Ελληνική σόμπα pellet - Ελληνικός λέβητας

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #23037 από georgebest

ΠΑΚΟ έγραψε: Τον είδα και εγώ.

Νομίζω όμως οτι το 8 μας τα χαλάει "Ατσάλινος εναλλάκτης με οριζόντια τριπλή διαδρομή καυσαερίων και δυνατότητα χρήσης στροβιλιστών"

Κατά τα άλλα καυστήρας τύπου volcano, διπλή προστασία από επιστροφή φλόγας, αυτοματισμοί ...


Φίλε μπορείς να μου πεις τι εννοείς ΄το στα χαλάει?? Δεν είναι καλό αυτό? Γιατί ? Δεν γνωρίζω και θέλω να μάθω. Ευχαριστώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #23043 από fisikos50
Στους λέβητες στερεών καυσίμων προτιμάμε κατακόρυφες διαδρομές, έτσι τα υπολείμματα της καύσης δεν προσκολλώνται τόσο εύκολα στα τοιχώματα.




Αντίθετα, στους λέβητες υγρών - αερίων καυσίμων προτιμάμε οριζόντιες διαδρομές οι οποίες μας δίνουν καλύτερες συνθήκες εναλλαγής θερμότητας, αλλά αν υπάρχουν υπολείμματα καύσης αυτά παραμένουν μέσα στις οριζόντιες διαδρομές μέχρι να τα καθαρίσουμε, και έτσι η απόδοση μειώνεται αφού δρουν ως μονωτικό εμποδίζοντας την εναλλαγή θερμότητας.

Κατασκευαστικά δεν στοιχίζει το ένα περισσότερο από το άλλο, όμως πολλοί υπάρχοντες λέβητες με οριζόντιες διαδρομές έχουν "προσαρμοστεί" από άλλο τύπο καυσίμου σε καύση στερεών καυσίμων (αφού αυτό ζητάει η αγορά τώρα, δώσε να φάμε ότι προλάβουμε).

Υπόψιν ότι η πραγματική απόδοση ενός συστήματος δεν φαίνεται τον πρώτο χρόνο λειτουργίας όταν όλα είναι καθαρά και ωραία μέσα στο χώρο καύσης και στις διαδρομές των καυσαερίων, αλλά την επόμενη χρονιά, όταν, με τον όποιο καθαρισμό είναι εφικτός, συνήθως διαπιστώνουμε ότι "πέρυσι λειτουργούσε καλύτερα".

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #23213 από georgebest
Επειδή ακόμα δεν το έχω ξεκαθαρίσει μπορεί κάποιος να μου πει όταν λέμε ελάχιστη και μέγιστη κατανάλωση ενός λέβητα τί εννοούμε ?? Αυτό που καταλαβαίνω αλλά δεν ξέρω αν είναι σωστό είναι ότι πχ η κατανάλωση 1 λέβητα είναι ελάχιστη 1,6 και μέγιστη 4, μπαίνουμε στο ΚΡΥΟ σπίτι ανοίγουμε τον θερμοστάτη και δουλεύει ο καυστήρας στο μέγιστο υποθέτω της κατανάλωσης (στο 4) για να πιάσει την επιθυμητή θερμοκρασία. Μόλις την πιάσει μπαίνει ας πούμε σε eco mode και τότε καίει τη ελάχιστη κατανάλωση(1,6) ή σβήνει και δεν καίει τίποτα?? Και μέχρι να κρυώσουν τα νερά τί κατανάλωση έχει ?? Όταν κρυώσουν τα νερά και ξανανάψει ο καυστήρας για να πιάσει πάλι την θερμοκρασία τί θα καίει??? Το ελάχιστο ?? Βοηθήστε με γιατί έχω μπερδευτεί. Και συνολικά όλη την ημέρα ο λέβητας αν είναι ανοιχτός 24/24ωρο καίει συνεχώς ?? Ή μόνο όταν ανάβει από τον θερμοστάτη ??
Το ίδιο ισχύει και για τις σόμπες νερού ?? Καίνε όλο το 24ωρο ???

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32864 από yiannisthe
Χρήτος8, θα ήθελα μια εκτίμηση για εγκατάσταση του OPOP, επικοινώνησε αν θέλεις στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57289 από GT
@ ΒΟΥΓΕΛΕΚΑ

Για το ερώτημά σου, δημιουργήθηκε νέο θέμα.


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57291 από GT
@ elgreco74

Για το ερώτημά σου, δημιουργήθηκε νέο θέμα.


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ