Burnit active 50: ανεμιστήρας;

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37687 από tsiok26
Απαντήθηκε από tsiok26 στο θέμα Burnit active 50: ανεμιστήρας;
πωσ ακριβωσ εκανεσ τη συνδεση για να δουλευει το ανεμιστηρακι στο room reguletor ενας ηλεκτρολογος θα τα καταφερει δηλαδή;με το που θα χαμηλώνω το θερμοστάτη και κλείνει η θερμοκρασία δωματίου θα κλείνει και το ανεμιστηράκι;

Johny_F έγραψε: δεν υπαρχει ενδειξη καυσαεριων. εχει δυο σενσορες. ο ενας ειναι μπροστα πανω απο την πορτα και ειναι ο CENTRAL HEATING και ενας ακομη που τον εχει με το καλωδιο του στην πισω πλευρα εξω απο το λεβητα. εγω δουλευω το λεβητα μου ( ACTIVE30WBS) με το θερμοστατη χωρου στο προγραμμα room regulator και δεν εχω κανενα προβλημα.εφαγα τρεεις μερες μαζι με τον ηλεκτρολογο στο λεβητοστασιο μεχρι να βρουμε ακρη.με το manual δεν βγαλαμε ακρη κι εμεις. οποτε και βαλαμε ενα πινακα με ρελεδακια και ολα ειναι ενταξει.και το ανεμιστηρακι σταματα στους 38 βαθμους και εχω σταθερη θερμοκρασια στο σπιτι (εχω το θερμοστατη χωρου στους 21 και το σπιτι εχει παντα απο20 εως 23 βαθμους)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #39191 από john747
Απαντήθηκε από john747 στο θέμα Burnit active 50: ανεμιστήρας;
Δεν ξερω πως εινα η εγκατασταση σου αλλα στο control panel υπαρχει μια επιλογη : HCW PRIORITY* (το αστερακι υποδηλωνει οτι την εχεις επιλεγμενη).Συμφωνα με αυτο δινεις εντολη να σου ζεστανει το ΖΝΧ πριν απο οτιδηποτε αλλο και για να μην υπερθερμανθει ο λεβητας δουλειει συνεχεια ο ανεμιστηρας. Ειναι η μονη περιπτωση που ειδα οτι δουλευει αναγκαστικα ο ανεμιστηρας σε θερμοκρασια κατω απο 62c.
Βεβαια το διαβασα πολυ βιαστηκα και μπορει να μου ξεφυγε κατι.
Εν πασει περιπτωσει αν δε σου ειναι κοπος γραψε τις ρυθμισεις που εχεις για να δουμε συμφωνα με το manual αν μπορει να επρρεαζει καποια ρυθμιση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #39200 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Burnit active 50: ανεμιστήρας;

Johny_F έγραψε: δεν υπαρχει ενδειξη καυσαεριων. εχει δυο σενσορες. ο ενας ειναι μπροστα πανω απο την πορτα και ειναι ο CENTRAL HEATING και ενας ακομη που τον εχει με το καλωδιο του στην πισω πλευρα εξω απο το λεβητα. εγω δουλευω το λεβητα μου ( ACTIVE30WBS) με το θερμοστατη χωρου στο προγραμμα room regulator και δεν εχω κανενα προβλημα.εφαγα τρεεις μερες μαζι με τον ηλεκτρολογο στο λεβητοστασιο μεχρι να βρουμε ακρη.με το manual δεν βγαλαμε ακρη κι εμεις. οποτε και βαλαμε ενα πινακα με ρελεδακια και ολα ειναι ενταξει.και το ανεμιστηρακι σταματα στους 38 βαθμους και εχω σταθερη θερμοκρασια στο σπιτι (εχω το θερμοστατη χωρου στους 21 και το σπιτι εχει παντα απο20 εως 23 βαθμους)

Δεν σταματαει ομως με τιποτα πανω απο τους 38 βαθμους ο ανεμηστηρας δηλ. να μπορουμε να ορισουμε αλλη τιμη π.χ να σταματαει στους 50, οταν δεν υπαρχουν ξυλα στον λεβητα,δεν υπαρχει τροπος να το πετυχουμε αυτο ?
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #39440 από john747
Απαντήθηκε από john747 στο θέμα Burnit active 50: ανεμιστήρας;
Στη σελιδα του κατασκευαστη του πινακα αναφερει τις κατηγοριοποιησεις των πινακων ελεγχου αναλογα με τον τροπο λειτουργιας τους:

www.techsterowniki.pl/eng/tech2-pid

Για τον ZPID (τριτη κατηγορια) εχει το παρακατω κειμενο, οπως μπορειτε να το διαβασετε και στο παραπανω link:

Continuous output signal ZPID regulators (with PID algorithm). Here, the blow rate is calculated using a boiler temperature measurement and a flue gas temperature measurement at the boiler outlet. The fun runs without stops and the blow rate depends directly on the measured temperature of the boiler, flue gas temperature and the difference between those parameters and their setpoint values. Advantages of ZPID regulators include their ability to maintain a stable setpoint temperature without unnecessary overregulations and oscillations. Heat is not disposed of through the chimney. Thus, fuel costs can be reduced by several percent. It is important to fit a proper fan.

Ο ανεμιστηρας δλδ μετραει τη θερμοκρασια του λεβητα και των καυσαεριων και λειτουργει χωρις διακοπες (η προταση με κοκκινα). Δεν δουλευει δλδ με υστερηση αν καταλαβα κι εγω καλα. Να πω οτι σε καποιο σημειο διαβασα οτι αυτον τον πινακα τον προτεινουν για λεβητες πυρολησης, οχι για τεχνητου ελκυσμου και πρεπει να υποστηριζεται απο τον αντιστοιχο ανεμιστηρα (σημασια βεβαια εχει τι λεει και μαστορας που θα κανει την εγκατασταση).

Στην περιπτωση που συνδεθει με τον θερμοστατη χωρου λεει οτι λαμβανει εκεινη τη θερμοκρασια υποψη. Λογικα δε χρειαζεται να κανεις αλλη ρυθμιση γιατι προφανως αν δεν εχει πχ ξυλα ο λεβητας η θερμοκρασια θα πεσει και ο ανεμιστηρας θα σταματησει να δουλευει ετσι κι αλλιως (το σωστο σεναριο).

Συγνωμη αν λεω γνωστα πραγματα η αυτονοητα αλλα προκειται να λειτουργησω τον BURNIT Active 40kw (σε κανα δυο βδομαδες θα γινει η εγκατασταση) και με ενδιαφερει η λειτουργια του.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by john747.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #39492 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Burnit active 50: ανεμιστήρας;
Επειδη τυγχανει οπως ξερουν τα παιδια να εχω το ΖΠΙΝΤ (ΚΑΙ ευτυχως που το επελεξα!) να σου πω οτι ναι μεν ο ανεμιστηρας δουλευει συνεχως, ΟΜΩΣ μεταβαλει την ταχυτητα του απο 0% εως και 100% βασει των αισθητηρων. Αυτο εχει πλεονεκτημα τρελο σε σχεση με τους απλους στην οικονομια αλλα και σωστη διαχειρηση.

Ο ανεμιστηρας στους ZPID σβηνει αφου τα νερα πεσουν κατω των 40 βαθμων και προσπαθησει μιση ωρα να τα ανεβασει και δεν το καταφερει.


Σε ποιον μαστορα αναφερεσαι? Σιγα να μην ξερουν πως δουλευε!!!

Ενα μισαωρο ασχοληθηκα με το μανουαλ του κατασκευαστη και εγινα και εγω μαστορας και σας τα ρυθμιζω στο πολυ χαλαρο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #39515 από john747
Απαντήθηκε από john747 στο θέμα Burnit active 50: ανεμιστήρας;
Kosmidis 80, εχεις δικιο ο ανεμιστηρας αναλαμβανει μονος του την δυναμη που θα φυσαει, βασει των δυο θερμοκρασιων (τουλαχιστοσ σωστα το καταλαβα και εγω), ως πλεονεκτημα το ανεφερα βεβαια. Οντως κανει οικονομια οπως φαινεται και στα διαγραμματα του link που εδωσα σε σχση με την υστερηση. Αφου το επιβεβαιωνεις κι εσυ απο την πρακτικη λειτουργια -δεν φανταστηκα τετοια διαφορα-, με βαζεις σε πειρασμο να αντικαταστησω το ηδη εγκατεστημενο ST-81 και να βαλω και εναν θερμοστατη χωρου της ιδιας εταιριας για καλυτερη συνεργασια.
Ενταξει για τον εκαστοτε μαστορα τωρα εγω πιστευω οτι θελει και λιγο ψαξιμο, δεν ειναι υποχρεωμενος να ξερει ο καθενας πως λειτουργει ενας πινακας αν δεν τον εχει ξαναδει. Εδω ο αλλος σου λεει δουλευει ξυλολεβητα 5-6 χρονια και ακομη τον πειραζει για να βρει την μεγιστη αποδοση του.
Τωρα αυτο με το "σας τα ρυθμιζω στο πολυ χαλαρο" μη το λες γιατι θα σε χρισουμε "επισημο ρυθμιστη" των BURNIT και θα βρεις τον μπελα σου! :silly:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ