τον ανωτέρο θεωρητικό υπολογισμό που ρωτάω αν έχω κάπου λάθος)
3500 λίτρα πετρέλαιο = 8440 κιλά πέλετ = 10972 κιλά ξερά ξύλα (Σε μηχάνημα 90% απόδοσης) = 12340 κιλά ξερά ξύλα (Σε μηχάνημα 80% απόδοσης)


Τώρα γιατί έκαψε 14 τόννους?
ίσως τα ξύλα δεν ήταν ξερά. Ακόμα και στην βόρεια ελλάδα ( νομίζω) με 10 σέντσ τα ξύλα που πωλούνταν δεν ήταν περσινά.
ίσως δεν ειχε 3,5 τόνους κατανάλωση πετρέλαιο.
ίσως είχε πιο πολύ ζέστη.
ίσως δεν έχει 90% αποδοση
Δεν ξέρω.
Edit Τώρα που το ξαναβλέπω τελικά στο πόσο ξερά ήταν τα ξύλα πρέπει να παίχτηκε.
εγώ υπολόγισα 11 τόνους με 130 ο τόνος τα ξερά ξύλα (τιμή που ξέρω αρχή σεζόν για βόρεια Ελλάδα) = 1400 ευρώ.
Ο φίλος αγόρασε 14 τόνους με 100 σεντς ο τόνος = 1400 ευρώ.
Τάλε κουάλε.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72294 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Ο μύθος για τους πυρόλυσης...!!!

LEONAS έγραψε:

kosmidis80 έγραψε:

LEONAS έγραψε: Μια χαρα το ανοιξα το θεμα Παναγιωτη γιατι πολλοι που
θελουν να βαλουν πυρολυσης ακουνε διαφορους ασχετους οτι
θα πρεπει να καινε ξερα ξυλα και τους ψηνουν να παρουν ενα
καραμπαμπα για να καινε υγρα ξυλα.


Ε, αμα δωσεις λινκ η βεβαιωση των Σουηδων οτι μπορω να καιω ξυλα με 35-40 % υγρασια χωρις προβλημα και θα αποδιδει τοτε να αγορασω εναν...




Δεν μιλησα για Σουηδους φιλε μου και δεν καταλαβαινω την αντιδραση
σου.



Μιλησες ομως για ασχετους που λενε οτι θα πρεπει να καινε ξερα ξυλα και τους ψηνουν να αγορασουν καραμπαμπα.

Καλημερα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ