Φήμη: οι ξυλολέβητες θα φορολογούνται έξτρα... τι λέτε;

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60861 από ryanph69
Φίλτατε “dimlyk”,

Νομίζω ότι η απόφαση για το χαράτσι της ΔΕΗ ήταν σαφής και υπέρ εμάς. Κατά πρώτον η προσφυγή έγινε για να φύγει το χαράτσι πάνω από το λογαριασμό της ΔΕΗ και να μην σου κόβουν το ρεύμα αν δεν μπορείς να το πληρώσεις. Η απόφαση που βγήκε λέει ότι θα παραμείνει πάνω στο λογαριασμό της ΔΕΗ αλλά όποιος δεν θέλει να το πληρώσει δεν θα το πληρώνει πλέον μέσω της ΔΕΗ νόμιμα. Αυτό κατάλαβα από τα λίγα που άκουσα. Αν κάτι μου ξέφυγε μου τα λέτε για να μπω στον ίσιο δρόμο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60868 από Artist_gr
Νέο σοκ για τα εκατομμύρια των εξαθλιωμένων νοικοκυριών. Δεκτή έκανε ο Άρειος Πάγος την προσφυγή του υπουργείου Οικονομικών με την οποία ζητούσε την αναστολή της απόφασης του πρωτοδικείου σύμφωνα με την οποία η ΔΕΗ δεν μπορούσε να εισπράττει το χαράτσι μέσω των λογαριασμών.

Έτσι, η δημόσια επιχείρηση ηλεκτρισμού θα εισπράττει κανονικά το τέλος ακίνητης περιουσίας, κάτι που σημαίνει πως χιλιάδες ακόμη φτωχά νοικοκυριά θα μείνουν χωρίς ρεύμα...

πηγη

Συμφωνώ με ότι έγραψε ο φίλος @stergiosbik. Όλα είναι γραμμένα στην Ατζέντα 21.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60869 από frakyd

ryanph69 έγραψε: Φίλτατε “dimlyk”,

Νομίζω ότι η απόφαση για το χαράτσι της ΔΕΗ ήταν σαφής και υπέρ εμάς. Κατά πρώτον η προσφυγή έγινε για να φύγει το χαράτσι πάνω από το λογαριασμό της ΔΕΗ και να μην σου κόβουν το ρεύμα αν δεν μπορείς να το πληρώσεις. Η απόφαση που βγήκε λέει ότι θα παραμείνει πάνω στο λογαριασμό της ΔΕΗ αλλά όποιος δεν θέλει να το πληρώσει δεν θα το πληρώνει πλέον μέσω της ΔΕΗ νόμιμα. Αυτό κατάλαβα από τα λίγα που άκουσα. Αν κάτι μου ξέφυγε μου τα λέτε για να μπω στον ίσιο δρόμο.


Ετσι το διαβασα κ γω , αλλα τα ΜΜΕ ειπαν
οτι τελικα το χαρατσι θα ερχετε με τη ΔΕΗ ,χωρις να επεξηγησουν τα παρακατω.
Τυχαιο? ¨Η λενε ας τσιμπησουν οσοι τσιμπισουν κ το πληρωσουν.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60870 από avlissi

ryanph69 έγραψε: Φίλτατε “dimlyk”,

Νομίζω ότι η απόφαση για το χαράτσι της ΔΕΗ ήταν σαφής και υπέρ εμάς. Κατά πρώτον η προσφυγή έγινε για να φύγει το χαράτσι πάνω από το λογαριασμό της ΔΕΗ και να μην σου κόβουν το ρεύμα αν δεν μπορείς να το πληρώσεις. Η απόφαση που βγήκε λέει ότι θα παραμείνει πάνω στο λογαριασμό της ΔΕΗ αλλά όποιος δεν θέλει να το πληρώσει δεν θα το πληρώνει πλέον μέσω της ΔΕΗ νόμιμα. Αυτό κατάλαβα από τα λίγα που άκουσα. Αν κάτι μου ξέφυγε μου τα λέτε για να μπω στον ίσιο δρόμο.


Και εγω το ιδιο καταλαβα.

Με γνώμονα το δημόσιο συμφέρον και την επίτευξη των δημοσιονομικών στόχων, ο Αρειος Πάγος ανέστειλε από χθες την ισχύ της πρόσφατης απόφασης του Πρωτοδικείου της Αθήνας, επανασυνδέοντας ουσιαστικά το χαράτσι με τους λογαριασμούς της ΔΕΗ.

Ωστόσο, οι τρεις ανώτατοι δικαστές, για την προστασία των καταναλωτών, διατηρούν σε πλήρη ισχύ το μέρος εκείνο της πρωτόδικης απόφασης που υποχρεώνει τη ΔΕΗ να μη διακόπτει την παροχή ηλεκτρικού ρεύματος στους καταναλωτές που δεν πληρώνουν το τέλος ηλεκτροδότησης. Εξακολουθεί δε να απειλείται η ΔΕΗ, με βάση την απόφαση του Πολυμελούς Πρωτοδικείου της Αθήνας, με την ποινή να καταβάλει 300 ευρώ σε κάθε καταναλωτή για κάθε ημέρα διακοπής του ηλεκτρικού ρεύματος.
Η έκδοση της απόφασης είναι μεν προσωρινή, αλλά σε κάθε περίπτωση ισχύει έως την έκδοση οριστικής απόφασης από τον Αρειο Πάγο, που στις 22 Μαρτίου 2013 θα κρίνει την αίτηση αναίρεσης του υπουργείου Οικονομικών κατά της απόφασης του Πρωτοδικείου.

Το ψευδεσθαι ανελευθερον,ή αληθεια γενναιον
(Το να ψεύδεται κανείς είναι ανελεύθερο. Το να λέει την αλήθεια είναι γενναίο)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60875 από Fokion
Και για να ξαναρθουμε στο θεμα μας......

Το θεμα ειναι να ΜΗΝ χρειαστει να επιβαλουν νεους φορους.....
Δε ξερω πως θα γινει αυτο, πολιτικός δεν ειμαι....

Γιατι αν κατι δε περπατησει........
( και βεβαια θα ειναι ηλιθιο - οπως ηλιθιο ηταν και με τα υγραερια που την πεθανε την αγορά που καπως περπατουσε και απεδιδε κι ενα ΦΠΑ που λεει ο λογος...)

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60879 από ryanph69
Επεξηγώ.
Δεν καταργήθηκε το χαράτσι, ισχύει κανονικά και θα το πληρώνουμε όλοι όσοι έχουμε δικά μας σπίτια. Θα έρχεται πάνω στο λογαριασμό της ΔΕΗ όπως ερχόταν. Απλά όποιος δεν θέλει να το πληρώσει δεν θα το πληρώνει. Στη συνέχεια η διαδικασία είναι απλή. Θα στέλνει η ΔΕΗ στην εφορία αυτούς που δεν το πλήρωσαν και θα αναλαμβάνει η εφορία να το εισπράττει. So simple. Δεν θα το γλιτώσουμε. Απλά αν δεν μπορούμε να το πληρώσουμε δεν θα μας κόβουν το ρεύμα. Θα μας κόβουν κάτι άλλο, αλλά όχι το ρεύμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ