Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61756 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

fotistos έγραψε: εκλεισα τον θερμοστατη ανεβασε μεχρι 67 και αναψε το αλαρμ στον λεβητα...ειναι καλα???


Δεν νομιζω οτι ειναι φυσιολογικό να σου αναβει το αλαρμ στους 67. Κατι συμβαινει..

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61780 από androutso
Απαντήθηκε από androutso στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Εγώ πέρυσι είχα το εξής φαινόμενο με το ΔΑ. Όταν ζεσταινόταν καλά αυτό έκανε φυσική ροή προς τα σώματα. Με αποτέλεσμα να έχω ζεστά σώματα και κρύο ΔΑ χωρίς ο θερμοστάτης να έχει δόση εντολή. Φέτος έβαλα μια ηλεκτροβανα και όλα μια χαρά. Μην έχετε το ίδιο θέμα και εσείς με την φυσική ροή.

ATMOS DC32S
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Diplomatis

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61795 από john747
Απαντήθηκε από john747 στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Παντελη κανω γεμισμα ανα περιπου 4 ωρες τη μερα και το βραδυ το αφηνω κανενα 6ωρο οτι καψει, τα γυρναει τα νερα αλλα δεν μπορει να ανεβασει το σπιτι θερμοκρασια πανω απο 20 βαθμους. Εγω το δοχειο το εβαλα για να κανω λιγοτερα γεμισματα και τελικα οχι μονο δεν γλυτωνω αλλα τα καιει σαν τρελο. Σε 2 ωρες το πολυ με το βεντυλατερ στο 3 τα κανει καρβουνο, απο κει και περα ποση ζεστη να δωσουν...αν δε δωσουν τουλαχιστον 72 δεν ανοιγει η θερμικη του laddomat. Αν εβαζα ladddomat να ανοιγει στους 63 φοβηθηκα οτι επειδη ειναι εξω με τις απωλειες θερμοτητας και αν ξεκιναει απο τοσο χαμηλα θα παει τζαμπα το ΔΑ. Μακαρι να ηξερα που μπορω να κανω βελτιωσεις για να δουλεψει καλυτερα.
Μενω στη Δραμα και το John ειναι τυχαιο υποκοριστικο δεν εχει καμια σχεση με το ονομα μου. Ασχετο βεβαια αλλα το λεω επειδη εχω ποσταρει καποιες φορες και βιηθηθηκα μεσα απο το forum σας αισθανομαι φιλους και δε θελω να δειχνω κατι ψευτικο.
Androutso, εγω δεν εχω τετοιο θεμα γιατι το σπιτι εχει 3 ζωνες και εχω τις σωληνες του ξυλολεβητα συνδεμενες και με το πετρελαιο (δουλευει βοηθητικα και ζεσταινονται τα νερα του απο τον ξυλολεβητα) Οι σωληνες ειναι πριν απο τις 4 ηλεκτροβανες που εχω (3 συλλεκτες και το μποιλερ ΖΝΧ) αρα δεν παιζει κατι τετοιο. Μαλιστα για να καταλαβεις οταν τον πρωτοαναψαμε ειχαμε κατα λαθος κλειστη την ασφαλεια στον πινακα με αποτελεσμα να ειναι κλειστες οι ηλεκτροβανες και ζεσταιναμε κανενα μισαωρο με φυσικη ροη τα 2 πρωτα σωματα του σπιτιου :oops:
Δοκιμασα να κατεβασω και τις στροφες στον κυκλ/τη του ξυλολεβητα μπας και αν γυρναει πιο αργα τα νερα προλαβαινει να ζεσταινεται πιο γρηγορα το ΔΑ, αλλα δεν το κρατησα πολυ γιατι ο μαστορας μου ειπε οτι ειναι πιο αποδοτικο να ζεσταινει γρηγορα τα νερα και να μην παιζω ολη την ωρα με τις ρυθμισεις.
Τι να πω....
Τωρα που το σκεφτομαι βλακεια εκανα με τον κυκλοφορητη...μαλλον επρεπε να τον εχω στην μεγαλη ταχυτητα (οπως τωρα) για να γυρναει γρηγορα τα νερα οπως τα παιρνει ζεστα και επειδη δε σταματαει ο κυκλοφορητης θα τα γυρναει και πιο ζεστα στο ΔΑ αρα θα ανεβασει πιο γρηγορα θερμοκρασια μετα απο καποια γυρισματα. Και ειπα να παρω τον GRUNFOS ALPHA@ που ειναι inverter και τσιγγουνευτηκα τα 100 ευρω, ενω εδωσα μεχρι τωρα αλλα 2000 μονο για τα εξτρα εκτος λεβητα και ΔΑ...
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by john747. Αιτία: συμπληρωματικη παραγραφος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61796 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

androutso έγραψε: Εγώ πέρυσι είχα το εξής φαινόμενο με το ΔΑ. Όταν ζεσταινόταν καλά αυτό έκανε φυσική ροή προς τα σώματα. Με αποτέλεσμα να έχω ζεστά σώματα και κρύο ΔΑ χωρίς ο θερμοστάτης να έχει δόση εντολή. Φέτος έβαλα μια ηλεκτροβανα και όλα μια χαρά. Μην έχετε το ίδιο θέμα και εσείς με την φυσική ροή.



δηλαδη;

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61812 από androutso
Απαντήθηκε από androutso στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

pantelis1973 έγραψε:

androutso έγραψε: Εγώ πέρυσι είχα το εξής φαινόμενο με το ΔΑ. Όταν ζεσταινόταν καλά αυτό έκανε φυσική ροή προς τα σώματα. Με αποτέλεσμα να έχω ζεστά σώματα και κρύο ΔΑ χωρίς ο θερμοστάτης να έχει δόση εντολή. Φέτος έβαλα μια ηλεκτροβανα και όλα μια χαρά. Μην έχετε το ίδιο θέμα και εσείς με την φυσική ροή.



δηλαδη;


Το ζεστό έχει την τάση να πηγαίνει προς τα πάνω. Όποτε χωρίς ο κυκλοφορητης να δουλεύει το νερό πήγαινε προς τα σώματα που είναι το πάνω μέρος και επέστρεφε το κρύο στο κάτω μέρος.

ATMOS DC32S

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61831 από androutso
Απαντήθηκε από androutso στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

john747 έγραψε: Παντελη κανω γεμισμα ανα περιπου 4 ωρες τη μερα και το βραδυ το αφηνω κανενα 6ωρο οτι καψει, τα γυρναει τα νερα αλλα δεν μπορει να ανεβασει το σπιτι θερμοκρασια πανω απο 20 βαθμους. Εγω το δοχειο το εβαλα για να κανω λιγοτερα γεμισματα και τελικα οχι μονο δεν γλυτωνω αλλα τα καιει σαν τρελο. Σε 2 ωρες το πολυ με το βεντυλατερ στο 3 τα κανει καρβουνο, απο κει και περα ποση ζεστη να δωσουν...αν δε δωσουν τουλαχιστον 72 δεν ανοιγει η θερμικη του laddomat. Αν εβαζα ladddomat να ανοιγει στους 63 φοβηθηκα οτι επειδη ειναι εξω με τις απωλειες θερμοτητας και αν ξεκιναει απο τοσο χαμηλα θα παει τζαμπα το ΔΑ. Μακαρι να ηξερα που μπορω να κανω βελτιωσεις για να δουλεψει καλυτερα.
Μενω στη Δραμα και το John ειναι τυχαιο υποκοριστικο δεν εχει καμια σχεση με το ονομα μου. Ασχετο βεβαια αλλα το λεω επειδη εχω ποσταρει καποιες φορες και βιηθηθηκα μεσα απο το forum σας αισθανομαι φιλους και δε θελω να δειχνω κατι ψευτικο.
Androutso, εγω δεν εχω τετοιο θεμα γιατι το σπιτι εχει 3 ζωνες και εχω τις σωληνες του ξυλολεβητα συνδεμενες και με το πετρελαιο (δουλευει βοηθητικα και ζεσταινονται τα νερα του απο τον ξυλολεβητα) Οι σωληνες ειναι πριν απο τις 4 ηλεκτροβανες που εχω (3 συλλεκτες και το μποιλερ ΖΝΧ) αρα δεν παιζει κατι τετοιο. Μαλιστα για να καταλαβεις οταν τον πρωτοαναψαμε ειχαμε κατα λαθος κλειστη την ασφαλεια στον πινακα με αποτελεσμα να ειναι κλειστες οι ηλεκτροβανες και ζεσταιναμε κανενα μισαωρο με φυσικη ροη τα 2 πρωτα σωματα του σπιτιου :oops:
Δοκιμασα να κατεβασω και τις στροφες στον κυκλ/τη του ξυλολεβητα μπας και αν γυρναει πιο αργα τα νερα προλαβαινει να ζεσταινεται πιο γρηγορα το ΔΑ, αλλα δεν το κρατησα πολυ γιατι ο μαστορας μου ειπε οτι ειναι πιο αποδοτικο να ζεσταινει γρηγορα τα νερα και να μην παιζω ολη την ωρα με τις ρυθμισεις.
Τι να πω....
Τωρα που το σκεφτομαι βλακεια εκανα με τον κυκλοφορητη...μαλλον επρεπε να τον εχω στην μεγαλη ταχυτητα (οπως τωρα) για να γυρναει γρηγορα τα νερα οπως τα παιρνει ζεστα και επειδη δε σταματαει ο κυκλοφορητης θα τα γυρναει και πιο ζεστα στο ΔΑ αρα θα ανεβασει πιο γρηγορα θερμοκρασια μετα απο καποια γυρισματα. Και ειπα να παρω τον GRUNFOS ALPHA@ που ειναι inverter και τσιγγουνευτηκα τα 100 ευρω, ενω εδωσα μεχρι τωρα αλλα 2000 μονο για τα εξτρα εκτος λεβητα και ΔΑ...


Ένα ΔΑ 1000λιτρα από τους 80-40 βαθμούς έχει μέσα 40000 θερμίδες. Αν το σπίτι σου θέλει κάθε μια ώρα 30000 θερμίδες τότε το ΔΑ θα σου προσφέρει ζεστή για 1 ώρα και 20 λεπτά. Σε μεγάλες καταναλώσεις χρειάζεσαι μεγάλα δοχεία αδρανείας. Εγώ που έχω ένα σπίτι 100τμ το σκέφτομαι παρά πολύ σοβαρά να βάλω ένα δοχείο αδρανείας ακόμα ώστε να κάνω ένα ανάμα την ημέρα και ένα και μισό γέμισμα.
βαλε τον λέβητα πετρελαίου να ζεστάνει καλά το σπίτι και μετά δοκίμασε να το συντηρήσεις με τα ξυλά. Δεν έχει να κάνει με το αν πάει αργά η γρήγορα ο κυκλοφορητης αν έχεις μεγάλες καταναλώσεις δεν προλαβαίνει ο λέβητας να κεφαλωσει την ζήτηση

ATMOS DC32S
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pantelis1973, john747

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.161 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ