Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59475 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic

bigfish έγραψε: Ευχαριστώ kakos για την απάντηση (με απογοήτευσες :( :( :( )
Όταν λες ότι υπάρχουν άλλοι λέβητες ποιο φθηνή
Δηλαδή ανάφερε μου μερικούς;
Πάντως για εναλλακτική επιλογη είχα τον μιλε π35 για αυτόν τι γνώμη έχεις;
ευχαριστώ


Δεν ξέρω να σου πω θα πρέπει να το ερευνήσεις και να ρωτήσεις στο forum να σου πουν γνώμες αυτοί που τους έχουν όπως σου είπα και εγώ για τον δικό μου. Ελπίζω να είναι το ίδιο αντικειμενικές σαν την δική μου :unsure: .

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": bigfish

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59522 από dr.panosv
Απαντήθηκε από dr.panosv στο θέμα Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic

kakos έγραψε:

dr.panosv έγραψε: ο φαζι λοτζικ καιει ξυλα.Επισης μπορει να καψει ταυτοχρονα πελλετ - ξυλο βαζοντας την σχαρα και ριχνοντας τα ξυλα απο πανω,θα το δειτε στο παρακατω βιντεο.Δεν προτεινεται ομως για καυση ξυλων γιατι



1.εχει την πορτα ακριβως πανω απο τον θαλαμο,οποτε καθε φορα που βαζεις ξυλα,θες μπανιο
2.εχει μικρο θαλαμο καυσης σε σχεση με ενα ξυλολεβητα

ο λεβητας ειναι πιστευω ο καλυτερος για πελλετ στην κατηγορια των χρηματων του,εχει απιστευτες δυνατοτητες.


Φίλε dr.panosv ο fuzzy logic δεν μπορεί να κάψει όπως δείχνει το πρώτο video το οποίο το είχα δει και εγώ, αλλά η πραγματικότητα διαφέρει. Ίσως να αναφέρεται σε κάποιο άλλο μοντέλο παλαιότερο, πάντως σε αυτόν που έχουμε εμείς ΔΕΝ ΓΊΝΕΤΑΙ. Το ότι έχει πόρτα απο επάνω δεν πειράζει ιδιαιτέρα διότι όταν ανεφοδιάζεις τον λέβητα με ξύλα ο λέβητας είναι σε κατάσταση standby που σημαίνει ότι η φωτιά έχει πέσει και τα βεντιλατερ είναι κλειστά. Εξάλλου η καύση είναι ελεγχόμενη μέσα στον λέβητα. Οσο για την χωρητικότητα του θαλάμου καύσης....είπαμε ο λέβητας είναι για πέλλετ και όχι για ξύλα. Καίει όμως και ξύλα.


kakos αν βαλεις τη σχαρα και ριξεις ξυλα γιατι να μην τα καψει?ειναι κριμα ομως σε τετοιο λεβητα να καις ξυλα,συμφωνω απολυτα οπως ειπες παραπανω οτι υπαρχουν πολυ φθηνοτεροι ξυλολεβητες.εγω εχω τον πλατινουμ και καιω ξυλα.η πορτα σε εμενα ειναι πανω απο το θαλαμο κ εχει κλιση εμπρος πιστεψε με οποτε γεμιζεις υπαρχει θεμα κ ας μην δουλευουν ανεμιστηρες.εχεις δοκιμασει ξυλο?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59545 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic

dr.panosv έγραψε:
kakos αν βαλεις τη σχαρα και ριξεις ξυλα γιατι να μην τα καψει?ειναι κριμα ομως σε τετοιο λεβητα να καις ξυλα,συμφωνω απολυτα οπως ειπες παραπανω οτι υπαρχουν πολυ φθηνοτεροι ξυλολεβητες.εγω εχω τον πλατινουμ και καιω ξυλα.η πορτα σε εμενα ειναι πανω απο το θαλαμο κ εχει κλιση εμπρος
πιστεψε με οποτε γεμιζεις υπαρχει θεμα κ ας μην δουλευουν ανεμιστηρες.εχεις δοκιμασει ξυλο?


Δεν είπα ότι δεν καίει ξύλα είπα ότι δεν μπορεί να κάψει ξύλα και μετά αυτόματα να συνεχίσει με pellet όπως δείχνει στο video. H σχάρα φράζει ουσιαστικά την φλόγα απο το πελλετ, πρέπει να αφαιρεθεί για να λειτουργήσει με πελλετ. Επίσης πρέπει να δηλώσεις στο μενου του λέβητα τι υλικό καις. Δεν μπορείς να δηλώσεις και τα δύο ή θα του πείς ότι καις ξύλο ή πέλλετ. και τέλος πρέπει να αφαιρείς τον αισθητήρα Λ κατα την καύση του ξύλου (το γιατί δεν το γνωρίζω απλά το αναφέρει το μανουάλι). Τώρα γιατί είναι η τροφοδοσία απο επάνω ...μάλλον έχει να κάνει με την διάταξη του μηχανήματος. Παρεμπιπτόντως δεν έχω δοκιμάσει ακόμη το ξύλο.

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59688 από dr.panosv
Απαντήθηκε από dr.panosv στο θέμα Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic

kakos έγραψε:

dr.panosv έγραψε:
kakos αν βαλεις τη σχαρα και ριξεις ξυλα γιατι να μην τα καψει?ειναι κριμα ομως σε τετοιο λεβητα να καις ξυλα,συμφωνω απολυτα οπως ειπες παραπανω οτι υπαρχουν πολυ φθηνοτεροι ξυλολεβητες.εγω εχω τον πλατινουμ και καιω ξυλα.η πορτα σε εμενα ειναι πανω απο το θαλαμο κ εχει κλιση εμπρος
πιστεψε με οποτε γεμιζεις υπαρχει θεμα κ ας μην δουλευουν ανεμιστηρες.εχεις δοκιμασει ξυλο?


Δεν είπα ότι δεν καίει ξύλα είπα ότι δεν μπορεί να κάψει ξύλα και μετά αυτόματα να συνεχίσει με pellet όπως δείχνει στο video. H σχάρα φράζει ουσιαστικά την φλόγα απο το πελλετ, πρέπει να αφαιρεθεί για να λειτουργήσει με πελλετ. Επίσης πρέπει να δηλώσεις στο μενου του λέβητα τι υλικό καις. Δεν μπορείς να δηλώσεις και τα δύο ή θα του πείς ότι καις ξύλο ή πέλλετ. και τέλος πρέπει να αφαιρείς τον αισθητήρα Λ κατα την καύση του ξύλου (το γιατί δεν το γνωρίζω απλά το αναφέρει το μανουάλι). Τώρα γιατί είναι η τροφοδοσία απο επάνω ...μάλλον έχει να κάνει με την διάταξη του μηχανήματος. Παρεμπιπτόντως δεν έχω δοκιμάσει ακόμη το ξύλο.


φιλε kakos αν φραζει τη φλογα μπορει να μπει μια πιο αραια σχαρα (πατεντα) και θα δηλωσεις ως λειτουργια το πελλετ το οποιο αναγκαστικα θα καψει τα ξυλα,σιγουρα υπαρχουν ερωτηματα οπως:
1.θα μπορει να ελεγξει τη θερμοκρασια?
2.θα μπουκωσει απο την πισσα ο αισθητηρας λ και μετα θα σου πουνε κανα 500αρικο και θα πηδηξεις...στον αερα?
γι'αυτο μαλλον τον αφαιρεις και δηλωνεις ξυλο για να ελεγχει τη φλογα διαφορετικα(εμενα για το ξυλο εχει αλλο ανεμιστηρα).

ΥΓ>αυτα που λεω ειναι δικες μου εκτιμησεις,
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by dr.panosv.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59761 από PRIMUS 45
Απαντήθηκε από PRIMUS 45 στο θέμα Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic

kakos έγραψε: Οκ πάω πάσο εφόσον μιλάει ο πλέον ειδικός και σύμφωνα με αυτά που είδα όντως μετράει τα καυσαέρια, όμως θέλω να πιστεύω ότι η εταιρία είναι σοβαρή και ότι δεν θα έγραφε μπούρδες μόνο και μόνο για να πουλήσει. Γιάννη πέλλετ καίω. Κάποια στιγμή θα δοκιμάσω και πυρινόξυλο όπως και σιτάρι ή κριθάρι. Σήμερα ελαβα και το σχετικό εγχειρίδιο χρήσης στα Αγγλικά απο την εταιρία. Το παραθέτω προς ανάγνωση σε όποιον ενδιαφέρεται. Προσωπικά πιστεύω ότι έχει πάρα πολλές ρυθμίσεις. Ειδικά σε χρήση με μπόιλερ και 4οδη βάνα εγκαταστάσεις το λογισμικό δίνει ρέστα.

Το εγχειρίδιο εδώ:

www.crocko.com/775ED61767424F21ABAD95D5D4348E53/PFL_ENG_


Κατι δεν παει καλα με το αρχειο δεν υπαρχει ?????
Requested file is deleted.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59784 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic

PRIMUS 45 έγραψε:

kakos έγραψε: Οκ πάω πάσο εφόσον μιλάει ο πλέον ειδικός και σύμφωνα με αυτά που είδα όντως μετράει τα καυσαέρια, όμως θέλω να πιστεύω ότι η εταιρία είναι σοβαρή και ότι δεν θα έγραφε μπούρδες μόνο και μόνο για να πουλήσει. Γιάννη πέλλετ καίω. Κάποια στιγμή θα δοκιμάσω και πυρινόξυλο όπως και σιτάρι ή κριθάρι. Σήμερα ελαβα και το σχετικό εγχειρίδιο χρήσης στα Αγγλικά απο την εταιρία. Το παραθέτω προς ανάγνωση σε όποιον ενδιαφέρεται. Προσωπικά πιστεύω ότι έχει πάρα πολλές ρυθμίσεις. Ειδικά σε χρήση με μπόιλερ και 4οδη βάνα εγκαταστάσεις το λογισμικό δίνει ρέστα.

Το εγχειρίδιο εδώ:

www.crocko.com/775ED61767424F21ABAD95D5D4348E53/PFL_ENG_


Κατι δεν παει καλα με το αρχειο δεν υπαρχει ?????
Requested file is deleted.



Δες εδώ
www.boilersforpellets.com/#69

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.084 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ