Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #40909 από ΑΛΕΚΟΣ
Απαντήθηκε από ΑΛΕΚΟΣ στο θέμα Απ: Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

valsam έγραψε:

ΑΛΕΚΟΣ έγραψε:

valsam έγραψε: Χθες γυρισα στις 12παρα απο το καφενειο= τσιπουραδικο και η κυρα ψιλογκρινιαξε οτι κρυωνε,οντος ειχε εξω 9-10 βαθμους,ευτηχος το μεσημερι ειχα βαλει ενα κοματακι σαπουνακι 2-3 προσαναματα και καμια 6-7 κιλα ξυλο,εχω καβαντζα φλογιστο προπανιου διπλα και τσατ μπαμ σε μισο λεπτο τελος το αναμα,και σε μιση ωρα φουρνος το σπιτι,ειχα βεβαια την χθεσινη καβαντζα των 500 λιτρων του μπαφερ που τα νερα ηταν στους 45 βαθμους,το πρωι που ξυπνησα πηγα στο λεβητοστασιο και γυρισα τον υδροστατη απο τους 50κατι που τον ειχα στους 45 και τσουπ εκαναν εναν κυκλο τα νερα και ξανα ζεστανε το σπιτι,ειμαι ενθουσιασμενος,ισος επειδι ακομη ειναι αρχη,για να δουμε τον χειμωνα τι θα λεω.

χθες τον γεμισα γυρω στις 7παρα το απογευμα αυτην τι στιγμη που γραφω τα νερα του λεβητα ειναι στους 82β.εχουνε περασει 18ωρες περιπου :silly: :silly: :silly:

Αλεκο σε σχεση με τον viessman πως το βλεπεις το μηχανηματακι,το ξερω οτι ειναι νωρις ακομη για ασφαλη συμπερασματα αλλα εκ'πρωτης οψεος ρωταω?

τι νασου πω τωρα οπως εχω πει πιο παλια burnit30 τον εχει παρει η αδερφη μου μαλιστα τον διαλεξα εγω.καλη κατασκευη φαινετε αλλα δεν τον εχω δει σε λειτουργεια

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #41035 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Απ: Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

valsam έγραψε: gloster τα εχω γραψει 10 φορες,στο ch παει ο κυκλοφορητης που στελνει απο τον λεβητα στο μπαφερ εαν δεν βαλεις μπαφερ παλι στο ch συνδεεσε και στελνει στο σπιτι,εγω παρακαμψα να συνδεσω στον πινακα(δεν υπηρχε θεση αν θυμαμαι καλα για να συνδεθει ο υδροστατης του μπαφερ στον πινακα που ειναι
πισω απο τον λεβητα)τον δευτερο κυκλοφορητη που στελνει απο το μπαφερ στα σωματα και την εκανα την συνδεση με υδροστατη-κυκλοφορητη-ηλεκτροβανα-θερμοστατης χωρου.



Aυτά εκανα και εγω...

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #41142 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Απ: Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Πντελη εσενα σου σβηνει το βεντιλτερ μιση ωρα αφου τελειωσουν τα ξυλα και πεσει η θερμοκρσια των νερων κατω απο τους 40 οπως λεει το εγχειριδιο?
Ο θερμοστατης που εχω στο σαλονι εχει πλακα ,ενω με το πετρελαιο δουλευε στον ενα βαθμο πανω κατω τωρα με τον burnit ειναι αλαν νταλον,τον οριζω να σταματαει στους 20 και αυτος κοβει την ηλεκτροβανα στους 25, για να εχω 22-23 στο σαλονι πρεπει να τον βαλω στους 15 βαθμους!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #41155 από ΑΛΕΚΟΣ
Απαντήθηκε από ΑΛΕΚΟΣ στο θέμα Απ: Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

valsam έγραψε: Πντελη εσενα σου σβηνει το βεντιλτερ μιση ωρα αφου τελειωσουν τα ξυλα και πεσει η θερμοκρσια των νερων κατω απο τους 40 οπως λεει το εγχειριδιο?
Ο θερμοστατης που εχω στο σαλονι εχει πλακα ,ενω με το πετρελαιο δουλευε στον ενα βαθμο πανω κατω τωρα με τον burnit ειναι αλαν νταλον,τον οριζω να σταματαει στους 20 και αυτος κοβει την ηλεκτροβανα στους 25, για να εχω 22-23 στο σαλονι πρεπει να τον βαλω στους 15 βαθμους!

το ιδιο προβλημα ειχα περσι ειχε τουλαχιστον 5βσυν- τον πεταξα κ εβαλα ενα ψηφιακο.αυτην τι στιγμη τον εχω στους 23β. κ λεει 23,1 κ ειναι κλειστος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #41209 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Απ: Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Σε τι θερμοκρασια εχετε ορισει να ανεβαζει τα νερα του λεβητα,εγω τα εχω στους 70 βαθμους για καλου κακου αλλα στο εγχειριδιο (το Αγγλικο) γραφει να το ορισουμε στους 80-85 βαθμους και το γραφει 3 φορες μεσα και συγκεκριμενα στις 2 λεει στους 85 βαθμους ,αλλα επισης γραφει προτεινετε η συνδεση μπαφερ με αναλογια 55λιτ. προς 1kw!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #42651 από gloster
Απαντήθηκε από gloster στο θέμα Απ: Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Σήμερα τελειωσα την εγκατάσταση του λέβητα. Αλλα έχω το εξής πρόβλημα με το υδροστάτη. Το έβαλα να ανοίγει στους 45C πριν το γυρίσω στου βαθμούς που ήθελα έκανε ένα tsik στους 30C να να έκλεινε το κύκλωμα. Εκεί όπου δούλεψε ο λέβητας και ανέβασε την θερμοκρασία πάνω από 50C στο δοχείο ανδρανειας δεν έδωσε ο υδροστάτης εντολή στο κυκλοφορητή να άνοιξη. Ενώ υπάρχει ζήτηση από τα 2 σπίτια και έχουν άνοιξη οι ηλεκτροβάνες. Θέλω να μου πείτε αν το σύνδεσα σωστά η λάθος. Από το υδροστάτη σύνδεσα το κυκλοφορητή (C) φάση 2 Ουδέτερο και η γιόση. Με ένα άλλο καλώδιο που πάει στο ρεύμα έδωσα στο 1 Φάση 2 ουδέτερο και γιόσι. Αυτήν την στιγμή αν γυρίσω τον υδροστάτη στους 90C τότε δίνει εντολή και ανοίγει ο κυκλοφορητής σε ποιο κάτω θερμοκρασία είναι κλειστό. Υπάρχει περίπτωση να έχει πρόβλημα ο υδροστάτης?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.301 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ