Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60764 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic

dr.panosv έγραψε:

kakos έγραψε:

dr.panosv έγραψε:

kakos έγραψε:

dr.panosv έγραψε:
kakos αν βαλεις τη σχαρα και ριξεις ξυλα γιατι να μην τα καψει?ειναι κριμα ομως σε τετοιο λεβητα να καις ξυλα,συμφωνω απολυτα οπως ειπες παραπανω οτι υπαρχουν πολυ φθηνοτεροι ξυλολεβητες.εγω εχω τον πλατινουμ και καιω ξυλα.η πορτα σε εμενα ειναι πανω απο το θαλαμο κ εχει κλιση εμπρος
πιστεψε με οποτε γεμιζεις υπαρχει θεμα κ ας μην δουλευουν ανεμιστηρες.εχεις δοκιμασει ξυλο?


Δεν είπα ότι δεν καίει ξύλα είπα ότι δεν μπορεί να κάψει ξύλα και μετά αυτόματα να συνεχίσει με pellet όπως δείχνει στο video. H σχάρα φράζει ουσιαστικά την φλόγα απο το πελλετ, πρέπει να αφαιρεθεί για να λειτουργήσει με πελλετ. Επίσης πρέπει να δηλώσεις στο μενου του λέβητα τι υλικό καις. Δεν μπορείς να δηλώσεις και τα δύο ή θα του πείς ότι καις ξύλο ή πέλλετ. και τέλος πρέπει να αφαιρείς τον αισθητήρα Λ κατα την καύση του ξύλου (το γιατί δεν το γνωρίζω απλά το αναφέρει το μανουάλι). Τώρα γιατί είναι η τροφοδοσία απο επάνω ...μάλλον έχει να κάνει με την διάταξη του μηχανήματος. Παρεμπιπτόντως δεν έχω δοκιμάσει ακόμη το ξύλο.


φιλε kakos αν φραζει τη φλογα μπορει να μπει μια πιο αραια σχαρα (πατεντα) και θα δηλωσεις ως λειτουργια το πελλετ το οποιο αναγκαστικα θα καψει τα ξυλα,σιγουρα υπαρχουν ερωτηματα οπως:
1.θα μπορει να ελεγξει τη θερμοκρασια?
2.θα μπουκωσει απο την πισσα ο αισθητηρας λ και μετα θα σου πουνε κανα 500αρικο και θα πηδηξεις...στον αερα?
γι'αυτο μαλλον τον αφαιρεις και δηλωνεις ξυλο για να ελεγχει τη φλογα διαφορετικα(εμενα για το ξυλο εχει αλλο ανεμιστηρα).

ΥΓ>αυτα που λεω ειναι δικες μου εκτιμησεις,


Για να καταλάβεις. Η λειτουργία του λέβητα αλλάζει κατά την χρήση του ξύλου. Λειτουργεί ένας ανεμιστήρας και ο υπολογιστής αλλάζει τις παραμέτρους χρήσης του λέβητα. Δεν μπορώ να στο εξηγήσω πιο απλά, θα πρέπει να στο δείξω απο κοντά για να το καταλάβεις. Η θερμοκρασία προφανώς ελέγχεται με την μείωση της λειτουργίας του ανεμιστήρα. Κυκλοφορητής και τετράοδη ελέγχονται απο τον πίνακα ελέγχου του λέβητα. Ισως (δεν ξέρω υποθέσεις κάνω) σε περίπτωση που φτάνει σε οριακές θερμοκρασίες να ανοίγει τον κυκλοφορητή και να κλείνει την τετραοδη προκειμένω να εξάγει όλα τα ζεστά νερά του μπόιλερ και να φέρει πίσω κρύα απο το κύκλωμα...δεν ξέρω να σου απαντήσω περισσότερα. Στη απάντηση περι πατέντας ποιο επάνω σου λέω ότι ο λέβητας αυτός δεν είναι για πατέντες. Εξάλλου όπως σου ανέφερα θα κάψεις ή ξύλο ή πελλετ. Η αλλαγή θα γίνει χειροκίνητα. Συνδυασμός και των δύο ΔΕΝ ΓΊΝΕΤΑΙ. Τον αισθητήρα Λ τον αφαιρείς. Το λέει ρητά μέσα στο Μανουάλι. Εξάλλου δεν σου προσφέρει τίποτα όταν καις ξύλο (οι λόγοι ευνόητοι).


αυτα ακριβως κανει και ο πλατινουμ 100 που εχω.

το θεμα του συνδιασμου και της πατεντας αφορα καποιον που θελει να εχει ως κυριο καυσιμο το ξυλο και εφεδρικο το πελλετ.

στον δικο μου το εχω δοκιμασει και πετυχε(με λειτουργια για πελλετ).
δηλαδη εριξα ξυλα στο θαλαμο καυσης,οταν αναψε το πελλετ αναγκαστικα εβαλε φωτια τα ξυλα,τα προβληματα ειναι δυο:
1.το φωτοκύτταρο βλεπει φλογα συνεχως και οταν η θερμοκρασια φθανει εκει που ορισαμε,ο ανεμιστηρας προσπαθει να σβησει τη φλογα (burning out)αυτο πιστευω λυνεται με μια σχαρα πανω απο τον καυστηρα.
2.η φλογα δεν ελεγχεται και πρεπει να εχεις δοχειο αδρανειας να στειλεις τα νερα.

και τελικα επαναλαμβανω οτι δεν θα αγοραζα αυτο το λεβητα για ξυλα...ειναι κριμα σε τετοιο εργαλειο να καις ξυλα.


Νομίζω ότι μιλάμε για ένα λέβητα διαφορετικής λειτουργίας φίλε dr.panosv.

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61060 από panpeletak
Απαντήθηκε από panpeletak στο θέμα Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic

kakos έγραψε:

panpeletak έγραψε: Το ξέρω ότι ο λέβητας έχει πολύ τεχνολογία πάνω του. Το θέμα είναι πως την αξιοποιείς. Εγω που ρώτησα είναι αν υπάρχουν κάποια συγκεκριμένα πράγματα στα οποία μπορεί να επικεντρωθεί κάποιος. Δηλαδή υπάρχει κάποιος που αλλάζοντας κάτι ειδε διαφορές απόδοσης, κατανάλωσης κλπ. Ο αντιπρόσωπος με έκανε τις ρυθμίσεις που ξέρει και μου είπε ότι όλα είναι καλά.
Φίλε kakos πράγματι είναι πολλά για να τα γράψεις. Αλλά ποια είναι κανα δύο σημεία που εστιάζεις εσύ ότι πρέπει να δεις. Το manual που λες, το διαβασα. Πράγματι αναφέρει ότι μέσα στο δοχείο που κάνει την καύση μπορεί να πιάσει στα τοιχώματα κλίνκερ και δείχνει πως το καθαρίζεις. Το πρόβλημα μου είναι ότι αυτό το έκανε σε τρείς μέρες λειτουργίας.


Τότε πιθανόν να υπήρχαν λάθος ρυθμίσεις. Δυστυχώς και εμείς εμπειρικά τα μάθαμε. Τεσπα η απορίες τηλεφωνικώς στείλε μου εμαιλ το τηλ και θα μιλήσουμε γιατί δεν μπορούμε να τα πούμε μέσα απο μηνύματα.


Σε έστειλα mail.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61904 από panpeletak
Απαντήθηκε από panpeletak στο θέμα Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic
kakos σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου. Τώρα ο λέβητας μου καιει με τις νέες του ρυθμίσεις και ελπίζω όλα να πάνε πλέον καλά.
Σήμερα έψαξα στα κλαπέτα να βρω τις τρυπούλες που έχει για να τις ρυθμίσω. Δεν τις βρήκα. Kakos Θα προσπαθήσω αύριο να τα βγάλω φωτογραφία και να μου πεις σε ποιο ακριβώς σημείο να ψαξω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62215 από frakyd
Απαντήθηκε από frakyd στο θέμα Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic

panpeletak έγραψε: kakos σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου. Τώρα ο λέβητας μου καιει με τις νέες του ρυθμίσεις και ελπίζω όλα να πάνε πλέον καλά.
Σήμερα έψαξα στα κλαπέτα να βρω τις τρυπούλες που έχει για να τις ρυθμίσω. Δεν τις βρήκα. Kakos Θα προσπαθήσω αύριο να τα βγάλω φωτογραφία και να μου πεις σε ποιο ακριβώς σημείο να ψαξω


Εκει που ειναι η πεταλουδα που συγκρατει το κινουμενο μερος,
εκει διπλα ειναι οι τρυπες στο σταθερο κομματι.
Δεν φαινονται πολυ καλα,ειδικα σε αυτον που ειναι κοντα στο θαλαμο καυσης θα το δεις
με φακο καλυτερα.Στον αλλο πρεπει να σκυψεις πολυ για τις δεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62331 από panpeletak
Απαντήθηκε από panpeletak στο θέμα Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic

frakyd έγραψε:

panpeletak έγραψε: kakos σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου. Τώρα ο λέβητας μου καιει με τις νέες του ρυθμίσεις και ελπίζω όλα να πάνε πλέον καλά.
Σήμερα έψαξα στα κλαπέτα να βρω τις τρυπούλες που έχει για να τις ρυθμίσω. Δεν τις βρήκα. Kakos Θα προσπαθήσω αύριο να τα βγάλω φωτογραφία και να μου πεις σε ποιο ακριβώς σημείο να ψαξω


Εκει που ειναι η πεταλουδα που συγκρατει το κινουμενο μερος,
εκει διπλα ειναι οι τρυπες στο σταθερο κομματι.
Δεν φαινονται πολυ καλα,ειδικα σε αυτον που ειναι κοντα στο θαλαμο καυσης θα το δεις
με φακο καλυτερα.Στον αλλο πρεπει να σκυψεις πολυ για τις δεις.


ΟΚ τις βρήκα με βοήθεια kakou. Ήταν ρυθμιζμένες σωστά. Νομίζω το πρόβλημα είναι ότι το πέλλετ είναι αρκετά χαμηλά στο χώρο καύσης. Επίσης με κάνει εντύπωση όταν ειναι σβηστός υπάρχει μια ελάχιστη φωτιά στο χώρο καύσης. Δεν ξέρω αν αυτό είναι φυσιολογικό.
Πάντως σε εμένα ανα τρεις περιπου ημέρες μπουκώνει η έξοδος του κοχλία τροφοδοσίας με αποτέλεσμα να σβήνει ο λεβητας καθώς τελειώνει το πέλλετ στο χώρο καύσης. Επισης πιάνει πίσσα κάθε τρεις μέρες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62332 από panpeletak
Απαντήθηκε από panpeletak στο θέμα Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic
Μήπως έχει κανείς καμιά καλή σκούπα στάχτης, καθώς βλέπω ότι μπορεί να μου χρειάζεται κάθε τριήμερο!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ