Ο μύθος για τους πυρόλυσης...!!!

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72158 από NIKOLASPSARAS
Απαντήθηκε από NIKOLASPSARAS στο θέμα Ο μύθος για τους πυρόλυσης...!!!
Καλησπέρα άσχετο με το θέμα αλλά κοντεύω να σκάσω και είδα φως και μπήκα

Εχω ενα ΑΤΜΟΣ 50η με δοχείο αδρανείας 1000 και ενώ ο λέβητας δείχνει θερμοκρασία 80 βαθμούς το ladomat πάνω αριστερά και κάτω αριστερά 80 βαθμούς,το θερμόμετρο κάτω δεξια του ladomat ειναι κολλημένο στους 40 βαθμούς ειναι μάλλον τα επιστρεφόμενα απο το μπάφερ και το μπάφερ με βία 50 και μετά απο λίγο πάει και αυτό 40
Στό δέ σπίτι δεν μπορούμε να ανεβούμε τα 20 δουλεύει συνέχεια ο ανεμιστήρας και καίω αρκετά ξύλα
Εδώ θέλω να πώ οτι δούλευε σωστά και δεν υπήρχε πρόβλημα για μία μέρα που αλλάξε ο υδραυλικός την σύνδεση στα επιστρεφόμενα αλλά την επόμένη στράβωσε πραγματικά τα εχω πάιξει και εχω και την καθημερινη γρίνια της γυναίκας δηλαδή χειρότερα δεν γίνετε Παίδες την βοήθεια σας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72162 από spyroskosmas
Απαντήθηκε από spyroskosmas στο θέμα Ο μύθος για τους πυρόλυσης...!!!
Να πω κι εγώ τη γνώμη μου...
Τα χωριά που είναι κοντά σε δάση ή έχουν πρόσβαση σε ξύλα, πρέπει να καίνε ξύλο. Με οργανωμένη όμως υλοτομία, όπως γινόταν παλιά (οι σημερινοί 60άρηδες και άνω καταλαβαίνουν τι εννοώ).
Οι πόλεις πρέπει να οδηγηθούν σε λύσεις πέλλετ.
Για το θέμα που ξεκίνησε ο Leonas. Σε όλα τα μηχανήματα καύσης ξύλου (λέβητας πυρόλυσης, απλός λέβητας, τζάκι, σόμπα ), οι κατασκευαστές λένε ΣΤΕΓΝΟ ΞΥΛΟ.
Αλήθεια υπάρχουν πολλοί εδώ που πιστεύουν πως ο πυρολυτικός ξυλολέβητας χρειαζεται στεγνό ξύλο, ενώ η σόμπα νερού όχι;
Όσοι έχετε μηχανήματα ξύλου κάψτε στεγνά ξύλα για να :
1. Έχετε απόδοση στις συσκευές σας
2. Να ελαχιστοποιήσετε τον καπνό στα σπίτια σας (όσοι έχετε σόμπες)
3. Να αραιώσετε τα διαστήματα καθαρισμού των καμινάδων σας
4. Να χαρείτε τα μηχανήματά σας αρκετά χρόνια.

Η απογοήτευση λόγω κακής ποιότητας διαρκεί περισσότερο από την ικανοποίηση λόγω χαμηλής τιμής

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72164 από spyroskosmas
Απαντήθηκε από spyroskosmas στο θέμα Ο μύθος για τους πυρόλυσης...!!!

NIKOLASPSARAS έγραψε: Εχω ενα ΑΤΜΟΣ 50η με δοχείο αδρανείας 1000 και ενώ ο λέβητας δείχνει θερμοκρασία 80 βαθμούς το ladomat πάνω αριστερά και κάτω αριστερά 80 βαθμούς,το θερμόμετρο κάτω δεξια του ladomat ειναι κολλημένο στους 40 βαθμούς ειναι μάλλον τα επιστρεφόμενα απο το μπάφερ και το μπάφερ με βία 50 και μετά απο λίγο πάει και αυτό 40
Στό δέ σπίτι δεν μπορούμε να ανεβούμε τα 20 δουλεύει συνέχεια ο ανεμιστήρας και καίω αρκετά ξύλα


Το Laddomat πάνω δείχνει θερμοκρασία λέβητα, κάτω και προς το μέρος του λέβητα δείχνει θερμοκρασία επιστροφών, και κάτω και προς το μέρος του δοχείου δείχνει θερμοκρασία δοχείου.
Έλεγξε αν τα βανάκια πάνω του είναι ανοιχτά, και αν έχει συνδεθεί κανονικά (δείχνει βέλη).
Κλείσε τους θερμοστάτες, να δεις αν ζεσταίνεται το δοχείο. Με το λέβητά σου σε λιγότερο από μία ώρα πρέπει να δεις θερμοκρασίες δοχείου 80 πάνω-κάτω.
Αφού ζεσταθεί το δοχείο, άνοιξε τους θερμοστάτες.

Η απογοήτευση λόγω κακής ποιότητας διαρκεί περισσότερο από την ικανοποίηση λόγω χαμηλής τιμής

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72189 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Ο μύθος για τους πυρόλυσης...!!!

spyroskosmas έγραψε: Να πω κι εγώ τη γνώμη μου...
Τα χωριά που είναι κοντά σε δάση ή έχουν πρόσβαση σε ξύλα, πρέπει να καίνε ξύλο. Με οργανωμένη όμως υλοτομία, όπως γινόταν παλιά (οι σημερινοί 60άρηδες και άνω καταλαβαίνουν τι εννοώ).
Οι πόλεις πρέπει να οδηγηθούν σε λύσεις πέλλετ.

Καλά αυτή η αντιστοίχιση δεν είναι καθόλου δίκαια. Συγκρίνεις την ευκολία των ρευστών (πετρέλαιο, πέλλετ) με τα ξύλα;

Δηλαδή αυτός στο χωριό δεν έχει δικαίωμα στο λιγότερο καθάρισμα, στο αραιότερο γέμισμα και στη μεγαλύτερη απόδοση;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72198 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Ο μύθος για τους πυρόλυσης...!!!
την ευκολια των πελλετ θελω να μου πεις παναγιωτη :cheer:


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72202 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Ο μύθος για τους πυρόλυσης...!!!

agge72 έγραψε: Λιγο δυσκολο ωμος η 5 τονοι πελλετ να ισοδυναμισουν με μονο 6.5 τονους ξυλα.Βεβαια μπωρει καποιος να αγοραση εναν τετοιο καλο λεβητα ξυλου γιατι μπωρει τα ξυλα να τα περνει σε πολυ καλες τιμες (αν υπαρχουν αδειες) Η ακομα αν εχει δενδρα.Υπαρχουν βεβαια και λεβητες ξυλου που ανα πασα στιγμη μπωρουν να δεκτουν και καυσταρα πελλετ η και ακομα αν λεω αν το πετρελαιο φτηνηνη να βαλουν και καυστηρα πετρελαιου και μαλιστα με πολυ καλους βαθμους αποδοσης.




Σε σπιτι 250m2 εκαιγε ο πελατης 3,5 τονους πετρελαιο ετησιως.

Με αποδεκτη αναλογια πετρελαιο - πελλετ 1 προς 2,2 θα ειχε το ιδιο σπιτι 7,7 τονους καταναλωση πελλετ.

Με 300 ευρω ο τονος (ουτε 250 - ουτε 350) οι 7,7 τονοι στοιχιζουν 2310 ευρω.

Ο πελατης επελεξε να βαλει ξυλολεβητα πυρολυσης 30kw με 90% αποδοση και 1000 αρη δοχειο αδρανειας.

Εκαψε 14 τονους ξερα ξυλα με τις ιδιες θερμοκρασιες στο σπιτι. Ακριβως 1 προς 4 με το πετρελαιο...και με εξαιρετικο λεβητα βεβαια.

Οι 14 τονοι ξυλα με τιμη 100 ευρω ο τονος (Βορεια Ελλαδα) ειναι 1400 ευρω.

Οικονομικοτερο ειναι το ξυλο σαφως.

Με πελλετ οι 7,7 τονοι, εγιναν 14 τονοι ξυλα... 82% μεγαλυτερη.

Οι 5 τονοι πελλετ για να γινουν 6,5 τονοι ξυλα σημαινει 30% διαφορα μεταξυ των δυο καυσιμων.

Δεν υπαρχει αυτο πουθενα.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ