Κάνουμε πραγματική οικονομία με ξύλο και pellet;

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63431 από lucky4444
Επειδη εχω ανοιξει και σχετικο θεμα με αυτο,αντιλαμβανομαι οτι με επιτιθεστε με τροπο για αυτα που σκεφτομαι.Αντι να ψαχτειτε επιτιθεστε...
Αν θες ας πουμε οτι δεν μπορουν να βαλουν φορο στο ξυλο.
Αν και πολιτικοι που εχουν καταργησει το Συνταγμα δε νομιζω να κολωσουν σε αυτο..αλλα λεμε πως οκ δε γινεται κατι τετοιο.
Δε μπορουν να βαλουν ειδικο φορο στα σπιτια που ειναι σε χαμηλο ενεργειακο πιστοποιητικο;
Δε μπορουν να πουν οτι οσοι εχουν ξυλολεβητες ρυπαινουν το περιβαλλον οσο υπερσυγχρονοι κι αν ειναι και οτι με βαση αυτο θα απαγορεψουν στις πολεις τετοια μηχανηματα η να βαλουν εξτρα φορο σε αυτους που προλαβαν να τα αγορασουν;
Δε κολλαμε στο αν ανεβει το ξυλο ,η τιμη του αλλα γενικα ολη την φαση με την εναλακτικη θερμανση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63432 από dimlyk

lucky4444 έγραψε: Εεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!!!!!
dimlyk τι 300 ευρω;;;
γιατι;
πως;
θα με αρρωστησετε...


γιατι το πετρελαιο τ αγορασα περσυ :P :cheer:


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63433 από lucky4444
ε και παλι ποσο σου χρειαζεται για ολο τον χειμωνα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63436 από dimlyk
θα δειξει ... σε διαμερισμα μενω και ειναι η πρωτη χρονια με μισοανεξαρτητη θερμανση οποτε υπολογισα κανα τονο


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63441 από χρηστος8

lucky4444 έγραψε: εχω μια φιλη η οποια μενει Κρητη...
Περσυ ολο το χειμωνα λεει εδωσαν για πετρελαιο 500 ευρω....
Οταν την ειπα οτι εγω εδωσα 2500...γελουσε...
Και εχω παθει πολιτισμικο σοκ! Ακου 500 ευρω ολο τον χειμωνα!!!!!




Για να χαλαρωσουμε λιγο που να ακουσετε κι αυτο...

Πηγα τον Μαιο σε ενδιαφερομενο για λεβητα πελλετ στην Καλαμαρια Θεσσαλονικης.

Ειχε καταληξει να βαλει Αυστριακο αυτοκαθαριζομενο λεβητα των 7,5 χιλιαδων ευρω.

Βλεπω το διαμερισμα, και βγαζω κοστολογια για καμιναδα μονωμενη απο τον 2ο οροφο μεχρι ταρατσα 6ου οροφου (χρειαζοταν και σκαλωσια απο κατω μεχρι 6ο οροφο).

Τοποθετηση λεβητα σε κλειστο χωρο 1 μετρο απο μπαλκονι μαζι με τα υλικα, εργατικα, καμιναδα, ηλεκτρολογο...να μην το πολυλογω συνολο βγηκε ενα κοστουμι αν θυμαμαι 11000 ευρω.

ΟΚ. απο πελατη...να το προχωρησουμε με την μια :woohoo:

Τον ρωταω, ποσο πετρελαιο καις;;; δεν απανταει...τον ξαναρωταω, αποφευγει να μου πει.

Ρε π@υστη μου λεω τι γινεται...μετα απο επιμονες προσπαθειες μου λεει 350 ευρω!!!

Λεω τι 350 ευρω...το μηνα;;; ποιο μηνα, τον χρονο μου λεει καιω 350 ευρω πετρελαιο...50 ευρω το μηνα δηλαδη :woohoo: .

Το διαμερισμα συνορευει απο τρεις μεριες με αλλα διαμερισματα και μονο νοτια εχει μπαλκονι.

Καλα κουφωματα, ζεστο απο κατω, ζεστο απο πανω, ζεστο στις τρεις μεριες που συνορευει με αλλα διαμερισματα, πολυ μικρες αναγκες θερμανσης.

Εμεινα αφωνος κανα λεπτο...αφου συνηλθα του ειπα το καλο...να δουμε σε ποσα χρονια θα κανεις αποσβεση τα χρηματα που θα δαπανησεις.

Μου λεει τα μετρησα, με 350 λιτρα θα χρειαστω το πολυ 750 κιλα πελλετ, δηλαδη 225 ευρω ετησιως ενω τα 350 λιτρα αν παει το πετρελαιο 1,5 το λιτρο θα δωσω 530 ευρω περιπου.

Αρα του λεω χοντρικα 300 ευρω οικονομια ετησιως...κανω με το κομπιουτερακι την πραξη και αποσβεση σε 36,7 χρονια :woohoo:

Ομολογω οτι ηταν ενημερος γι αυτα, δεν με ενδιαφερει η αποσβεση μου λεει, θελω να ειμαι ανεξαρτητος στην θερμανση απο την υπολοιπη οικοδομη κι ας μην κανω αποσβεση ποτε.

Καπου εκει η συζητηση ελαβε τελος, αν και του ειπα για καποια αλλη λυση οπως κλιματιστικο η σομπα πελλετ μου τα απορριψε ασυζητιτη...ιδιαιτερος πελατης αναμφιβολα, τι να πεις.

Τελικα δεν προχωρησε η δουλεια...δεν την τολμησε μαλλον.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63443 από lucky4444
χρηστος8...
Αυτος ο τυπος εχει δικαιωμα ψηφου σε εκλογες;;;;;;;;;;;
Πες μου που μενει........
:sick:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΘΕΟΔΟΣΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.099 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ