Τιμές ξύλου

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95579 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Τιμές ξύλου

degeor έγραψε: Τα ξύλα που βρίσκεται Θεσσαλονίκη, Βουλγαρίας είναι;


Γιατι νομιζεις αυτα που βρισκεται στη Νοτια Ελλαδα, τι ειναι?

Επισης αν δεν ειναι Βουλγαριας, τι διαφορα θα ειχε?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95581 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Τιμές ξύλου

erimitis έγραψε: Καλη η πληροφορηση αλλα μην βιαζεστε.
Ακομα δεν εκλεισε η σεζον.
Τον Μαιο θα σας πω εγω τι θα γινει.

Xθες μιλουσα με εναν Βουλγαρο που μενει στο Πλεβεν αν το λεω καλα και μου ειπε οτι πριν 2 βδομαδες πηρε με 35 ευρω(70 λεβα)κομενα και παραδομενα μπαλετα 1 κυβικο και αυτος μου ειπε οτι θα φθηνηνουν κι'αλλο γιατι ετσι γινετε καθε χρονο την ανοιξη,αρα παιζει και πολυ χαμηλοτερη τιμη για μεγαλη παραγγελια,το θεμα ειναι ποσα θελει ο νταλικατζης απο Βουλγαρια για να υπολογισουμε πανω κατω,απο Σερβια ψιλα παντος ο ξαδελφος που εφερε φορτηγο του πηραν 750 ευρω+φπα για μεταφορικα,πιστευω μιας και ειναι αρκετα πιο κοντα η Βουλγαρια το ποσο θα ειναι μικροτερο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95583 από degeor
Απαντήθηκε από degeor στο θέμα Τιμές ξύλου
Kosmidis,το Νοέμβρη είδα ένα παλιό φίλο και ρωτώντας τον που χάθηκε και ότι έχω καιρό να τον δω στη κουβέντα μου είπε τα παρακάτω:
Ήταν 6 μήνες στη Βουλγαρία για εμπόριο σε ξύλα, κομένα και στο φορτηγό 20€ ο τόνος και 30€ περίπου μεταφορικά με Βούλγαρο νταλικιέρη (25 με 30 τόνους η νταλίκα και 900€ το ταξίδι) μέχρι την Αθήνα και πούλαγε στους εμπόρους εκεί 80€ ο τόνος μετρητά. Τώρα εσάς η Βουλγαρία είναι δίπλα αν τελικά αγοράζεται Βουλγάρικα ξύλα δεν κοιτάτε μήπως βρείτε καμιά άκρη και πάρετε κανά δυό νταλίκες μερικοί από εσάς για πιο φθηνά
Τώρα αλήθεια-ψέμματα αυτό μου είχε πει, αν και δεν είχε λόγο να μου πει ψέμματα

Ένας άγνωστος, είναι ένας φίλος που δεν έχεις γνωρίσει ακόμα !!!
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by degeor.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kosmidis80

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95585 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Τιμές ξύλου

degeor έγραψε: Kosmidis,το Νοέμβρη είδα ένα παλιό φίλο και ρωτώντας τον που χάθηκε και ότι έχω καιρό να τον δω στη κουβέντα μου είπε τα παρακάτω:
Ήταν 6 μήνες στη Βουλγαρία για εμπόριο σε ξύλα, κομένα και στο φορτηγό 20€ ο τόνος και 30€ περίπου μεταφορικά με Βούλγαρο νταλικιέρη (25 με 30 τόνους η νταλίκα και 900€ το ταξίδι) μέχρι την Αθήνα και πούλαγε στους εμπόρους εκεί 80€ ο τόνος μετρητά. Τώρα εσάς η Βουλγαρία είναι δίπλα αν τελικά αγοράζεται Βουλγάρικα ξύλα δεν κοιτάτε μήπως βρείτε καμιά άκρη και πάρετε κανά δυό νταλίκες μερικοί από εσάς για πιο φθηνά
Τώρα αλήθεια-ψέμματα αυτό μου είχε πει, αν και δεν είχε λόγο να μου πει ψέμματα


Το σχεδιαζουμε και πιστευω οτι φετος ετσι θα γινει!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95600 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Τιμές ξύλου

valsam έγραψε:

erimitis έγραψε: Καλη η πληροφορηση αλλα μην βιαζεστε.
Ακομα δεν εκλεισε η σεζον.
Τον Μαιο θα σας πω εγω τι θα γινει.

Xθες μιλουσα με εναν Βουλγαρο που μενει στο Πλεβεν αν το λεω καλα και μου ειπε οτι πριν 2 βδομαδες πηρε με 35 ευρω(70 λεβα)κομενα και παραδομενα μπαλετα 1 κυβικο και αυτος μου ειπε οτι θα φθηνηνουν κι'αλλο γιατι ετσι γινετε καθε χρονο την ανοιξη,αρα παιζει και πολυ χαμηλοτερη τιμη για μεγαλη παραγγελια,το θεμα ειναι ποσα θελει ο νταλικατζης απο Βουλγαρια για να υπολογισουμε πανω κατω,απο Σερβια ψιλα παντος ο ξαδελφος που εφερε φορτηγο του πηραν 750 ευρω+φπα για μεταφορικα,πιστευω μιας και ειναι αρκετα πιο κοντα η Βουλγαρια το ποσο θα ειναι μικροτερο!


Ρε βαλσαμακο αν ειναι 35 το κυβικο σημαινει 70 ευρω ο τονος καθοτι ενα κυβικο ειναι περι τα 600 κιλα αν δεν κανω λαθος.
70 ευρω οτνος υπολογισε και 1 ευρω το χλμ τα μεταφορικα αρα κανα 10 στην παλετα παμε στα 80 ευρω ο τονος.
Αυτα ειναι χωρις κερδος μεσαζοντων αδερφε και για νταλικα 24τοννοι η οποια θα σπασει το πολυ σε δυο τρια μερη κοντινα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95617 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Τιμές ξύλου

erimitis έγραψε:

valsam έγραψε:

erimitis έγραψε: Καλη η πληροφορηση αλλα μην βιαζεστε.
Ακομα δεν εκλεισε η σεζον.
Τον Μαιο θα σας πω εγω τι θα γινει.

Xθες μιλουσα με εναν Βουλγαρο που μενει στο Πλεβεν αν το λεω καλα και μου ειπε οτι πριν 2 βδομαδες πηρε με 35 ευρω(70 λεβα)κομενα και παραδομενα μπαλετα 1 κυβικο και αυτος μου ειπε οτι θα φθηνηνουν κι'αλλο γιατι ετσι γινετε καθε χρονο την ανοιξη,αρα παιζει και πολυ χαμηλοτερη τιμη για μεγαλη παραγγελια,το θεμα ειναι ποσα θελει ο νταλικατζης απο Βουλγαρια για να υπολογισουμε πανω κατω,απο Σερβια ψιλα παντος ο ξαδελφος που εφερε φορτηγο του πηραν 750 ευρω+φπα για μεταφορικα,πιστευω μιας και ειναι αρκετα πιο κοντα η Βουλγαρια το ποσο θα ειναι μικροτερο!


Ρε βαλσαμακο αν ειναι 35 το κυβικο σημαινει 70 ευρω ο τονος καθοτι ενα κυβικο ειναι περι τα 600 κιλα αν δεν κανω λαθος.
70 ευρω οτνος υπολογισε και 1 ευρω το χλμ τα μεταφορικα αρα κανα 10 στην παλετα παμε στα 80 ευρω ο τονος.
Αυτα ειναι χωρις κερδος μεσαζοντων αδερφε και για νταλικα 24τοννοι η οποια θα σπασει το πολυ σε δυο τρια μερη κοντινα

Δεν καταλαβαινω φιλε erimiti ακριβος αυτα που γραφεις ετσι οπως τα διατυπωνεις,θα υπαρχει μεσαζοντας στο γκρουπ μπαι?
Εγω απλα εγραψα τι μου ειπε ο Βουλγαρος,το ενα κυβικο εγω το υπολογιζω 450 κιλα στεγνο ξυλο(οταν θα στεγνωσει),το 35 ευρω το κυβικο που μου ειπε ο Βουλγαρος ειναι απο μαντρατζη Βουλγαρο απ'οπου αγορασε αυτος με τα μεταφορικα αρα και το κερδος του μαντρατζη μεσα, αρα για αγορα μεγαλης ποσοτητας μεσο του γκρουπ μπαι απο εμπορα χωρις μεσαζοντα ποσο λες να παρουμε το κυβικο(χωρις τα μεταφορικα),δεν θα ειναι λιγοτερα απο 30 ευρω το κυβικο που στο ξαναλεω μου ειπε ο Βουλγαρος οτι πουλανε τον Μαιο-Ιουνιο οι ξυλαδες-μαντρατζηδες στην Βουλγαρια?
(και ο velanas το εγραψε οτι τωρα στα 30 ευρω πουλανε το κυβικο στην Βουλγαρια και μετά τον μάιο συνήθως πέφτουν μέχρι το καλοκαίρι!)
Γιατι αν ειναι ετσι οι τιμες και παιζει τιποτα 25ευρω (τον μαιο-ιουνιο) το κυβικο και 10 ευρω στην παλετα που λες τα μεταφορικα(αυτο δεν ηξερα δηλ. τα μεταφορικα)δηλ. συνολικα 35 ευρω το κυβικο για θεσσαλονικη ο τονος το στεγνο ξυλο(2,2 κυβικα με 20% υγρασια)θα βγαινει 77 ευρω!
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.180 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ