Ελληνική σόμπα pellet - Ελληνικός λέβητας

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16743 από yiannisthe
Χρήστο, να μου επιτρέψεις να ανατρέξω ξανά στις γνώσεις σου, αν γνωρίζεις βέβαια, τι γνώμη έχεις για :
1) Black Star OPOP 20 3650 € (στην παρουσίασή του απ΄ ότι διάβασα έχεις καλή άποψη)
2) MBZ Quarzo TEK-N 25 3100 €

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16747 από χρηστος8

yiannisthe έγραψε: Χρήστο, να μου επιτρέψεις να ανατρέξω ξανά στις γνώσεις σου, αν γνωρίζεις βέβαια, τι γνώμη έχεις για :
1) Black Star OPOP 20 3650 € (στην παρουσίασή του απ΄ ότι διάβασα έχεις καλή άποψη)
2) MBZ Quarzo TEK-N 25 3100 €




Γιαννη μεταξυ των δυο σαφως προτιμω τον ΟΡΟΡ...αυτο που με ξενιζει ειναι η πολιτικη της εταιριας στην Ελλαδα να εχει ανεβασμενες τιμες σε σχεση με το εξωτερικο.
Κατα τα αλλα τα μονα μειονεκτηματα του λεβητα ειναι η σχετικη ευκολια που καιγονται οι αντιστασεις (μεχρι τωρα τουλαχιστον) και η αβολη θεση συντηρησης του λεβητα (ειναι στο πανω μερος και οχι μπροστα).
Παντως και ο ΜΒΖ δεν ειναι πολυ κατωτερος...εχει αισθητηρα Λ, απλα δεν ξερω στην πραξη αν καιει ολα τα πελλετ οπως ο ΟΡΟΡ.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20099 από ΕΛΕΝΗPAPA
Τον Pelletech τον φτιάχνει εξ' ολοκλήρου ο Σαμουκατζίδης γιατί ένας έμπορος εδώ στις Σέρρες μου είπε ότι είναι γερμανικός κι εδώ συναρμολογείται.Τον Βρήκα στα 2700 τον 25άρη αλλά θα μου βγει κομπλέ με εγκατάσταση κλπ 3750.Δεν τα φούσκωσε λίγο;Ζητά για υλικά υδραυλικού 700Ε τη στιγμή που θα τον βάλει δίπλα στον πετρελαίου και οι αποστάσεις που θα καλύψει δεν υπερβαίνουν το μέτρο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20106 από jnet

ΕΛΕΝΗPAPA έγραψε: Τον Pelletech τον φτιάχνει εξ' ολοκλήρου ο Σαμουκατζίδης γιατί ένας έμπορος εδώ στις Σέρρες μου είπε ότι είναι γερμανικός κι εδώ συναρμολογείται.Τον Βρήκα στα 2700 τον 25άρη αλλά θα μου βγει κομπλέ με εγκατάσταση κλπ 3750.Δεν τα φούσκωσε λίγο;Ζητά για υλικά υδραυλικού 700Ε τη στιγμή που θα τον βάλει δίπλα στον πετρελαίου και οι αποστάσεις που θα καλύψει δεν υπερβαίνουν το μέτρο.


Ποσο χρεώνει ενας υδραυλικός για την εγκατάσταση

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20116 από gio232
Να σας πω και εγώ τη γνώμη μου.μην πάρετε λέβητα πελλετ.προτιμηστε λέβητα βιομάζας που να καεί τα πάντα ξύλο,πελλετ,και όλα τα μίγματα ροδάκινο,πυρηνοξυλο,κουκούτσι...
Ο λόγος ειναι ένας θα χαλάσετε πολλά χρήματα για να ξεφύγετε από το πετρελαιο και πάλι θα μπορείται να καιτε ένα υλικό μόνο όπου δεν ξέρετε τι τιμή θα έχει στο μελλον.
Η πιο ρεαλιστική άποψη για οικονομία ειναι λέβητα βιομάζας μαζί το λέβητα πετρελαίου αν υπαρχει ή με ένα μηδαμινό κόστος ο λέβητας βιομάζας καίει και πετρέλαιο.
Έτσι καλύπτουμε όλα τα πιθανά ενδεχόμενα για το μελλον και καιμε ότι μας συμφερει ανάλογα με τη συγκυρία,γιατί τα300€ του πελλετ μπορεί να γίνουν 800€ ποιος σας διασφαλίζει.
Όσο για τις τιμές εγώ πήρα πρόσφατα ελληνικο λεβητα βιομάζας 70000 θερμίδων με 2900€.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20119 από petrosp13
Η τιμή του πέλλετ δηλαδή είναι ανεξάρτητη από την τιμή του ξύλου;
Το πέλλετ θα πάει στα 800 € και το ξύλο θα είναι στα 130 €;
Και πώς θα πάει στα 800 € με τόση προσφορά από τα Βαλκάνια;
Επίσης, θεωρείς ότι θα είναι τόσο αποδοτικός ένας λέβητας που καίει τα πάντα σε σχέση με έναν που σχεδιάστηκε για να καίει μόνο πέλλετ;
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by petrosp13.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ