Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61903 από john747
Απαντήθηκε από john747 στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Νεοτερα απο το μετωπο. Ο λεβητας εφτασε τα νερα κατα τις 6 το απογευμα στους 78 βαθμους που σημαινει οτι αρχισε να γινεται δουλεια με το ΔΑ. Ο θερμοστατης χωρου σβηνει στους 21 αντι τους 20 (πηρε ενα βαθμο, καλο αυτο) και το θερμομετρο στο ΔΑ στα 3/4 δειχνει 65! Αυτα με φορτωμα στις 4 και πριν απο μιση ωρα ειχε μονο χοβολη. Ξεχασα να πω οτι εκλεισα ενα κλικ το ταμπερ του λεβητα , και τα καυσαερια ειναι στους 180 βαθμους. Βεβαια εκανα παραγγελια στηριγματα 35 εκ για να μην εχει ουτε ενα σπασιμο η καμιναδα και προς το παρον δεν της εχω καπελο και μαλλον θα βαλω καμπανα, μπορει αν δεν καιει συνεχομενα (ανοιξη-φθινοπωρο) να το αλλαζω με το αλλο με τις περσιδες για να μην εχει θεμα με την βροχη, θα δουμε....
Το βραδυ θα φορτωσω κατα τις 12, λεω να κατεβασω το βεντυλατερ στο 1 για να δω σε τι θερμοκρασια θα παει το ΔΑ μεχρι τις 7-8. Παντως βλεπω να πηγαινουμε καλα για 3η μερα. Α και κατι αλλο. Εβαζα μονο οξυα και μαλλον γι αυτο τα εκαιγε τοσο γρηγορα. Το βραδυ θα βαλω και μεσε για να δω πως τα καιει.
Παντελη, Αναστασια με λενε αλλα δεν το ειπα απο την αρχη γιατι φοβηθηκα οτι θα γυρισει κανεις και θα μου πει : "αι μαρη πανε να φτιαξεις καμμια φακη που μου μιλας για κυκλοφορητες και τριοδες" και δεν θα με παιρνατε στα σοβαρα :P

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61907 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

Παντελη κανω γεμισμα ανα περιπου 4 ωρες τη μερα και το βραδυ το αφηνω κανενα 6ωρο οτι καψει, τα γυρναει τα νερα αλλα δεν μπορει να ανεβασει το σπιτι θερμοκρασια πανω απο 20 βαθμους. Εγω το δοχειο το εβαλα για να κανω λιγοτερα γεμισματα και τελικα οχι μονο δεν γλυτωνω αλλα τα καιει σαν τρελο. Σε 2 ωρες το πολυ με το βεντυλατερ στο 3 τα κανει καρβουνο, απο κει και περα ποση ζεστη να δωσουν...αν δε δωσουν τουλαχιστον 72 δεν ανοιγει η θερμικη του laddomat. Αν εβαζα ladddomat να ανοιγει στους 63 φοβηθηκα οτι επειδη ειναι εξω με τις απωλειες θερμοτητας και αν ξεκιναει απο τοσο χαμηλα θα παει τζαμπα το ΔΑ. Μακαρι να ηξερα που μπορω να κανω βελτιωσεις για να δουλεψει καλυτερα.


Κάπως ετσι ειμαι και εγω με την διαφορά οτι εχω θερμοκρασιες 22 βαθμους και 20 το βραδυ(τόσο ζητάω) σε 140μ2,και εχω τριοδη η οποια ανοιγει στους 60.
Αυτό που γνωρίζω σε εμενα ειναι οτι στο χωρο που ειναι ο θερμοστατης-σοφιτα,ειναι ο πιο κρυος του σπιτιου και εχω πολλές απωλειες.Οταν μονωθει τηνανοιξη τοτε θα μιλησω διαφορετικά.
Αυτό που επισης μου φαινεται πολυ περιεργο και δεν μπορω να παρω απαντηση απο κιαποιον ειναι,ορι ενω το δοχειο στο επανω μερος εχει 60-70 βαθμους και στο κάτω 50-60 και ζητήσει θερμανση το σπιτι,τοτε μεσα σεχρόνο dt,χανει το δοχειο πανω απο 20 βαθμούς.
Εαν το δοχειο στο κατω μερος εχει 40βαθμούς,και ζητήσει θερμανση το σπιτι τότε τα νερά του λέβητα.πεφτουν και αυτά περίπου 10 βαθμούς,και απο 65 περιπου με παει παλι σε χρονο dt,στους 55,με συνεπεια ο λέβητας να δουλευει πολυ χρόνο σε χαμηλή θερμοκρασια.
Δεν ξέρω εαν ειναι ετσι το σωστό αλλα θέλω να πιστευω οτι οφείλετε αποκλειστικά στο οτι το σπιτι δεν κραταει αρκετα θερμοκρασια..

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61911 από androutso
Απαντήθηκε από androutso στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

john747 έγραψε: Νεοτερα απο το μετωπο. Ο λεβητας εφτασε τα νερα κατα τις 6 το απογευμα στους 78 βαθμους που σημαινει οτι αρχισε να γινεται δουλεια με το ΔΑ. Ο θερμοστατης χωρου σβηνει στους 21 αντι τους 20 (πηρε ενα βαθμο, καλο αυτο) και το θερμομετρο στο ΔΑ στα 3/4 δειχνει 65! Αυτα με φορτωμα στις 4 και πριν απο μιση ωρα ειχε μονο χοβολη. Ξεχασα να πω οτι εκλεισα ενα κλικ το ταμπερ του λεβητα , και τα καυσαερια ειναι στους 180 βαθμους. Βεβαια εκανα παραγγελια στηριγματα 35 εκ για να μην εχει ουτε ενα σπασιμο η καμιναδα και προς το παρον δεν της εχω καπελο και μαλλον θα βαλω καμπανα, μπορει αν δεν καιει συνεχομενα (ανοιξη-φθινοπωρο) να το αλλαζω με το αλλο με τις περσιδες για να μην εχει θεμα με την βροχη, θα δουμε....
Το βραδυ θα φορτωσω κατα τις 12, λεω να κατεβασω το βεντυλατερ στο 1 για να δω σε τι θερμοκρασια θα παει το ΔΑ μεχρι τις 7-8. Παντως βλεπω να πηγαινουμε καλα για 3η μερα. Α και κατι αλλο. Εβαζα μονο οξυα και μαλλον γι αυτο τα εκαιγε τοσο γρηγορα. Το βραδυ θα βαλω και μεσε για να δω πως τα καιει.
Παντελη, Αναστασια με λενε αλλα δεν το ειπα απο την αρχη γιατι φοβηθηκα οτι θα γυρισει κανεις και θα μου πει : "αι μαρη πανε να φτιαξεις καμμια φακη που μου μιλας για κυκλοφορητες και τριοδες" και δεν θα με παιρνατε στα σοβαρα :P

Αν είσαι ανύπαντρη ζέστανε το σπίτι καλά και έρχομαι να σε ζητήσω :) :) :) :) :) Μια χαρά τα πας και καλύτερα από πόλους λεβέντες. Η ικανότητα δεν είναι μόνο στα χέρια αλλά και στο μυαλό.

ATMOS DC32S
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pantelis1973, john747

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61916 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

Παντελη, Αναστασια με λενε αλλα δεν το ειπα απο την αρχη γιατι φοβηθηκα οτι θα γυρισει κανεις και θα μου πει : "αι μαρη πανε να φτιαξεις καμμια φακη που μου μιλας για κυκλοφορητες και τριοδες" και δεν θα με παιρνατε στα σοβαρα :P


Εμενα η δικιά μου δεν ξέρει καν που ειναι ο λέβητας...

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61932 από john747
Απαντήθηκε από john747 στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Μπα δεν παιζει γαμος, ισως συμπεθεριο :lol: . Να φανταστεις οτι ο μαστορας μου ειπε ελα να σεταρεις εσυ τον λεβητα που ξερεις και αγγλικα. τι να σεταρω ρεβ μαστορα του λεω και τι ξερω εγω; Μου λεει γελωντας :Εσυ πιο πολλα απο μας ξερεις, στο δικο σου λεβητα θα μαθουμε κι εμεις το κατι παραπανω. Προκειται βεβαια για καλους μαστορες γι αυτο και ενω ο ενας δεν ειχε ιδεα απο laddomat και απο ΔΑ κανανε σωστη εγκατασταση. Οπως λες μπορει να μην ξερεις αλλα αν αναγκαστεις και εχεις και λιγη θεληση μαθαινεις, εστω τα βασικα.
Αναγκαστηκα πριν απο λιγο να βαλω τον θερμοστατη χωρου στους 23 για να ανοιξει εστω μια ηλεκτροβανα γιατι απο τις 7 που φορτωσα και εκοψαν και οι ηλεκτροβανες ο λεβητας επιασε 79,2 και το ΔΑ 75. Επεσε κατευθειαν στους 73,6 και τα καυσαερια εινει στους 100. Λες αν μεινει χωρις φλογα 5-6 ωρες το βραδυ (και καθε βραδυ) με 100 βαθμους να εχουμε κανενα θεμα υγροποιησης; Η καμιναδα ειναι μονωμενη διπλη Φ 180 7 μετρα και στην εξοδο ειναι σπιραλ που δεν το μονωσα ακομα γιατι μπορει να το βγαλω και να βαλω ταφ με την ταπα καθαρισμου (παραγγελια για να ερθει ακριβως). Τωρα εχω ημιταφ με ταπα μετα το σπιραλ.
Παντως αν δεν ανοιγουν ολες οι ηλεκτροβανες συγχρονως ειναι αψογο το κυκλωμα. Τωρα στα πολλα κρυα και αν ανοιγουν ολες μαζι και αναλογ ;) α για ποση ωρα δεν ξερω αν θα γονατιζει, ελπιζω να ανακαλεσω για την επαρκεια των KW. Θα δειξει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61934 από john747
Απαντήθηκε από john747 στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Εμενα η δικιά μου δεν ξέρει καν που ειναι ο λέβητας...[/quote]

Με 2 αδελφια που επαιζαν με ηλεκτρικες συσκευες απο τα δωδεκα και σπουδασαν αναλογες σχολες , εμαθα και ηλεκτρικα να διορθωνω και πλακετες να κολλαω και μηχανες αυτοκινητων να ελεγχω :cheer: :cheer:
Το αντιστοιχο με τη γυναικα σου ειναι ο αντρας μου...με το ζορι αλλαζει λαμπα (αν δεν του σπασει μεχρι να φτασει στο ντουι) :lol: :lol: :lol:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.130 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ