Κάνουμε πραγματική οικονομία με ξύλο και pellet;

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62639 από valsam
Με το πετρελαιο ηθελα με αυτες τις εξωτερικες θερμοκρασιες(10ανωτερη και 2 κατωτερη) 12-15 λιτρα ημερισιος(20-21 θερμοκρασια σπτιου) με ξυλο τωρα και μεγαλυτερες εσωτερικες (22-23)θελω μαξιμουμ 40 κιλα ξυλο την ημερα(και παρα πολλα εβαλα κανονικα ειναι 30 με 35 τα κιλα),παιζει ρολο και η μονωση που εβαλα μαλλον,με πετρελαιο θα ηθελα 15 με 20 ευρω ενω με το ξυλο τωρα θελω 5,5 ευρω (υπολογισα και την απωλεια της υγρασιας 20% στην τιμη αγορας,δηλ. με 110 δεν αγορασα τονο αλλα 800 κιλα),πραγματικη οικονομια προς το παρον δινω το ενα τριτο των χρηματων απ'ότι με πετρελαιο,του χρονου με ξυλο αγορασμενο με 75-80 ευρω ο τονος (εκει πιστευω θα παιζουν οι τιμες Απριλιο -Μαιο απο εξωτερικο) θα παω στο 1/4 των χρηματων απ'ότι με πετρελαιο δηλ 75% οικονομικοτερα!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": lucky4444, sefis

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62641 από Fokion

DOOM_NX έγραψε:

N1k0s έγραψε:

DOOM_NX έγραψε: Βλέπουμε δηλαδή ότι σήμερα μπορούμε να μιλάμε για οικονομία 30% με 55%, ή ακόμη λιγότερο με αρύθμιστα μηχανήματα στα οποία δεν έχει γίνει ούτε μία μέτρηση καυσαερίων. Σε καμία περίπτωση, όμως, δε μιλάμε για 70% όσον αφορά στο πέλλετ.


Κι όμως , στην δική μου περίπτωση χωρίς να υπολογίζω το ρεύμα έφτασα και το 90% στις πραγματικές ώρες , και σε αναγωγή στο 60% , αφού δεν είναι το ίδιο καλοριφέρ κεντρικής θέρμανσης και αερόθερμη σόμπα.
Εκαψα 720 ώρες με την σόμπα 2,5 τόννους
με τιμή 0,8 το πετρέλαιο ήταν 3 ευρώ την ώρα ήτοι 2200 ευρώ
με τιμή 0,28 μέσο όρο ( αγόραζα κάθε 5-10 μέρες ) ήτοι 700
με αυτά τα ποσά είχα 70% οικονομία , με περισσότερη ζέστη στο σαλόνι ( εως 27 βαθμούς κελσίου ) και ελάχιστο 21 στα δωμάτια. Προσθέντοντας και το ρεύμα , πάω στο 60%

Συγγνώμη τι ακριβώς συγκρίνεις; Λέβητα με σόμπα; Η σωστή σύγκριση θα ήταν αερόθερμη σόμπα πετρελαίου με αερόθερμη σόμπα πέλλετ...


με οτι εχεις συγκρινεις.... και με οτι υποχωρησεις εχεις κανει προφανως.....

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62747 από DOOM_NX

Fokion έγραψε: με οτι εχεις συγκρινεις.... και με οτι υποχωρησεις εχεις κανει προφανως.....

Ναι αλλά πηγαίνοντας από κεντρική σε τοπική θέρμανση, δεν έχει νόημα να βγεις να πεις ότι το τάδε κάυσιμο είναι 90% φθηνότερο...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62764 από Fokion
οχι εχει νοημα να πω οτι τωρα ξοδευω 90% λιγοτερα...

κι ΑΥΤΟ ειναι που μετραει
τι μενει τι φευγει απο την τσεπη

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62781 από DOOM_NX

Fokion έγραψε: οχι εχει νοημα να πω οτι τωρα ξοδευω 90% λιγοτερα...

κι ΑΥΤΟ ειναι που μετραει
τι μενει τι φευγει απο την τσεπη

Οκέι...

Κι εγώ φέτος ανάβω μόνο το ένα σώμα στο σαλόνι δίπλα από το PC που έχω πάρει αγκαλιά και κάνω 140% οικονομία γιατί μου πληρώνει το πετρέλαιο ο καινούριος έρωτας της μάνας μου. Αυτό δεν πάει να πει ότι το πετρέλαιο έχει φθηνύνει σαν καύσιμο ούτε ότι κάνω οικονομία λόγω καυσίμου... Και αν δεν απατώμαι αυτό συζητάμε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62782 από ΘΕΟΔΟΣΗΣ
Κάντε εσείς τον υπολογισμό, πόσο οικονομία έκανε κάποιος πέρσι, που αν συνέχιζε με τον λέβητα πετρελαίου θά 'θελε 3600-3700 λίτρα, ενώ με το νέο πελλετολέβητα έκαψε 7,7 τόννους πέλλετ προς 230 ευρώ τον τόννο. Επίσης το ίδιο παράδειγμα για φέτος με το πέλλετ αγορασμένο 278 ο τόννος ( από δική μου αμέλεια έχασα την τιμή που ήταν 263 ευρώ)...
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by ΘΕΟΔΟΣΗΣ. Αιτία: Διόρθωση τιμής

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.245 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ