Ο μύθος για τους πυρόλυσης...!!!

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72209 από spyroskosmas
Απαντήθηκε από spyroskosmas στο θέμα Ο μύθος για τους πυρόλυσης...!!!

DOOM_NX έγραψε: Δηλαδή αυτός στο χωριό δεν έχει δικαίωμα στο λιγότερο καθάρισμα, στο αραιότερο γέμισμα και στη μεγαλύτερη απόδοση;


Τη γνώμη μου εκφράζω. Αν σκεφτείς όμως ότι ο άνθρωπος του χωριού είναι σχεδόν μονίμως κοντά στο σπίτι, δουλεύει εκεί κοντά, κινείται εκεί κοντά, τότε είναι σαφώς πιο εύκολο το ξύλο από τον άνθρωπο της πόλης. Τόσο εύκολο, όσο το πέλλετ για τον τελευταίο. Ασφαλώς όμως οποιοσδήποτε έχει κάθε δικαίωμα να κάνει οτιδήποτε, ειδικά με τα λεφτά του.

Η απογοήτευση λόγω κακής ποιότητας διαρκεί περισσότερο από την ικανοποίηση λόγω χαμηλής τιμής

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72231 από sot.p
Απαντήθηκε από sot.p στο θέμα Ο μύθος για τους πυρόλυσης...!!!
Επίσης να προσθέσω ότι ο άνθρωπος του χωριού έχει και δωρεάν ξύλα στις περισσότερες των περιπτώσεων.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72233 από LEONAS
Απαντήθηκε από LEONAS στο θέμα Ο μύθος για τους πυρόλυσης...!!!

kosmidis80 έγραψε:

LEONAS έγραψε: Μια χαρα το ανοιξα το θεμα Παναγιωτη γιατι πολλοι που
θελουν να βαλουν πυρολυσης ακουνε διαφορους ασχετους οτι
θα πρεπει να καινε ξερα ξυλα και τους ψηνουν να παρουν ενα
καραμπαμπα για να καινε υγρα ξυλα.


Ε, αμα δωσεις λινκ η βεβαιωση των Σουηδων οτι μπορω να καιω ξυλα με 35-40 % υγρασια χωρις προβλημα και θα αποδιδει τοτε να αγορασω εναν...




Δεν μιλησα για Σουηδους φιλε μου και δεν καταλαβαινω την αντιδραση
σου.

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72235 από LEONAS
Απαντήθηκε από LEONAS στο θέμα Ο μύθος για τους πυρόλυσης...!!!

kosmidis80 έγραψε: Εσυ τι πιστευεις???

Ας θεσω και εγω καιρια ερωτηματα:

1)Οι κατασκευαστες λες να εχουν κανενα λογο η συμφερον να τονίζουν οτι χρειαζονται κατω των 20% υγρασια στα ξυλα?
2)Πυρολυση η αεροποιηση μηπως νοειται διαδικασια σε απουσια νερου και με οσο το δυνατον πιο μικρα ποσοστα Ο2???
3)Οι εμποροι μηπως ξερουν περισσοτερα απ οτι οι κατασκευαστες και λενε οτι καινε τα παντα, με οτι υγρασια να ναι?
4)Εχει δει κανεις να δουλευει σωστα λεβητας πυρολυσης με 35+ % υγρασια στο ξυλο?




Εσυ εχεις δει να δουλευει γενικα ξυλολεβητας και να εχει αποδωση με
ξυλα 35% με 40% υγρασια ??

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72236 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Ο μύθος για τους πυρόλυσης...!!!

dimlyk έγραψε: την ευκολια των πελλετ θελω να μου πεις παναγιωτη :cheer:

Σοβαρά τώρα; Το ξύλο θέλει πολύ περισσότερο χώρο από το πέλλετ. Πρέπει να το αγοράσεις καλοκαίρι. Να το σχίσεις. Να το στοιβάξεις να ξεραθεί. Να τροφοδοτείς τουλάχιστον μια φορά τη μέρα το λέβητα. Θέλεις οπωσδήποτε δοχείο αδράνειας. Και το σημαντικότερο: δεν υπάρχει η έννοια της αυτόματης ελεγχόμενης τροφοδοσίας. Δυνητικά το πέλλετ προσφέρει την ίδια άνεση με το πετρέλαιο, απλά χρειάζεται περισσότερο χώρο.

sot.p έγραψε: Επίσης να προσθέσω ότι ο άνθρωπος του χωριού έχει και δωρεάν ξύλα στις περισσότερες των περιπτώσεων.

Συγγνώμη, το ότι κάποιος έχει σπίτι σε χωριό τον κάνει αυτόματα αγρότη, κτηνοτρόφο και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο; Έχετε την εντύπωση ότι στα χωριά του 2013 πηγαίνουν όλοι να μαζέψουν ξύλα απ'το ποτάμι; Είστε γελασμένοι... Μπορεί στα αποκομμένα ορεινά χωριά να ζουν παραδοσιακά, αλλά σ'αυτά που είναι κοντά στα αστικά κέντρα, κανείς δεν τα κάνει αυτά. Πλέον οι άνθρωποι εργάζονται στην πόλη, αλλά προτιμούν να μένουν στο χωριό. Ας κάνουν 15 λεπτά παραπάνω να φτάσουν στη δουλειά τους. Αυτός ο εργαζόμενος, αμφιβάλω αν έχει το χρόνο και την όρεξη να κατέβει να μαζέψει και να σκίσει ξύλα...
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72239 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Ο μύθος για τους πυρόλυσης...!!!

DOOM_NX έγραψε:

dimlyk έγραψε: την ευκολια των πελλετ θελω να μου πεις παναγιωτη :cheer:

Σοβαρά τώρα; Το ξύλο θέλει πολύ περισσότερο χώρο από το πέλλετ. Πρέπει να το αγοράσεις καλοκαίρι. Να το σχίσεις. Να το στοιβάξεις να ξεραθεί. Να τροφοδοτείς τουλάχιστον μια φορά τη μέρα το λέβητα. Θέλεις οπωσδήποτε δοχείο αδράνειας. Και το σημαντικότερο: δεν υπάρχει η έννοια της αυτόματης ελεγχόμενης τροφοδοσίας. Δυνητικά το πέλλετ προσφέρει την ίδια άνεση με το πετρέλαιο, απλά χρειάζεται περισσότερο χώρο.

καλα τα λες ...αλλα το ξυλακι δεν στα σπαει με τις ρυθμισεις :evil: ...μια χαρουλα καιγεται ακομα και με 30% υγρασια (που να δεις τι καιει το τζακι μου ) ... :woohoo:


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ