Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61938 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
τα σωστα ζευγαρια αλληλοσυμπληρωνονται :)
αλλα το ημιταυ γιατι να το κανεις ταυ ...αν καταλαβα καλα και χωρις να εχω την εγκατασταση αυτο το ημι μου ακουγεται καλυτερα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61955 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

τα καυσαερια εινει στους 100.


Πως τα μετρας;
Νομίζω οτι οταν βρεις χρόνο κανε μας μια παρουσιαση,με φωτογραφίες,εχω την εντυπωση οτι θα λέει πολλά.. :)

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61957 από john747
Απαντήθηκε από john747 στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Στην αρχη η καμιναδα θα εμπαινε σε αλλο σημειο και ο λεβητας λοξα. Γι αυτο και το ημιταφ. Οταν τελικα βολεψε αλλη θεση και ο λεβητας καθετα στην καμιναδα ειπα να βαλω ταφ για να αποφυγω το 1 μετρο σπιραλ και να εχω 30 εκατοστα οριζοντιο. Τωρα δεν ξερω κατα ποσο θα κανει καμμια τεραστια διαφορα δεδομενου οτι ηδη η καπνοδοχος κανει εξαιρετικο ελκυσμο αφου οπως ειπα δεν εχει ουτε ενα σπασιμο και ειναι 7 μετρα.
Ξερεις η ημιμαθεια ειναι χειροτερη απο την απαθεια και εγω ειμαι ακομα στην ημιμαθεια μπορει και να γινομαι υπερβολικη γιατι δεν εχω την αυτοπεποιθηση καποιου που ξερει τι κανει.
Παντως ευτυχως μεχρι τωρα αν και στην αρχη τρομαξα ολα πανε πολυ καλα. Ειναι που οπως και να το κανεις θελει να παιξεις λιγο με τις ρυθμισεις γιατι καθε σπιτι εχει αλλες αναγκες. Θα τη βρουμε την ακρη παντως, αφου εχω και τη συνδρομη σας δε φοβαμαι τιποτα :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61966 από john747
Απαντήθηκε από john747 στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Παντελη εβαλα ενα θερμομετρο καυσαεριων Laddomat στα 36 περιπου εκατοστα απο την εξοδο των καυσαεριων. Η πλακα ειναι οταν με ρωτησε ο μαστορας που να το βαλω επειδη το πηρα απο μονη μου και του λεω στο διπλασιο της διατομης της καπνοδοχου. Το χω ξεσκισει το βιβλιο του κ.Φαντακη χαχα.
Παντως επειδη ειναι ακομη αμονωτο δεν εχει και τις πιο σωστες τιμες αλλα παλι ειμαι σε πολυ καλα επιπεδα. Οταν βαλω τον πετροβαμβακα θα δω τι λεει.
Φωτο θα βαλω μολις βρω χρονο. Μη φανταστεις δεν ειναι τπτ περιπλοκο. Να σκεφτεις οτι πηρα και κιτ για την διαφορικη πιεση και ο μαστορας δεν ηθελε να την βαλει. Στο τελος εγινε το δικο του γιατι δεν ταιριαζε το ρακορ με τις ιντες του κυκλοφορητη (αυτο το παρειγγειλα απο την Πολωνια οπως και το Laddomat που το πηρα 250 και 36 ευρω τα ταχ/κα μαζι με κανα δυο αλλα πραγματακια. Το κιτ αυτο θα το βαλω καποια στιγμη επειδη εχω και 3 ζωνες αυτονομιας. Σκεφτηκα και αλλα για βελτιωση αλλα οχι πριν ερθουν τα πολλα κρυα για να δω που υστερει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62022 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
john747 τι μαρκα δοχειο αδρανειας εχεις βαλει,μηπως ειναι sunsystem?
Τα ξυλα σου τι υγρασια εχουν ,τα μετρησες?
Εγω παντος παρα το προβλημα με τον θερμοστατη του λεβητα εξακολουθω και εχω απιστευτη ζεστη με απιστευτα μικρη καταναλωση,σημερα ειχα παλι μουσαφιριδες και αυτοι αγανακτησαν με την ζεστη του σπιτιου,ο λεβητας αναψε στις 6:30 με ουτε 20 κιλα ξυλα και μεχρι τις 10:30 το σπιτι ειχε 23,5 βαθμους με εξωτερικη 6,τωρα εχω 60 στο μπαφερ και ακομη μισοκαμενα κανα 2 ξυλα στον λεβητα μιας και επεσε το θερμικο ξανα, ο λεβητας εχει 67 και μολις πεσει στους 60 θα πατησω το μπουτον ξανα για να καουν και τα υπολοιπα,μεχρι αυριο το πρωι σιγουρα 21,5 τουλαχιστον στο ξυπνημα κατα τις 10-11,και να θελω με 8ρια και 6ρια εξωτερικες θερμοκρασιες 40 κιλα ξυλα το 24ωρο δεν μπορω να τα καψω,30 κιλα με το ζορι και 23ρια 24ρια στο σπιτι!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62116 από aithio
Απαντήθηκε από aithio στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Παιδιά εδώ έχουμε θέμα....
Καταρχάς νομίζω ότι αδικείς τον εαυτό σου αγαπητή μου φίλη με το ανδρικό όνομα που έχεις επιλέξει.
Αν δεν έχεις αντίρρηση εγώ θα ήθελα να σε είχαμε με ένα γυναικείο όνομα και είναι τιμή μας που σε έχουμε εδώ.
Παρακαλώ τα παιδιά που είναι υπεύθυνοι για το φόρουμ και αν δεν έχει αντίρρηση η φίλη μας να της αλλάξουν το όνομα με αυτό που θα επιλέξει.
Και μετα θα ήθελα να μας πεις για πιο όργανο διαφορική πίεσης μας μιλάς.

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by aithio.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": john747

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.146 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ