Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #64021 από vaggelis.alex1968
Απαντήθηκε από vaggelis.alex1968 στο θέμα Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic
Καλησπέρα κι απο εμένα ειμαι καινούργιος στο φορουμ και ενδιαφερομαι και εγώ για το συγκεκριμένο λέβητα, μέχρι στιγμης εχω διαβάσει όλα τα σχόλια σας, ωφείλω να σας δώσω τα συγχαρητήρια μου. Βέβαια θελω να ενημερωθώ ακόμα περισσότερο όσο γίνεται βέβαια. Είδα όμως οτι κάποιες απόψεις διείστανται.Ευχαριστώ για το χρόνο σας και θα επανέλθω...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #64118 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic

DOOM_NX έγραψε:

kakos έγραψε: Επίσης θα παρακαλούσα κάποιον συντονιστή να μεταφέρει όλα όσα αφορούν τον Fuzzy Logic στο παραπάνω topic διότι εδώ είμαστε πλέον εκτός θέματος.


Μιας και το παρακολουθείς και είναι πλέον 15 σελίδες, πες μου από ποιο νούμερο και μετά έχετε βγει offtopic.


29106 σελιδα 12 και μετα

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #64142 από clhorus
Απαντήθηκε από clhorus στο θέμα Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic

frakyd έγραψε:

clhorus έγραψε:


Καλές καύσεις σε όλους!!!


Kαλως ορισες κ καλες δημοσιευσεις.

Πολυ χρησιμα αυτα που λες κ μακαρι να καταφερουμε ολοι μαζι να βρουμε
τις πιο ιδανικες ρυθμισεις για τα εργαλεια μας.

Ηθελα αν μπορεις να γραψεις καποια πραγματα ακομα για την εγκατασταση κ τις ρυθμισεις που εχεις.
Οπως ,
Τον δουλευεις με τετραοδη?Στο weather ή manual?
Εχεις παρατηρησει να χρειαζονται αλλες ρυθμισεις αλλαζοντας το πελλετ?
Τι καις τωρα?
Το λεω επειδη εγω ειδα μεγαλες διαφορες.
Θα βοηθουσε αν εδινες στοιχεια ρυθμισεων οπως το fan κ το oxygen κ το που εχεις τα 2 φυσερα.

Οταν λες για την φλογα απολυτα φυσιολογικη μηπως θα μπορουσες να βαλεις καμια φωτο οταν φτανει π.χ.
στους 60c , πριν κοψει δηλαδη, με τις ρυθμισεις που εχεις.

Τα καυσαερια που κυμαινονται πανω κατω?

Σορυ για τις πολλες ερωτησεις αλλα καταλαβαινεις οτι χρειαζονται για να
μπορεσει κ καποιος αλλος για να τον ρυθμισει σωστα.

Με διαφορετικες ρυθμισεις εχω δει...

Συνημμένο αρχείο:


Uploaded with ImageShack.us


Συνημμένο αρχείο:


Uploaded with ImageShack.us

Συνημμένο αρχείο:


Uploaded with ImageShack.us


Τώρα καίω πέλλετ της Bioenergy point. Είναι σερβικής προέλευσης. Όσο για τις ρυθμίσεις μου και τη φλόγα που έχω, τράβηξα πριν από λίγο το παρακάτω βίντεο:



Νομίζω πως είναι κατατοπιστικότατο. Το ένα φυσερό το έχω περισσότερο ανοιχτό από το άλλο για να μη μου δημιουργεί μεγάλη τρύπα στην άκρη.

Εννοείται πως είμαι πρόθυμος να ακούσω τα σχόλιά σας καθώς και προτροπές για περαιτέρω βελτιώσεις.

Φίλε kakos, εγώ καίω τώρα στα κρύα 5 τσουβαλάκια την ημέρα, επομένως μέσα σε μία εβδομάδα περνάνε 525 κιλά πέλλετ μέσα από τον καυστήρα. Οι δικές σου καταναλώσεις είναι πάρα πολύ μικρές. Γι' αυτό και ασχολείσαι λιγότερο. Έχω μεγάλο σπίτι με κακή μόνωση (κάτι που θα διορθώσω το καλοκαίρι) και το θερμοστάτη εσωτερικού χώρου στο 23,5. Όλα παίζουν το ρόλο τους!
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by clhorus.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #64207 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic

clhorus έγραψε:

frakyd έγραψε:

clhorus έγραψε:


Καλές καύσεις σε όλους!!!


Kαλως ορισες κ καλες δημοσιευσεις.

Πολυ χρησιμα αυτα που λες κ μακαρι να καταφερουμε ολοι μαζι να βρουμε
τις πιο ιδανικες ρυθμισεις για τα εργαλεια μας.

Ηθελα αν μπορεις να γραψεις καποια πραγματα ακομα για την εγκατασταση κ τις ρυθμισεις που εχεις.
Οπως ,
Τον δουλευεις με τετραοδη?Στο weather ή manual?
Εχεις παρατηρησει να χρειαζονται αλλες ρυθμισεις αλλαζοντας το πελλετ?
Τι καις τωρα?
Το λεω επειδη εγω ειδα μεγαλες διαφορες.
Θα βοηθουσε αν εδινες στοιχεια ρυθμισεων οπως το fan κ το oxygen κ το που εχεις τα 2 φυσερα.

Οταν λες για την φλογα απολυτα φυσιολογικη μηπως θα μπορουσες να βαλεις καμια φωτο οταν φτανει π.χ.
στους 60c , πριν κοψει δηλαδη, με τις ρυθμισεις που εχεις.

Τα καυσαερια που κυμαινονται πανω κατω?

Σορυ για τις πολλες ερωτησεις αλλα καταλαβαινεις οτι χρειαζονται για να
μπορεσει κ καποιος αλλος για να τον ρυθμισει σωστα.

Με διαφορετικες ρυθμισεις εχω δει...

Συνημμένο αρχείο:


Uploaded with ImageShack.us


Συνημμένο αρχείο:


Uploaded with ImageShack.us

Συνημμένο αρχείο:


Uploaded with ImageShack.us


Τώρα καίω πέλλετ της Bioenergy point. Είναι σερβικής προέλευσης. Όσο για τις ρυθμίσεις μου και τη φλόγα που έχω, τράβηξα πριν από λίγο το παρακάτω βίντεο:



Νομίζω πως είναι κατατοπιστικότατο. Το ένα φυσερό το έχω περισσότερο ανοιχτό από το άλλο για να μη μου δημιουργεί μεγάλη τρύπα στην άκρη.

Εννοείται πως είμαι πρόθυμος να ακούσω τα σχόλιά σας καθώς και προτροπές για περαιτέρω βελτιώσεις.

Φίλε kakos, εγώ καίω τώρα στα κρύα 5 τσουβαλάκια την ημέρα, επομένως μέσα σε μία εβδομάδα περνάνε 525 κιλά πέλλετ μέσα από τον καυστήρα. Οι δικές σου καταναλώσεις είναι πάρα πολύ μικρές. Γι' αυτό και ασχολείσαι λιγότερο. Έχω μεγάλο σπίτι με κακή μόνωση (κάτι που θα διορθώσω το καλοκαίρι) και το θερμοστάτη εσωτερικού χώρου στο 23,5. Όλα παίζουν το ρόλο τους!

.



Καταρχήν στο menu, Power test η επιλογή power test πρέπει να είναι στο "ΝΟ" και όχι στο yes. Βλέπω ότι παρακάτω το βάζεις στο Νο. Ελπίζω να το αφήσεις εκεί γιατί πρέπει να είναι στο ΝΟ. Αν ήταν στο Yes ο καυστήρας σου λειτουργεί συνέχεια στο 100% (βλέπε στο μενού Burner) και έτσι κάνεις μια τρύπα στο νερό διότι καταργείς όλες αυτές τις παραμέτρους του λέβητα που θα σου κάνουνε οικονομία. Επίσης κάτω τέρμα στο ίδιο menou δεν έχεις κατέβει για να δώ και τις υπόλοιπες επιλογές. Δεύτερον στο μενου Burner έχεις πολύ μεγάλο κενό μεταξύ των ταισμάτων σε κατάσταση Stand by mode. Αυτός είναι ένας σημαντικός λόγος που έχεις καρβουνιά φίλε μου. Βάλε λοιπόν το S-by still apo 15 λεπτά στα 5 λεπτά και μείωσε το antiblock στο 20-25 (αυτό έλεγα και στο προηγούμενο ποστάρισμα). Ετσι όταν ο καυστήρας είναι σε κατάσταση αναμονής θα ταΐζει κάθε 5 λεπτά 20-25 δευτερόλεπτα σε πέλλετ. Εσύ μέχρι τώρα τάιζες 31 δευτερόλεπτα κάθε ένα τέταρτο. Ετσι άσχετα με την ποσότητα ο καυστήρας λόγο αδρανούς αέρα που υπάρχει μέσα σε ένα τέταρτο κατεβάζει την θράκα χαμηλά με αποτέλεσμα να κάνει εύκολα καρβουνιά. Αυτά για αρχή.

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by kakos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #64213 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic
με την πρώτη ευκαιρία κλείσε τον λέβητα για λίγα δευτερόλεπτα και στείλε μας ένα βίντεο και με τις ρυθμίσεις στο μενου Service mode.

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #64325 από clhorus
Απαντήθηκε από clhorus στο θέμα Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic

kakos έγραψε: με την πρώτη ευκαιρία κλείσε τον λέβητα για λίγα δευτερόλεπτα και στείλε μας ένα βίντεο και με τις ρυθμίσεις στο μενου Service mode.


Αν βρω ευκαιρία θα το κάνω. Την τροφοδοσία πάντως την έχω στο 4,0. Αλλά μάλλον θα θέλεις να δεις και τα υπόλοιπα. Να σου πω την αλήθεια, εκεί μέσα δεν έχω πειράξει κάτι άλλο. Έχει τις εργοστασιακές ρυθμίσεις.

Όσο για το power test, το έχω μονίμως στο off. Το έβαλα στο on μόνο για τις ανάγκες του βίντεο για να σας δείξω πώς είναι η φλόγα και το πιάτο όταν δουλεύει στο 100%. Μια φωτό με φουλαρισμένο πιάτο που έχει βάλει πιο πάνω ένας φίλος είναι λάθος ρύθμιση. Η φωτιά θα πρέπει να είναι όσο το δυνατόν πιο λευκή. Δυστυχώς στο βίντεό μου δεν φαίνεται η γαλάζια φλόγα στη βάση της φωτιάς.

Με ενδιαφέρει πολύ να δοκιμάσω την πρότασή σου. Λοιπόν, εσύ έχεις βάλει το S-by still στα 5 λεπτά και το antiblock πόσο ακριβώς το έχεις ρυθμίσει;

Αλλά αν θυμάμαι καλά κι εσύ έχεις αναρτήσει φωτογραφίες που σου πιάνει καρβουνιά. Θυμίζω ότι τώρα η κατανάλωσή μου είναι 75 κιλά την ημέρα.

Πες μου όμως αυτές τις 2 ρυθμίσεις για να τις δοκιμάσω. Εσύ δηλαδή ταΐζεις πιο πολύ από εμένα όταν είσαι στην αναμονή. Έτσι δεν είναι;

Α! Και κάτι άλλο. Νομίζω πως όσο περνάει η ώρα που είναι το μηχάνημα στην αναμονή, γίνονται πιο αραιά τα ταΐσματα, ανεξάρτητα από αυτή τη ρύθμιση. Έχεις γνώμη για αυτό;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.102 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ