Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63713 από clhorus
Απαντήθηκε από clhorus στο θέμα Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic

frakyd έγραψε:

panpeletak έγραψε:
ΟΚ τις βρήκα με βοήθεια kakou. Ήταν ρυθμιζμένες σωστά. Νομίζω το πρόβλημα είναι ότι το πέλλετ είναι αρκετά χαμηλά στο χώρο καύσης. Επίσης με κάνει εντύπωση όταν ειναι σβηστός υπάρχει μια ελάχιστη φωτιά στο χώρο καύσης. Δεν ξέρω αν αυτό είναι φυσιολογικό.
Πάντως σε εμένα ανα τρεις περιπου ημέρες μπουκώνει η έξοδος του κοχλία τροφοδοσίας με αποτέλεσμα να σβήνει ο λεβητας καθώς τελειώνει το πέλλετ στο χώρο καύσης. Επισης πιάνει πίσσα κάθε τρεις μέρες.


Τι πελλετ χρησομοποιεις?
Τι εννοεις ότι το πέλλετ είναι αρκετά χαμηλά στο χώρο καύσης.
Εχεις χαμηλη τροφοδοσια? Ποσο?
Μηπως εχει κοντη-δυνατη φλογα?
Οταν λες σβηστος εννοεις stand by?
ή τον κλεινεις για να καθαρισεις κ αυτος καιει τα υπολειματα.


Φίλε μου, αυτή είναι η δεύτερη χρονιά που έχω τον fuzzy logic (25 kW). Πρέπει να καθαρίζεις τον καυστήρα περιοδικά μόνο όταν καις πέλλετ καθώς τα άλλα καύσιμα δεν δημιουργούν αυτό το υπόλειμμα. Δεν ξέρω τι εννοείς ότι η τροφοδοσία είναι κάθε 8 δευτερόλεπτα. Πού βρίσκεται αυτό στο μενού;

Σε κάθε περίπτωση, θα σου πω από τη δική μου εμπειρία τι να κάνεις για να καθαρίζεις τον καυστήρα μόνο μια φορά την εβδομάδα και να μην σου μπλοκάρει ποτέ ξανά και να μην ξανασπάσει ποτέ ξανά το μπουλόνι ασφαλείας.

Καταρχάς, όσοι καίτε πέλλετ να ρυθμίσετε την τροφοδοσία στο 4,0 όπως προτείνει ο κατασκευαστής και όχι στο 4,5 όπως ίσως το ρύθμισε ο εγκαταστάτης. Με έκπληξη διαπίστωσα ότι όταν το πιάτο είναι πιο άδειο (ανάμεσα στην πρώτη και τη δεύτερη σειρά με τις τρυπούλες) η φλόγα είναι καλύτερη, δυνατότερη, με λιγότερη στάχτη στο πιάτο και ο κοχλίας γυρίζει με περισσότερη άνεση.

Δεύτερον, ρυθμίστε το anti-block στο 31 έως 32. Δεν θέλετε το πέλλετ να πέφτει πολύ χαμηλά όταν ο καυστήρας είναι σε κατάσταση stand by γιατί τότε δημιουργείται πιο γρήγορα το μαύρο κάρβουνο στα τοιχώματα του καυστήρα.

Τρίτον, 3 ημέρες μετά τον καθαρισμό του καυστήρα (τον καθαρισμό θα τον περιγράψω στη συνέχεια) κάνετε κάθε πρωί και αν υπάρχει η δυνατότητα κάθε απόγευμα το εξής απλό: Φορέστε γάντια, πάρτε ένα μεγάλο κατσαβίδι (μήκους 20 εκ. περίπου), χώστε το μέσα στον καυστήρα με το υλικό μέχρι τον πάτο του καυστήρα και ανακινήστε με 2-3 κινήσεις το υλικό. Θα καταλάβετε ότι το κάνετε σωστά επειδή θα νιώσετε ότι το υλικό θα γίνει πιο "αφράτο", λιγότερο στριμωγμένο δηλαδή. Εγώ αυτό το κόλπο το κάνω και με αναμμένο το μηχάνημα. Μη φοβάστε δεν θα καείτε αν φοράτε γάντια.

Προσοχή! Εδώ υπάρχει ένα μυστικό! Ακούστε προσεκτικά πώς ακούγεται ο κοχλίας όταν γυρνάει και τροφοδοτεί με πέλλετ μετά τον καθαρισμό. Η κίνηση του κοχλία συνοδεύεται από έναν ήχο που με γράμματα θα το έγραφα ως εξής: "κκχχχχχ". Όταν ακούγεται αυτός ο ήχος, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και καμιά στριμούρα στο υλικό που θα μπορούσε να οδηγήσει στο σπάσιμο του μπουλονιού ασφαλείας. Μετά την 3η ημέρα, για να συνεχίσετε να ακούτε αυτόν το θόρυβο, κάντε το κόλπο με το κατσαβίδι και το ανακάτεμα του υλικού. Διαφορετικά, ο ήχος αυτός δεν θα ακούγεται πια και ο κοχλίας θα γυρνά με σταδιακά αυξημένη δυσκολία μέχρι να οδηγηθεί στο τελικό μπλοκάρισμα που περιγράφει ο φίλος μας.

Καθαρισμός του καυστήρα:
Μια φορά την εβδομάδα, σβήστε το μηχάνημα και αφαιρέστε όλο το υλικό μέσα από τον καυστήρα. Πάρτε ένα κατσαβίδι και ένα σφυράκι και χτυπήστε την μαύρη πίσσα στα τοιχώματά του (περιγράφεται στο manual). Μετά καθαρίστε με μία συρματόβουρτσα για να φύγουν τα μικρά υπολείμματα. Επίσης αν χτυπήσετε με το σφυράκι ελαφρώς τα μικρά υπολείμματα μπορεί να φύγουν επίσης. Βγάλτε τα μαύρα υπολείμματα από τον πάτο του καυστήρα. Φροντίστε να μην έχει μείνει στο βάθος του καυστήρα (α) το παραμικρό πέλλετ, (β) το παραμικρό μαύρο υπόλειμμα, (γ) η παραμικρή σκόνη από πέλλετ. Αν κάνετε τα ανωτέρω βήματα σωστά, θα έχετε έναν ολοκαίνουριο καυστήρα έτοιμο για χρήση. Αυτό ήταν! Τελειώσατε! Ο συνολικός χρόνος που απαιτείται για το σχολαστικό αυτό καθαρισμό είναι το πολύ 10 λεπτά την εβδομάδα!

Η συμβουλή μου είναι αυτή λοιπόν: μια μικρή προληπτική δουλίτσα όπως την περιέγραψα ανωτέρω και το μηχάνημα δεν θα μπλοκάρει ποτέ ξανά και φυσικά η φλόγα θα είναι πάντα απολύτως φυσιολογική καθώς θα εξασφαλίσετε σωστή τροφοδοσία υλικού και την κατάλληλη παροχή αέρα! Και φυσικά δεν ξεχνάμε να καθαρίζουμε εβδομαδιαίως τον αισθητήρα λ (δουλειά 10 δευτερολέπτων) Το λέω εκ πείρας!!!

Καλές καύσεις σε όλους!!!
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by clhorus.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63763 από bigfish
Απαντήθηκε από bigfish στο θέμα Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic
Καλησπέρα και χρόνια σας πολλά
Θα μπορούσε κάποιος να μου στείλει το εγχειρίδιο χρήσεις στα ελληνικά για τον λέβητα FUZZY LOGIC 25KW
Το email μου είναι Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Ευχαριστώ εκ τον προτέρων

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63774 από frakyd
Απαντήθηκε από frakyd στο θέμα Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic

clhorus έγραψε:


Καλές καύσεις σε όλους!!!


Kαλως ορισες κ καλες δημοσιευσεις.

Πολυ χρησιμα αυτα που λες κ μακαρι να καταφερουμε ολοι μαζι να βρουμε
τις πιο ιδανικες ρυθμισεις για τα εργαλεια μας.

Ηθελα αν μπορεις να γραψεις καποια πραγματα ακομα για την εγκατασταση κ τις ρυθμισεις που εχεις.
Οπως ,
Τον δουλευεις με τετραοδη?Στο weather ή manual?
Εχεις παρατηρησει να χρειαζονται αλλες ρυθμισεις αλλαζοντας το πελλετ?
Τι καις τωρα?
Το λεω επειδη εγω ειδα μεγαλες διαφορες.
Θα βοηθουσε αν εδινες στοιχεια ρυθμισεων οπως το fan κ το oxygen κ το που εχεις τα 2 φυσερα.

Οταν λες για την φλογα απολυτα φυσιολογικη μηπως θα μπορουσες να βαλεις καμια φωτο οταν φτανει π.χ.
στους 60c , πριν κοψει δηλαδη, με τις ρυθμισεις που εχεις.

Τα καυσαερια που κυμαινονται πανω κατω?

Σορυ για τις πολλες ερωτησεις αλλα καταλαβαινεις οτι χρειαζονται για να
μπορεσει κ καποιος αλλος για να τον ρυθμισει σωστα.

Με διαφορετικες ρυθμισεις εχω δει...

Συνημμένο αρχείο:


Uploaded with ImageShack.us


Συνημμένο αρχείο:


Uploaded with ImageShack.us

Συνημμένο αρχείο:


Uploaded with ImageShack.us

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63780 από frakyd
Απαντήθηκε από frakyd στο θέμα Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic

panpeletak έγραψε:



Περίπου σε αυτό το ύψος γίνεται η καύση. Τώρα είναι σε κατάσταση stand by αλλά μόλις σταμάτησε.


Παρολο που η φωτο δεν ειναι σε κατασταση (δρασης), μου φαινεται οτι πρεπει να χαμηλωσεις τον αερα.

Τροφοδοσια 8 δευτερολεπτα εννοεις max fee/10 sec 8.0 ?

Αυτο που λες οτι τελειώνει το πέλλετ στο χώρο καύσης μαλλον θα εχεις θεμα με το anti-block οπως λεει κ ο φιλος clhorus.
Ποσο το εχεις?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63806 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic
Φίλε clhorus καλησπέρα και χρόνια πολλά και καλώς ήλθες στο Forum.
Πράγματι με άλλα καύσιμα δεν δημιουργεί την καρβουνιά γύρω γύρο και ο λόγος είναι καθαρά πλέον η ποιότητα και η περιεκτικότητα του υλικού καύσης. Σεβαστά όσα αναφέρεις άλλα βρίσκω πολύ υπερβολικό το κάθε πρωί ανακάτεμα κλπ. Προσωπικά θεωρό ότι δεν χρειάζεται. Επίσης και το anti-block(χρόνος άρα ποσότητα καυσίμου) απο μόνο του δεν αλλάζει τίποτα πρέπει να γίνει σε συνδυασμό με την συχνότητα ταΐσματος σε κατάσταση stant-by. Τον καυστήρα προσωπικά δεν τον πειράζω πλέον καθόλου. Ασχολούμε μια φορά κάθε 15 ημέρες (δηλαδή κάθε 2 γεμίσματα σιλό) και η κατάσταση μετά απο 15 ημέρες είναι αυτή που φαίνεται στις φωτό που έχω αναρτήσει στο παρακάτω νήμα. Βασικό στοιχείο είναι η ποιότητα του καυσίμου και εννοείτε ΚΥΡΙΟΤΕΡΑ οι σωστές ρυθμίσεις. Ενέργειες τύπου κατσαβίδια, ανακατέματα κάθε μέρα κλπ είναι λύσεις μέν όχι οι προβλεπόμενες δε. Δεν θέλω να πιστεύω ότι πλήρωσα καυστήρα 3600€ για να κατεβαίνω κάθε μέρα με ένα κατσαβίδι και να ανακατεύω τα πέλλετ όπως η νοικοκυρά το φαγητό για να μην κολλήσει στην κατσαρόλα :dry:. Σίγουρα κάτι δεν ρυθμίσατε σωστά.

www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...mid=53&limitstart=15

Επίσης θα παρακαλούσα κάποιον συντονιστή να μεταφέρει όλα όσα αφορούν τον Fuzzy Logic στο παραπάνω topic διότι εδώ είμαστε πλέον εκτός θέματος.

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63888 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic

kakos έγραψε: Επίσης θα παρακαλούσα κάποιον συντονιστή να μεταφέρει όλα όσα αφορούν τον Fuzzy Logic στο παραπάνω topic διότι εδώ είμαστε πλέον εκτός θέματος.


Μιας και το παρακολουθείς και είναι πλέον 15 σελίδες, πες μου από ποιο νούμερο και μετά έχετε βγει offtopic.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.111 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ