Mytherm Angela 12kW by vagelis-clear

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #57579 από ROKAVLON
Απαντήθηκε από ROKAVLON στο θέμα Mytherm Angela 12kW by vagelis-clear
Καλησπερα παιδια απο οσο ξερω υπαρχουν 2ειδων angela καποιες με λογισμικο που εχουν εβδομαδιο προγραμμα και καποιες χωρισαπλα λειτουργουν με τον θερμοστατη.εσεις ποια εχετε;ποιο κατα την γνωμη σας ειναι καλυτερη;;;;;;;;εγω εχω την δευτερη και εχω πολλα προβληματα μεχρι που μου ειπε ο ρομηθευτης οτι θα μου την αλλαξει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #59089 από jkava
Απαντήθηκε από jkava στο θέμα Mytherm Angela 12kW by vagelis-clear
Εγω έχω αυτη με το θερμοστατη χωρις το εβδομαδιαιο προγραμμα. Εχω βγαλει το θερμοστατη 2 ποντους ποιο εξω για να μην ανεβαζει γρηγορα θερμοκρασία. Έχω ενα θερμομετρο στο σαλονι μου 5 μετρα απενατι και δεξια απο τη σομπα 1,5 μετρο απο το πατωμα και με αυτο το τροπο συγχρονισα και τα 2, βγαζοντας σιγα σιγα το θερμοστατη απο αυτή.

Η σόμπα ειδικα τώρα με τα κρυα έχει πολυ καλη αποδοση. Μου ζεστενει το σπιτι 80τμ 22-23 σαλονι και 20-21 στα δυο δωματια με τη σομπα ρυμθισμένη στα 22 με το προγραμμα pilot στα 10min.

Έχει ομως 2 σοβαρα μειονεκτηματα
1. To τζαμι μαυρίζει μετα 2 πρωτο σβήσιμο!!! (λύνεται βάζοντας το P70 -> 2,5 αλλα έχει η σομπα αλλα προβήματα . ανεβαζει αργα θερμοκρασία και βγάζει πολυ μαυρο καπνο 5-6 min κατα το αναμμα και κατα διαστήματα)
2. Βγάζει πολυ μαυρο καπνο μετα το πρωτο άναμα για (2-3min).
Κάθε μερα καθαρισμα δηλαδη. (Το ίδιο κανει με 4 ποιοτητες / μαρκες pellet που δοκιμασα)
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by jkava.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ROKAVLON

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62588 από argiro70
Απαντήθηκε από argiro70 στο θέμα Mytherm Angela 12kW by vagelis-clear
Καλησπέρα, ειμαι καινούργια στο forum. Πριν 4 μέρες τοποθέτησα μια Angela 12 kw, αλλά έχω προβλήματα και δεν την έχω χαρεί την αγορά μου. Είμαι και εγώ άσχετη από αυτά και δεν μπορώ να παίξω με τις ρυθμίσεις, τεχνικός στην περιοχή που να ξέρει από αυτά δεν υπάρχει έτσι μόνο απο το forum αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει?

Λοιπόν έχω τα εξής προβλήματα:
1oν η σομπα μετα απο 2ωρο συνεχούς λειτουργείας χτυπάει alarm και βγάζει κωδικό Α04 και στη περιγραφή λέει υπερβολική θερμοκρασία καυσαερίων. Ύπόψιν ότι τη πρώτη μέρα λειτουργείας δούλεψε ενα 8ωρο συνεχώς στο πρόγραμμα eco χωρίς κανένα πρόβλημα (αριθμός καυσαυερίων 149). Από τη δεύτερη μέρα που ξεκίνησε το πρόβλημα το μόνο πράγμα που άλλαξα στις ρυθμίσεις ήταν το πρόγραμμα απο eco σε auto.

2oν Πετάει pellet δεξια - αριστερά απο το πιατάκι άκαφτο, όχι πολλά 3-4 και έχει συνεχώς πολύ δυνατή φλόγα που πάει πολύ ψηλά, τόσο ψηλα που νομίζεις ότι η σόμπα θα πάρει φωτιά.

3ον Ο ανεμιστήρας (FAN) έχει 5 διαβαθμίσεις και ένα auto. Το πρόβλημα είναι ότι στο auto κάνει πολύ θόρυβο. Απο το 1-3 ειναι καλά. Το eco πρόγραμμα που μου είπε ο τεχνικός της εταιρείας να χρησιμοποιώ έχει το fan στο auto και όταν του είπα για το θόρυβο και ότι θέλω να κατεβάσω την ένταση μου είπε να μην το κάνω γιατί η σόμπα παθαίνει υπερθέρμανση.
Αρχίζω και απελπίζομαι γιατί την πήρα για να κάνω οικονομια και να γλυτώσω από τους θερμοπομπούς που καίνε ρεύμα και χρυσοπληρώνω τη ΔΕΗ και δεν μπορώ να τη λειτουργήσω :angry: .

Το σπιτι μου είναι 119 τ.μ με καλή μόνωση (διπλά τζάμια και μόνωση στους τοίχους). Η καμινάδα που έχω είναι μισό μέτρο οριζόντια (από τη σόμπα μέχρι το ταφ) και ενάμισι μέτρο κάθετη με 2 γωνίες 45αρες στο τέλος για να απομακρύνω το καπέλο από το τοίχο για να μην μαυρίζει. Τον αέρα καύσης τον έχω έξω. Το pellet που έχω είναι το golden nuggets.
Τον τεχνικό της εταιρείς τον βρίσκω πολύ δύσκολα, λόγω φόρτου εργασίας δεν σηκώνει το τηλέφωνό του.
Όποιος από το forum γνωρίζει τη σόμπα ελπιζω σε μια βοήθεια.
Eυχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62591 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Mytherm Angela 12kW by vagelis-clear
Αργυρώ καλωσόρισες και χρόνια πολλά! :)

Από τα λίγα που ξέρω, πιστεύω πως παρέχεται υπερβολική ποσότητα αέρα στη σόμπα γιατί:
  • Ο υπερβολικός αέρας παρασέρνει τα ζεστά καυσαέρια του θαλάμου της καύσης και τα βγάζει στην καμινάδα (εξ'ου και η υψηλή θερμοκρασία καυσαερίων)
  • Ο υπερβολικός αέρας φυσάει τα άκαφτα πέλλετ από το σχαράκι καύσης (γιαυτό οι ανεμιστήρες δουλεύουν τόσο έντονα μόνο κατά το καθάρισμα)
  • Ο υπερβολικός αέρας προκαλεί μεγαλύτερο θόρυβο, όπως αναφέρεις.
Εγώ απλά καταλαβαίνω ότι στο ECO παρέχεται νορμάλ ποσότητα αέρος και στο Auto υπερβολική. Οπότε θα το γύριζα στο ECO αν δεν υπήρχε κανένα άλλο πρόβλημα.

Αλλά περίμενε λίγο και θα σε κατατοπίσουν οι ειδικότεροι! Καλή διαμονή στο forum! ;)
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63941 από ROKAVLON
Απαντήθηκε από ROKAVLON στο θέμα Mytherm Angela 12kW by vagelis-clear
argiro αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να ανεβάσεις τα καυσαέρια π.χ από 149 που είναι να τα πας 170 και δεν θα έχεις πρόβλημα. Είχα ακριβώς το ίδιο θέμα με εσένα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": argiro70

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63942 από ROKAVLON
Απαντήθηκε από ROKAVLON στο θέμα Mytherm Angela 12kW by vagelis-clear

jkava έγραψε: Εγω έχω αυτη με το θερμοστατη χωρις το εβδομαδιαιο προγραμμα. Εχω βγαλει το θερμοστατη 2 ποντους ποιο εξω για να μην ανεβαζει γρηγορα θερμοκρασία. Έχω ενα θερμομετρο στο σαλονι μου 5 μετρα απενατι και δεξια απο τη σομπα 1,5 μετρο απο το πατωμα και με αυτο το τροπο συγχρονισα και τα 2, βγαζοντας σιγα σιγα το θερμοστατη απο αυτή.

Η σόμπα ειδικα τώρα με τα κρυα έχει πολυ καλη αποδοση. Μου ζεστενει το σπιτι 80τμ 22-23 σαλονι και 20-21 στα δυο δωματια με τη σομπα ρυμθισμένη στα 22 με το προγραμμα pilot στα 10min.

Έχει ομως 2 σοβαρα μειονεκτηματα
1. To τζαμι μαυρίζει μετα 2 πρωτο σβήσιμο!!! (λύνεται βάζοντας το P70 -> 2,5 αλλα έχει η σομπα αλλα προβήματα . ανεβαζει αργα θερμοκρασία και βγάζει πολυ μαυρο καπνο 5-6 min κατα το αναμμα και κατα διαστήματα)
2. Βγάζει πολυ μαυρο καπνο μετα το πρωτο άναμα για (2-3min).
Κάθε μερα καθαρισμα δηλαδη. (Το ίδιο κανει με 4 ποιοτητες / μαρκες pellet που δοκιμασα)

Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by ROKAVLON.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.210 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ