Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48620 από fotistos
Απαντήθηκε από fotistos στο θέμα Απ: Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
στειλτω μου στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. ΘΑ ΣΕ ΧΡΕΙΑΣΤΩ ΑΝ ΘΕΣ ΚΑΝΕ ΜΙΑ ΚΛΗΣΗ ΚΑΙ ΘΑ ΣΕ ΠΑΡΩ
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by fotistos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48653 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Απ: Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

valsam έγραψε: Οι ρυθμισεις μου ειναι οι εξης:
Θερμοκρασια εναρξης κυκλοφορητη 60 βαθμους (η πισσα καηκε σχεδον ολη)
Θερμοκρασια ανωτερη των νερων τα εχω στους 80 μιας και στο μανουαλ αναφερει οτι ειναι καλυτερα και πιο οικονομικα να τα ορισουμε εκει!
Ταχυτητα ανεμιστηρα 3(μια χαρα τραβαει στο 3 και κανει και οικονομια στα ξυλα(σκεφτομαι να το δοκιμασω και στο 2),εβαλα και το ταμπερ ενα κλικ πριν το τερμα ανοικτο(οσο πιο πολυ κραταμε τα ζεστα καυσαερια μεσα στον θαλαμο τοσο το καλυτερο)

Στο κρυφο μενου απενεργοποιηση του ανεμιστηρα οταν τα νερα πεσουν στους 52(αρα στους 50 ουσιαστικα)και σκεφτομαι να το βαλω στους 60 μιας και ουτος η αλλος δεν τα εκμεταλευομαι τα νερα κατω απο τους 60 αφου κλεινει η τριοδη!



Απλα ετσι Σαμη χρειαζεσαι ενα βαρβατο γεμισμα για αρχη, μιας και ακομα δεν τους καιμε συνεχεια τους λεβητες. Δηλαδη αν τα νερα πεσουν στους 25 μεχρι να ξεπερασεις τους 60 θελει αρκετο καυσιμο και δεν εκμεταλευεσαι τους 55+, ετσι δεν ειναι?

Ολα αυτα βεβαια ειναι σχετικα και ξεχναω οτι εσεις εχετε μπαφερ, ενω εγω θελω πιο αμεση κυκλοφορια στα νερα, καθως δεν εχω αποθηκη ζεστου νερου να τροφοδοτει το σπιτι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48660 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Απ: Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

kosmidis80 έγραψε:

valsam έγραψε: Οι ρυθμισεις μου ειναι οι εξης:
Θερμοκρασια εναρξης κυκλοφορητη 60 βαθμους (η πισσα καηκε σχεδον ολη)
Θερμοκρασια ανωτερη των νερων τα εχω στους 80 μιας και στο μανουαλ αναφερει οτι ειναι καλυτερα και πιο οικονομικα να τα ορισουμε εκει!
Ταχυτητα ανεμιστηρα 3(μια χαρα τραβαει στο 3 και κανει και οικονομια στα ξυλα(σκεφτομαι να το δοκιμασω και στο 2),εβαλα και το ταμπερ ενα κλικ πριν το τερμα ανοικτο(οσο πιο πολυ κραταμε τα ζεστα καυσαερια μεσα στον θαλαμο τοσο το καλυτερο)

Στο κρυφο μενου απενεργοποιηση του ανεμιστηρα οταν τα νερα πεσουν στους 52(αρα στους 50 ουσιαστικα)και σκεφτομαι να το βαλω στους 60 μιας και ουτος η αλλος δεν τα εκμεταλευομαι τα νερα κατω απο τους 60 αφου κλεινει η τριοδη!



Απλα ετσι Σαμη χρειαζεσαι ενα βαρβατο γεμισμα για αρχη, μιας και ακομα δεν τους καιμε συνεχεια τους λεβητες. Δηλαδη αν τα νερα πεσουν στους 25 μεχρι να ξεπερασεις τους 60 θελει αρκετο καυσιμο και δεν εκμεταλευεσαι τους 55+, ετσι δεν ειναι?

Ολα αυτα βεβαια ειναι σχετικα και ξεχναω οτι εσεις εχετε μπαφερ, ενω εγω θελω πιο αμεση κυκλοφορια στα νερα, καθως δεν εχω αποθηκη ζεστου νερου να τροφοδοτει το σπιτι.


Με τα ελαχιστα που γνωρίζω ετσι είναι..Θέλει καλό αναμμα και φόρτωμα το πρωτο ετσι ωστε να ανεβάσει αμέσως θερμοκρασια και να φτασει στους 65-70 βαθμούς. πάντς σε εμενα απο τοτε του τον εβαλατα νερα δεν πεσανε ποτε κατω απο 40 βαθμους,στον λέβητα όσο και στο μπαφερ..

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48676 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Απ: Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

kosmidis80 έγραψε:

valsam έγραψε: Οι ρυθμισεις μου ειναι οι εξης:
Θερμοκρασια εναρξης κυκλοφορητη 60 βαθμους (η πισσα καηκε σχεδον ολη)
Θερμοκρασια ανωτερη των νερων τα εχω στους 80 μιας και στο μανουαλ αναφερει οτι ειναι καλυτερα και πιο οικονομικα να τα ορισουμε εκει!
Ταχυτητα ανεμιστηρα 3(μια χαρα τραβαει στο 3 και κανει και οικονομια στα ξυλα(σκεφτομαι να το δοκιμασω και στο 2),εβαλα και το ταμπερ ενα κλικ πριν το τερμα ανοικτο(οσο πιο πολυ κραταμε τα ζεστα καυσαερια μεσα στον θαλαμο τοσο το καλυτερο)

Στο κρυφο μενου απενεργοποιηση του ανεμιστηρα οταν τα νερα πεσουν στους 52(αρα στους 50 ουσιαστικα)και σκεφτομαι να το βαλω στους 60 μιας και ουτος η αλλος δεν τα εκμεταλευομαι τα νερα κατω απο τους 60 αφου κλεινει η τριοδη!



Απλα ετσι Σαμη χρειαζεσαι ενα βαρβατο γεμισμα για αρχη, μιας και ακομα δεν τους καιμε συνεχεια τους λεβητες. Δηλαδη αν τα νερα πεσουν στους 25 μεχρι να ξεπερασεις τους 60 θελει αρκετο καυσιμο και δεν εκμεταλευεσαι τους 55+, ετσι δεν ειναι?

Ολα αυτα βεβαια ειναι σχετικα και ξεχναω οτι εσεις εχετε μπαφερ, ενω εγω θελω πιο αμεση κυκλοφορια στα νερα, καθως δεν εχω αποθηκη ζεστου νερου να τροφοδοτει το σπιτι.

Μα ρε Θοδωρε αμεση ξαμεση ζεστη εαν δεν φτασει η θερμοκρασια τους 60+ βαθμους δεν προκειτε ουτε'συ να την παρεις αυτη την ζεστη ,πως θα εκμεταλευτεις τους 55 βαθμους αφου και΄συ εχεις τριοδη που αναγκαστικα ανοιγει στους 60+,διορθωσε με εαν κανω λαθος αλλα στους 55 βαθμους δεν εκμεταλευεσαι ουτε εσυ αυτο το νερο ετσι δεν ειναι?
Εγω (καί'συ)εαν χρειαστω αμεση ζεστη κλεινω τις βανες απο το μπαφερ και σε μιση ωρα εχω τους 60+ βαθμους ,ζεσταινω το σπιτι πρωτα(μιση ωρα περιπου) και μετα ανοιγω τις βανες για να ζεσταθει το μπαφερ,αλλιος μπαφερ πρωτα και μετα σωματα ειναι στην ωρα περιπου για να ζεσταθει το σπιτι,αυτοι οι χρονοι βεβαια ειναι τωρα που μια μερα το αναβω και 2 ειναι κλειστος με αποτελεσμα να πεφτει η θερμοκρασια των νερων του μπαφερ κατω απο τους 40 ,οταν θα δουλευει καθημερινα και ασταματητα ο λεβητας και η θερμοκρασια στο μπαφερ θα ειναι στους 45-50 οταν θα ξαναναβω οι χρονοι θα ειναι πολυ μικροτεροι πιστευω.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48700 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Απ: Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

fotistos έγραψε: 55,6 c 48 c
CH SET D
PUMPS ACTIV TEMP 35 C
boiler hysteresi 2 c
wuw hysteresi 5 c
fan speed 5 speed και το μπαφερ εχει 45 c ....ειναι καλος ο πραγραματισμος που εχει η 8ελει διορ8ωμα κατι...? αν καποιος γνωριζει ας μου πει



Εχεις ορισει τα νερα του λέβητα στους 48 βαθμούς,με συνεπεια να σβηνει ο ανεμιστηρας και να επικρατει το μπαχαλο που λες με τον καπνό. ετσι το μπαφερ δεν ανεβαζει θερμοκρασια με τιποτα..
Την πατησα και εγω πριν λιγο.Επιασε θερμοκρασια ο λέβητας 83(80 τον ειχα ορισει) βαθμους,εσβησε το βεντιλατερ,αλλα το μπαφερ γυρω στους 40 μιας και μολις ειχα αναψει τον λέβητα..

ειμαι λάθος παιδες;

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48702 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Απ: Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Pantelis εγω εχω 55αρα τριοδη, αρα τα εκμεταλλευομαι ;)


για τα αλλα που λες ετσι ακριβως ειναι. Εγω τις ρυθμισεις για το πιο χοντρο κρυο θα τις κανω οταν ερθει!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.483 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ