Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #36501 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Απ: Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Eπειδη λιγο γρηγορα που διαβασα το ποστ σου βλεπω οτι ο υδραυλικος συνδεσε σωστα τον λεβητα με το δοχειο, θα ηθελα να σε ρωτησω δυο τρεις αλλες λεπτομεριες που ισως κανουν την διαφορα. Σε οτι αφορα την 3οδη θα μπορουσε να μπει και μονο καλο θα εκανε.

1) Τον 70αρη που πηρες, για πες μας τι χωρους ζεσταινεις και αν εχεις μελετη με τις απωλειες στο σπιτι.

2) Τα ξυλα ποτε τα ειχες αγορασει περυσι? Ποτε αγορασες φετος?

3) Οταν λες εκαιγες πολλα ξυλα, τι εννοεις? Ποσους τονους και γιατι θερμαινομενους χωρους?

4) Το δοχειο αδρανειας που εβαλες ειναι πολυ μικρο σε σχεση με τον λεβητα σου!

5)Τι θερμοκρασιες επιανες στο σπιτι? ειχες διακοπτομενη ή συνεχή την θερμανση?

Απαντησε αυτα και επανερχομαστε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #36503 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Απ: Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

dra23serdi έγραψε: Παιδιά καλησπερίζω την παρέα εγώ εχω αγοράσει το ξυλολέβιτα sun burnit 70kw και ενα δοχείο αδρανείασ 800ltr ΉΡΘΕ ο μάστορασ και το σύνδεσε χωρίσ να βάλει τρίοδη βαλβίδα .Η σύνδεση που έχει κάνει είναι η παρακάτω που αναφέρω η έξοδοσ του λέβητα παει στο ανώτερο σήμειο του Δ.Α. και η επιστροφέσ του λέβητα συνδέοντε στο κατώτερο σημείο του Δ.Α. και υπάρχει μια αντλια η οποία παίρνει μπροσ στουσ 55βαθμούσ και κανει την κυκλοφόρια. 2. απο την πρωτελαιταία θέση του Δ.Α. τραβάει νερό με αντλία που παιρνει εντολή απο το χειρισ΄τηριο του σπιτιού και το παει στα καλοριφέρ και οι επιστροφέσ πανε στην δευτερη θέση απο το δοχείο αδρανείασ . αυτο το σύστημα δεν μου άρεσε και περσι έκαψα πολλά ξύλα χωρίσ να έχω και πολή ζέστη μέσα στο σπίτι.Μηπωσ εχει βαλει κανείσ τέτοιο λε΄βητα και μπορέι να μου πει αναλυτικά πωσ να κάνω την συνδεσμολογία γιατι και το προσπέκτ που έχω είναι στα βουλγάρικα ευχαριστώ πολυ



Ωπα, ωπα γιατι διαβαζοντας καλυτερα το ποστ σου... Οταν εννοεις οτι τα νερα που πανε προς το σπιτι ειναι στην προτελευταια εξοδο του μπαφερ, εννοεις από επανω ή την κάτω όπως το βλεπουμε?

Αναλυσε λιγο ακριβως τις θέσεις και τι παει που, κοιτάζοντας το απο επάνω προς τα κάτω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #36510 από dra23serdi
Απαντήθηκε από dra23serdi στο θέμα Απ: Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΤΩ ΜΕΡΙΑ . ΤΑ ΞΥΛΑ ΤΑ ΑΓΟΡΑΣΑ ΠΕΡΣΙ ΚΑΤΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΒΡΕΓΜΕΝΑ ΤΑ ΞΥΛΑ ΤΑ ΦΕΤΙΝΑ ΤΑ ΑΓΟΡΑΣΑ ΠΡΙΝ ΚΑΝΑ ΜΗΝΑ ΠΗΡΑ 22 ΤΟΝΝΟΥΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΣΕΓΝΑ . ΚΑΙ ΖΕΣΤΑΙΝΩ ΤΩΡΑ ΔΥΟ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΑ 240 Τ.Μ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΟΝΩΣΗ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΚΟΥΦΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΜΟΝΩΣΗ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΔΟΧΕΙΟ ΕΓΩ ΠΕΡΣΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΙΒΑΣΩ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΕΣΑ ΕΙΧΑ ΓΥΡΩ ΣΤΟΥΣ 20 ΒΑΘΜΟΥΣ.ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΡΙΟΔΗ ΒΑΛΒΙΔΑ Η ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΣΩ ΕΤΣΙ .ΕΓΩ ΛΕΩ ΝΑ ΧΑΛΑΣΩ ΤΗΝ ΣΥΝΔΕΣΜΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΜΙΑ ΤΡΙΟΔΗ ΒΑΛΒΙΔΑ ΣΤΑ ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΜΕΝΑ ΔΗΛ ΔΟΧΕΙΟ ΑΔΡΑΝΕΙΑΣ ΤΡΙΟΔΗ ΑΝΤΛΙΑ ΛΕΒΗΤΑΣ.Η
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by dra23serdi.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #36522 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Απ: Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Φιλε dra23serdi 240τ.μ ειναι στο συνολο και τα 2 διαμερισματα η 240 το καθενα?
Ποσσους τονους εκαψες στο συνολο περυσι και σε ποια περιοχη βρισκεσαι?
Το ειχα ρωτησει εγω και Με βοηθησαν τα παιδια του φορουμ για το πως ειναι η πιο σωστη συνδεση για το δοχειο
ακολουθησα την συμβουλη του χρηστος8 ΠΟΥ ΛΕΕΙ:
Ο αποδοτικοτερος τροπος συνδεσης δοχειου κατ εμε ειναι ο εξης...
Ζεστα νερα απο λεβητα προς δοχειο στα 3/4 του υψους του δοχειου...οχι τερμα πανω.
Επιστροφες δοχειου προς λεβητα τερμα κατω.
Εξοδος ζεστου προς σωματα...ανωτερη παροχη δοχειου...οχι στο σημειο της καμπυλης (καπακι) του δοχειου, εκει βαζω αυτοματο εξαεριστικο.
Επιστροφες απο σωματα σε δοχειο τερμα κατω.
Ανωτερη παροχη 1/2 και κατωτερη θερμομετρα...στην μεση του δοχειου εμβαπτιζομενο υδροστατη.
Αν δεν εχει στην μεση 1/2 παροχη βαλε συστολη και βαλτο εκει.
Εχω κανει δοκιμες και σε αλλες θεσεις...οι καλυτεροι χρονοι θερμανσης εγιναν με αυτες τις συνδεσεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #36541 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Απ: Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

dra23serdi έγραψε: ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΤΩ ΜΕΡΙΑ . ΤΑ ΞΥΛΑ ΤΑ ΑΓΟΡΑΣΑ ΠΕΡΣΙ ΚΑΤΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΒΡΕΓΜΕΝΑ ΤΑ ΞΥΛΑ ΤΑ ΦΕΤΙΝΑ ΤΑ ΑΓΟΡΑΣΑ ΠΡΙΝ ΚΑΝΑ ΜΗΝΑ ΠΗΡΑ 22 ΤΟΝΝΟΥΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΣΕΓΝΑ . ΚΑΙ ΖΕΣΤΑΙΝΩ ΤΩΡΑ ΔΥΟ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΑ 240 Τ.Μ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΟΝΩΣΗ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΚΟΥΦΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΜΟΝΩΣΗ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΔΟΧΕΙΟ ΕΓΩ ΠΕΡΣΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΙΒΑΣΩ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΕΣΑ ΕΙΧΑ ΓΥΡΩ ΣΤΟΥΣ 20 ΒΑΘΜΟΥΣ.ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΡΙΟΔΗ ΒΑΛΒΙΔΑ Η ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΣΩ ΕΤΣΙ .ΕΓΩ ΛΕΩ ΝΑ ΧΑΛΑΣΩ ΤΗΝ ΣΥΝΔΕΣΜΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΜΙΑ ΤΡΙΟΔΗ ΒΑΛΒΙΔΑ ΣΤΑ ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΜΕΝΑ ΔΗΛ ΔΟΧΕΙΟ ΑΔΡΑΝΕΙΑΣ ΤΡΙΟΔΗ ΑΝΤΛΙΑ ΛΕΒΗΤΑΣ.Η



Αγαπητε φιλε, καταρχας να σε παρακαλεσω να μην γραφεις με κεφαλαια!

Οι ερωτησεις που σου εκανα ηταν συγκεκριμενες και οι απαντησεις σου επιβεβαιωσαν τις σκεψεις μου.
Μην σου φαινεται οτι εκαψες παρα πολλα, γιατι τα 240 τμ που ζεστανες με φρεσκοκομμενα ξυλα και μαλλον με λαθος συνδεσμολογια στο δοχειο και με υπερδιαστασολογημενο λεβητα και ... και... δεν ειναι και παραλογο.

Απαντησε σε ολες τις ερωτησεις μου για να σου πουμε αν πρεπει να αλλαξει ή οχι η συνδεσμολογια σου. Η 3οδη θα βοηθουσε να μην γυριζουν πολυ κρυα νερα στον λεβητα - προστασια και αποφυγη πισσας -> μειωση αποδοσης και συχνα καθαρισματα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #36543 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Απ: Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
A! και υπολογισε οτι τα ξυλα που πηρες κανα μηνα πριν και με βαση αυτων που κυκλοφορουν στο εμποριο τους τελευταιους δυο μηνες ειναι ΦΡΕΣΚΟΚΟΜΜΕΝΑ, θα εχεις παλι θεμα αποδοσης δηλαδη και αυξημενη καταναλωση.

Επισης αφου εχεις καλη μονωση οπως λες, γιατι πηρες 70 Kw ξυλολεβητα? Σε ξαναρωταω, ειχατε δει τις απωλειες των σπιτιων? Αντιστοιχα στα πετρελαια, τι ειχατε?


Για να καταλαβεις, σε 3οροφο 180μ2 στα Βορεια προαστια της Θεσσαλονικης και εκτεθειμενο απο τις τρεις πλευρες και με την τεταρτη σε ακατοικητο σπιτι, με μετρια προς καλη μονωση, υπολογισα τις απωλειες μου και εβαλα 40 Kw και παλι ειναι ενα 20% περιπου παραπανω απ οτι χρειαζομουν πραγματικα.
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by kosmidis80.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.322 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ