Τιμές ξύλου

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #89783 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Τιμές ξύλου

erimitis έγραψε: Για να παρετε μια γευση τι θα γινει το καλοκαιρι.
Τηλεφωνο σε μεγαλο ξυλεμπορο αριδαια.
Αδερφε του λεω ποσο τα ξυλα παραδοτεα στη Λητη?
100 ευρω ο τονος απανταει και 5 ευρω μεταφορικα(το φορτηγο καιει (κηροζηνι)
Φιλε ξερα εχεις ρωταω?
Ναι αλλα αυτα τα δινω με το κυβικο γιατι καταλαβαινεις εχουν χασει βαρος.
Του λέω εδερφε θελω ενα φορτηγο για τον μαιο ποσο λες να παει τοτε.
δεν εχω πολλα περιθωρια γιατι απο το βουνο αγοραζουμε 85 ευρω τον τονο.

Τα συμπερασματα δικα σας παιδια

Τα δικά μου συμπεράσματα.
1) Οσον αφορά την πώληση με το κυβικό.
Ο έμπορος αγοράζει 55 ευρώ το κυβικό και θέλει να το πουλήσει με 85. Δλδ με 54% κέρδος.
Πάντως κάποιος που αγοράσει με 85 ευρώ το κυβικό θα καταλήξει (όταν ξεραθούν τα ξύλα) να έχει αγοράσει 450 κιλά ξύλα υγρασίας 20% και θα έχει δώσει 85 ευρώ.
Δλδ θα έχει αγοράσει ξύλα υγρασίας 20% με τιμή 188 ευρώ τον τόννο.

2) Οσον αφορά την πώληση με το κιλό.
Υποθέτοντας ότι τα ξύλα του έχουν 45% υγρασία τότε ο ένας τόνος είναι 550 κιλά ξύλο και 450 κιλά νερό.
Αν κάποιος δώσει για ένα τόννο από αυτά τα ξύλα 100 ευρώ θα καταλήξει (όταν ξεραθούν τα ξύλα) να έχει αγοράσει 687 κιλά ξύλα υγρασίας 20% και θα έχει δώσει 100 ευρώ
Δλδ θα έχει αγοράσει ξύλα υγρασίας 20% με τιμή 145 ευρώ τον τόννο.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": μανολης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #89793 από tas
Απαντήθηκε από tas στο θέμα Τιμές ξύλου

Gdevil έγραψε: Τα δικά μου συμπεράσματα.
1) Οσον αφορά την πώληση με το κυβικό.
Ο έμπορος αγοράζει 55 ευρώ το κυβικό και θέλει να το πουλήσει με 85. Δλδ με 54% κέρδος.
Πάντως κάποιος που αγοράσει με 85 ευρώ το κυβικό θα καταλήξει (όταν ξεραθούν τα ξύλα) να έχει αγοράσει 450 κιλά ξύλα υγρασίας 20% και θα έχει δώσει 85 ευρώ.
Δλδ θα έχει αγοράσει ξύλα υγρασίας 20% με τιμή 188 ευρώ τον τόννο.

2) Οσον αφορά την πώληση με το κιλό.
Υποθέτοντας ότι τα ξύλα του έχουν 45% υγρασία τότε ο ένας τόνος είναι 550 κιλά ξύλο και 450 κιλά νερό.
Αν κάποιος δώσει για ένα τόννο από αυτά τα ξύλα 100 ευρώ θα καταλήξει (όταν ξεραθούν τα ξύλα) να έχει αγοράσει 687 κιλά ξύλα υγρασίας 20% και θα έχει δώσει 100 ευρώ
Δλδ θα έχει αγοράσει ξύλα υγρασίας 20% με τιμή 145 ευρώ τον τόννο.



Σωστός. Κι αν κάποιοι έκλεβαν με τον τόνο, τώρα που το γυρνάμε στο κυβικό (για την προστασία του καταναλωτή, πάντα...) θα αποθρασυνθούν τελείως. Θέλει προσοχή κι όχι απαραίτητα να τσιμπάμε στη χαμηλότερη τιμή, που στο τέλος τα ξύλα ίσως μας βγουν πιο ακριβά.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by tas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #89798 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Τιμές ξύλου
εσεις που ασχοληστε με τα ξυλα ...απο ποτε ειναι αν τελικα ειναι υποχρεωτικη η πωληση με το κυβικο?

γιατι τωρα απλα επικρατει το απολυτο μπαχαλο ...οτι θελει οπως θελει και οσο θελει ο καθενας .

και φυσικα για το συμφερον του καταναλωτη ...οπως διατεινονται και μερικοι εμποροι του φορουμ :P


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #89801 από tas
Απαντήθηκε από tas στο θέμα Τιμές ξύλου

dimlyk έγραψε:
γιατι τωρα απλα επικρατει το απολυτο μπαχαλο ...οτι θελει οπως θελει και οσο θελει ο καθενας .


Ετσι ακριβώς :angry:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #89815 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Τιμές ξύλου
Το εχω ξαναπει,ειναι τοσοι πολλοι οι ξυλαδες που πας σε αρκετους με το υγρασιομετρο παραμασχαλα σχιζεις μερικα τα μετρας την υγρασια και αγοραζεις τα πιο στεγνα,συνηθος τα εχουν στιβαγμενα σε βουνα ετσι πως τους τα εφερε το φορτηγο αρα ολα πανω κατω στο βουνο εχουν την ιδια υγρασια καθεσαι επιτοπου και τα ζηγιζεις μετα ξαναπας πισω και ζυγιζεις αδειο το φορτηγακι για να τσεκαρεις αν κλεβει η ζυγαρια μπαινεις στο ιντερνετ και βλεπεις ποσα κιλα δινει το εργοστασιο το φορτηγακι,ετσι ειναι απιθανο να σε κλεψει ο ξυλας αν κανει ουκ-μουκ του λες αντε γεια και πας σε αλλον,εγω φετος ετσι εκανα και διαπιτωνω με το ματι την ποσοτητα την φετινη και λεω οτι ισα με 20-30% κλεψιμο ετρωγα τα προηγουμενα χρονια που επαιρνα τηλεφωνο και τους ελεγα φερτε μου ξυλα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #89828 από tas
Απαντήθηκε από tas στο θέμα Τιμές ξύλου

valsam έγραψε: εγω φετος ετσι εκανα και διαπιτωνω με το ματι την ποσοτητα την φετινη και λεω οτι ισα με 20-30% κλεψιμο ετρωγα τα προηγουμενα χρονια που επαιρνα τηλεφωνο και τους ελεγα φερτε μου ξυλα!


Αν κάνουμε ένα γκάλοπ για το πόσοι ξυλάδες προσπαθούν να κλέψουν, τα αποτελέσματα θα είναι εντυπωσιακά :evil:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.255 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ